707 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Yem Bitkileri Destekleme Ödemeleri Müracaatları
Yem Bitkileri Destekleme Ödemeleri Müracaatları
Ülkemiz genelinde Kaliteli Kaba Yem açığını kapatmak amacıyla Bakanlar Kurulu Kararı gereğince “Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılması” kapsamında Yem Bitkileri Üretimi Destekleme Ödemesi yapılacaktır.
 
Yem Bitkileri üretimi yapan çiftçilerimizin üretim bilgilerini parsel bazlı olarak doldurup 2018 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularını yaptıktan sonra Yem Bitkileri müracaatlarını yapmaları gerekmektedir. 
 
Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı arazileri üzerinde kaliteli kaba yem üretmek amacıyla yem bitkileri ekilişi yapan üreticilere, çok yıllık yem bitkilerinden yonca ve yapay çayır mera için 4 yıl, korunga, ak üçgül, çayır üçgülü, ve gazal boynuzu için 3 yıl süreyle, tek yıllık yem bitkileri ekilişlerinde ise üretim yaptıkları yıl için, ürünü hasat etmeleri kaydıyla dekar başına aşağıda belirtilen miktarda destekleme ödemesi yapılır,
 
1 Yonca, Yapay Çayır Mera 90 TL/dekar x (4 yıl)      
2 Korunga, Ak Üçgül, Çayır Üçgülü, Gazal Boynuzu 90 TL/dekar x (3 yıl)  
4 Tek Yıllık Yem Bitkileri   60 TL/dekar    
5 Silajlık Tek Yıllık Yem Bitkileri   60 TL/dekar
6 Silajlık Mısır   100 TL/dekar
Bakanlığımızca hayvancılık yetiştirici bölgesi ilan edilen İlimizde yukarıda belirlenen yem bitkileri ekilişlerine % 25 ilave destekleme ödemesi yapılacaktır.
 
Bu kapsamda Yem Bitkileri üretimi yapan üreticilerimizin Yem Bitkileri Destekleme Ödemelerinden faydalanabilmesi için ÇKS ve Yem Bitkileri Destekleme müracaatlarını 25 Mayıs 2018 tarihine kadar İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize şahsen yapmaları gerekmektedir. Üreticilerimizin müracaatlarını ürünlerini hasat etmeden önce yapıp, arazi kontrollerini ise hasat sırasında Köy bazlı olarak yaptırmaları gerekmektedir.
 
Hasat işlemi başladıktan sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. 
 
10 Nisan 2018 Salı, 13:34
707 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Yem Bitkileri Destekleme Ödemeleri Müracaatları