1383 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Yılmaden Holding’in Elazığ’da İşlettiği Eti Krom A.Ş. Yeni Bir İnovasyona İmza Attı.
Yılmaden Holding’in Elazığ’da İşlettiği Eti Krom AŞ Yeni Bir İnovasyona İmza Attı
Yıldırım Şirketler Grubu iştiraki Yılmaden Holding’in Elazığ’da işlettiği Eti Krom A.Ş. yeni bir inovasyona imza attı. Saatte 20 ton üretim kapasiteyle kurulup hizmete açılan Eti Krom Atık Geri Kazanım Pilot Tesisi, Kef maden atıklarını 7 yılda işleyerek sanayiye kazandıracak.
 
Yılmaden Holding CEO’ su Dr. Alp Malazgirt , Şirket Genel Müdürü Hasan Giray, Birim müdürleri, maden mühendisleri ve fabrika çalışanalar ile  basın mensuplarını ağırladılar.
 
Yılmaden Holding CEO’su Dr. Alp Malazgirt çalışmaları hakkında bilgiler vererek yaptığı açıklamada,” Yıldırım Şirketler Grubu’nun metal ve madencilik sektöründe büyümesini sürdüren iştiraki Yılmaden Holding’in Elazığ’da işlettiği Eti Krom A.Ş.’de  yeni bir tesis hizmete girdi. Eti Krom Atık Geri Kazanım Pilot Tesisi, 5 Şubat’ta yapılan törenle faaliyete başladı.
 
Eti Krom A.Ş.’nin işletmesini üstlendiği Kef maden bölgesinde, daha sonra işlenmek için ayrılmış yaklaşık 850.000 ton atık bulunuyor. Bu atık doğaya zararlı bir madde olmayıp, madencilik işlemi sırasında oluşan kaya atıklarından oluşuyor. Bu atıkları manyetik ayrıştırma yöntemiyle işleyen tesis, geri kazanım yöntemiyle serpantin, olivin ve kromit minerallerini elde ediyor.
 
Eti Krom Atık Geri Kazanım Pilot Tesisi için 6 ay laboratuvar çalışması, 8 ay pilot çaplı testler, 4 ay fabrika boyutunda test gerçekleştirildi. Kef atık barajında 27 adet, toplam 360 metre derinliğinde sondaj yapıldı. Eti Krom, Türkiye’de atık sahasında sondaj ve arama çalışması yapan ilk şirket oldu.
 
Eti Krom’un fabrika sahasında kurulan yeni tesis, saatte 20 ton atık malzemeyi manyetik olarak ayrıştırıyor. Tesisten çıkan ürünler, akışkan yataklı kurutma sistemiyle kurutularak depolama silolarına yönlendiriliyor. Buradan kara yolu ve demir yolu ile nakliyat için yükleme gerçekleştiriliyor.
 
İlk etabı 7 yıl sürecek projede, 7 yılın sonunda Kef atık barajındaki 850.000 ton atığın tamamı zenginleştirmiş ve çevreye sıfır zararla geri kazanılmış olacak. Hem ekonomik hem de çevresel değer yaratılırken, modern madencilik uygulamalarıyla atık oluşumu da azaltılmış olacak.
 
Eti Krom, bu projesiyle dünyadaki benzer cevher içeriğine sahip zenginleştirme tesislerinin atıklarını işleyebilecek, patentli bir süreç kazanmış oldu. Ayrıca şirketin ürün gamına olivin de eklendi. Yeni tesiste, yılda yaklaşık olarak 320.000 ton satılabilir olivin cevheri üretmek hedefleniyor.
 
 
ETİ KROM’DA ÜST DÜZEY ATAMA
 
Yıldırım Şirketler Grubu iştiraki Yılmaden Holding’in Elazığ’da işlettiği Eti Krom A.Ş.’de üst düzey bir atama gerçekleştirildi. Hasan Giray, şirketin Genel Müdürlüğüne atandı.
 
Yıldırım Şirketler Grubu’nun metal ve madencilik sektöründe büyümesini sürdüren iştiraki Yılmaden Holding’de yeni bir atama gerçekleştirildi. Dünya krom endüstrisinde dördüncü sırada yer alan Yılmaden Holding’in Elazığ’da işlettiği Eti Krom A.Ş.’nin Genel Müdürlüğüne Hasan Giray atandı. Hasan Giray, Eti Krom’un tüm faaliyet alanlarında yönetim sorumluluğunu üstleniyor.
 
1966 yılında İzmir’de doğan Hasan Giray, 1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Giray, kariyerine 1991 yılında Güney Afrika’da kurulu altın ve kömür madenlerinde Yer Altı Vardiya Amiri olarak başladı. 1994 yılında Türkiye’ye dönen Giray, Çayeli Bakır’da Yer Altı Vardiya Mühendisi, Maliyet Kontrol Mühendisi ve Maden Teknik Mühendisi olarak çalıştı. 2001-2008 yılları arasında Koza Altın’a ait Ovacık Altın Madeni’nde Yer Altı Başmühendisliği ve Yer Altı İşletme Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Ardından, 2008-2012 yılları arasında aynı şirkete ait Mastra Altın Madeni’nde ve Kaymaz Altın Madeni’nde İşletme Müdürlüğü yaptı.
 
2012 yılında Kuzey Biga Madencilik’e Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür olarak atanan Giray, 2014 yılında Spektra Jeotek’te Operasyonlardan Sorumlu Başkanlık görevini üstlendi. 2015-2017 yılları arasında Meta Nikel Kobalt Madencilik’te Operasyonlar Müdürü olarak çalıştıktan sonra Eti Krom’a katılmadan önce son olarak 2017 yılında Eti Bakır’da Proje İşletme Müdürü olarak çalışmalarını sürdürdü.
 
İyi derecede İngilizce bilen Hasan Giray, evli ve bir çocuk babasıdır.
 
Zülfü Bal Basın ve Medya sorumlusu
 
Gazetece Zülfü Bal, Yıldırım Şirketler Grubu iştiraki Yılmaden Holding’in Elazığ’da işlettiği Eti Krom A.Ş bünyesinde Basın ve Medya sorumlusu olarak göreve başladı. Toplantı Yılmaden Holding Basın sözcüsü Hamdi Boryalı yaptığı açıklamada,” Yerel halk ve basın ile iletişimimiz artık daha da güçlü olacak. Bu nedenle Zülfü Bal bünyemizde bundan böyle basın sorumlusu olarak görev yapacak. Özellikle basın mensuplarının işletmemizle ilgili olarak her konuda bilgi alacakları kişi Zülfü Bal olacak. Bu vesile ile yerel halkla iletişimimizi güçlendirmenin yanı sıra basın ile diyaloglarımızı da güçlendirmek istiyoruz” dedi.
05 Şubat 2019 Salı, 23:36
1383 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Yılmaden Holding’in Elazığ’da İşlettiği Eti Krom AŞ Yeni Bir İnovasyona İmza Attı