298 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Yayaya yol vermeyen sürücüye ceza
Yayaya yol vermeyen sürücüye ceza
Elazığ Emniyet Müdürlüğü Yaya ve okul geçitlerinde yol vermeyen sürücülere 488 TL idari trafik cezası parası uygulanacağını bildirdi.
 
Karayolları ve şehir içi ulaşımda meydana gelebilecek trafik kazalarının önüne geçilebilmesi adına Emniyet Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Yaya ve okul geçitlerinde yol vermeyen sürücülere 488 TL idari trafik cezası parası uygulanacak. 
Emniyetten yapılan açıklamada, “Ülkemiz genelinde Karayolları ve şehir içi ulaşımda meydana gelebilecek trafik kazalarında can ve mal kayıplarını en aza indirmek ve taşıt sürücülerinin trafik kurallarına uyma konusunda daha fazla hassasiyet göstermelerini sağlamak amacıyla Karayolları Trafik Kanununda yapılan son düzenleme sonucunda bazı maddelerde ceza miktarları artırılmıştır.
 
Bu kapsamda yaya geçitleri ile ilgili olarak; Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamayan, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyen sürücülere Kanunun 74/a maddesi gereğince 488 TL trafik idari para cezası uygulanacaktır. Ayrıca, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamayan, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücülere Kanunun 74/b maddesi gereğince 488 TL trafik idari para cezası uygulanacaktır.
 
Konu hakkında, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini korumak amacıyla gerçekleştirmiş olduğumuz trafik denetimlerimiz kararlılıkla devam edecek olup araç sürücülerinin de trafik kurallarına azami ölçüde riayet etmeleri hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi. 
04 Kasım 2018 Pazar, 18:57
298 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Yayaya yol vermeyen sürücüye ceza