166 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Yenidoğan Canlandırma Programı Düzenlendi
Yenidoğan Canlandırma Programı Düzenlendi
Haber: Gökçe Karagöz Kahraman - Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda ilimizde bebek ve yeni doğan ölümlerinin en aza indirilmesi amacıyla yeni doğan bebekler ile ilgili doğum eyleminde görev alan personelin canlandırma eğitimi almasına yönelik 'Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi' düzenlendi.
 
Uygulayıcı eğitim programına Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, Fırat Üniversitesi’nden ilgili akademisyenler, Hizmet Başkanları, müdürlüğe bağlı hastane ve sağlık tesisi yöneticileri ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.
 
Elazığ'da bir otelin konferans salonunda düzenlenen Yenidoğan Canlandırma Programı Eğitimi’nin açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr.Cahit Polat, Bebek ölümleri bir ülkenin gelişmişliğini gösteren en önemli parametrelerden biri olduğunu söyledi.
 
Doç. Dr. Polat “Bir ülkede bebekler az ölüyorsa ve oran az ise o ülke gelişmiş bir ülkedir. Bu bağlamda ülkemizde Sağlık Bakanlığının son yıllarda çok güzel ve isabetli çalışmalar seviyesinde bebek ölüm oranlarını oldukça düşük seviyelere indirmeye başarmıştır ve gelişmiş ülkeler arasında yerini almıştır. Elazığ'da Türkiye içinde iyi bir noktadadır. Türkiye’nin en son verilerine göre bebek ölüm oranı binde 9,2 ve Elazığ ilimizin ölüm oranı ise binde 9,0 olarak belirtilmiştir. ‘Yenidoğan Canlandırma’ programı eğitiminin amacı özellikle doğum salonlarında çalışan veya yeni doğana girişimsel müdahalede bulunan bütün sağlık çalışanlarını eğitmek, onları standart canlandırma algoritmasını uygulamak ve böylelikle ölüm oranlarının azaltılmasıdır” dedi.
 
Açılış konuşmasının ardından başlayan ve 3 gün sürecek olan eğitim programı sonunda başarılı olan katılımcılara sertifika verilecek.
26 Haziran 2019 Çarşamba, 16:52
166 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Yenidoğan Canlandırma Programı Düzenlendi