29 Mart 2015 Pazar, 1764 kişi okudu
YENİ ELAZIĞ SİZİN OLSUN
Geçen haftaların stresi bunalımları üzerine bu hafta Azerbaycan ve Amasya’dan gelen dostlarımız ile mükemmel bir hafta geçirmiş olduk.
 
Kalıplaşmış dar kalıpların dışına çıkarak Gökhan Çoban ve Ebru ile yeri geldi, Elazığ dışında yaşayan gözlemciler olarak şehrimiz için fikir edindik yeri geldi Harput Kalesi’nin dibinde selfie ağacıyla fotoğraf çektik, yeri geldi masa tenisinde yenildik ama hava hokeyinde şampiyon olduk, ama en güzeli son yıllarda ortak akılla geçirmiş olduğumuz dolu dolu güzel günler olması oldu.
 
Bu satırları yazarken kendileri yoldalar, yolunuz açık olsun dostlarım…
 
Bir de Gökhan’ımın bir isteği vardı köşemde yazmamla ilgili; arabayla giderken neden vatandaşlar yola atlıyor diyordu? 
Hamısına ayrı ayrı teşekkür edirem…Sizleri sevirem…
 
* * * *
Bu haftaki yazımın ana konusu ELAZIĞ HARPUT DEVLET HASTANESİ olacak.
 
Bundan 6-7 yıl öncesine kadar bölgenin değil Türkiye’nin sağlık yönünden önemli kentlerinden olan Elazığ’ın, maalesef geçen hafta gördüğüm kadarıyla bayır aşağı indiğini hatta çakıldığını gördüm.
 
Babam rahatsızlandı Acil olarak Harput Devlet Hastanesi daha rahattır diyerek oraya gittik.
Acilden içeriye girdiğimizde abartısız söylüyorum Köy Sağlık Ocağı gibiydi.
 
Danışmadan giriş yaptığımızdan itibaren acile giriyorsunuz yatakların hepsi dolu, bir hasta kalktığı anda hastalar birbirini kovalıyor diğerinin yerine oturmak için.
 
Çalışan personellere düzenin nasıl olduğunu sorduğumda ‘boş gördüğünüz yerlere oturun’ denildi!
Yani herhangi bir düzen ya da nizam olmadan kibarca boş gördüğünüz yere ÇÖKÜN bizde bakalım denildi.
Her neyse güç bela oturduk sağ olsun doktor bey ciddi bir şekilde ilgilendi tahlillerimizi yaptırdı.
 
Yalnız sorunlar bitmiyordu tahlile götürdüğümüz bey devlet nezdinde gönüllü çalışan işçi gibi burun ucuyla hastaya bakmadan tamamiyle ukala şekilde konuşması, yarım saatte tahlilin çıkıyor demesine rağmen o saatte çıkmamasından dolayı odasına gittiğimde, önünde bulunan bilgisayarda okey oynamasından dolayı bu gayrı nizami beyefendi tahlili göndermeyi unutmuş hem de acilin idrar tahlili bölümün de…
 
Daha sonra serum verilmesi için müşahade odasına geçiyoruz o da ney hemşireden ziyade liseli stajyer öğrenciler hastalara müdahalede bulunuyorlar.
 
Hastane personeli olmayan kişiye babam için müdahalede bulundurmadım, tabi yine burnu dik erkek hemşirenin tavırları görülmeye değerdi. 
 
Vereceği tepkiyi bildiğimden dolayı fazla ileriye gidemedi ama o genç kardeşimin düşünemediği şey şu idi; liseli kardeşimin diğer hastalara müdahalede bulunduğu sırada yanında uzman herhangi birisi yoktu. 
 
Bunu kendilerine de belirttim bu çocuklar yanlarında tecrübeli birisi olmadan o sırada panik olup yanlış bir şey yapsalar bunun hesabını kim verecek?
 
Bir serumdan bir şey olmaz demeyin geçenlerde küçük bir kardeşimiz serum yüzünden eli kangren oldu ve kesildi!
Hastane böyle bir durumda karşılaşsa gerçekten stajyer liselileri savunacak mıydı yoksa tüm sorumluluğuliselilere mi atardı?
 
Babam yatakta serumunu alırken her ay devlete sigortasını düzenli ödeyen bir abimiz yatak bulamadığından sandalyede serumunu alıyordu peki hakkı bu muydu?
 
Hiç demeyin sen sağlık hakkını almışsın millet niye seni ilgilendiriyor diye, ilgilendirir kardeşim beni o hastane de ilgilendirir, bu şehir de ilgilendirir, bu ülkede ilgilendirir…
 
Hele ki 1,5 saat bulunduğum süre içerisinde ortalarda herhangi bir temizlik elemanını göremem de ayrı bir vuku.
Kantine gidiyorsun piyasanın tam iki katı her şey, evet gücü olanlar alabilir ama bu hastaneye fakiri fukarası da geliyor o fiyatlar nedir ya?
 
Hastane kokuyor bir de sayın yetkililer hiç mi bu konu hakkında bir çalışma yapmadınız yapmıyorsunuz?
Asıl suç kim de aslında biliyor musunuz? 
Bölge hastanesini yapıyoruz deyip de 6 yıldır bu şehri uyutanlar da…
 
BEN YENİ ELAZIĞ İSTEMİYORUM BEN YENİDEN ELAZIĞ İSTİYORUM. ESKİ GELİŞMİŞ ELAZIĞ’I BANA VERİN YETER YENİ ELAZIĞ SİZİN OLSUN…
 
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
YENİ ELAZIĞ SİZİN OLSUN