441 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN
YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN
Elazığlının yaşam kararını Elazığ’da yaşayan değil de Ankara’daki bürokratlar veriyor.
 
Akpınar Mahallesinde bulunan Karayolları lojmanlarının yıkılmasının ardından oluşan arsanın Elazığ’da yaşayanlar tarafından değerlendirilmesi yerine, Ankara’daki bürokratlar konut alanı olarak satışının yapılmasına karar verildi. Verilen karar tepkiyle karşılanırken yanlıştan dönülmesi bekleniyor.
 
Elazığ’da yaşayanların yaşam alanları ile ilgili karar hakları yok mu?
Satışı Yapılan Karayolları lojman alanı için, Elazığ’da kimden görüş alındı?
 
Akpınar mahallesinde otopark, semt pazarı, toplanma alanı, ilçe garajı ihtiyaçları varken neden konut alanı olarak satışının yapılması için karar verildi?
 
Bu kararı kim ne için verdi?
 
Belediye’nin arsa takası isteği neden göz ardı edildi?
 
İlle de nefes alınan bir alanın konut yapılarak şehrin geleceği ile neden oynandı?
 
 
Yanlıştan Dönülsün
 
Elazığ'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu yöneticileri, Elazığ Şehir Meclisi öncülüğünde olağanüstü toplanarak İstasyon Caddesindeki Karayolları 8. Bölge Müdürlüğüne ait 9.261 m2'lik arazinin özelleştirilmesine ilişkin kararı masaya yatırdı.  Toplantıda sivil toplum kuruluşu yöneticileri, söz konusu arazinin hangi amaçla kullanılması gerektiği konusunda görüş ve önerilerini açıkladı.  
 
"BAŞKAN ADAYLARININ PROJELERİ VARDI"
 
Toplantıda konuşan Şehir Meclisi İcra Kurulu üyesi, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Mehmet Nafiz Koca, özelleştirilmesine karar verilen Karayollarına ait arazinin özel firmalara yada şahıslara verilmesi halinde o bölgenin betonlaşacağını ve Akpınar Mahallesi'nin çıkmasa sokulacağını vurguladı. 
 
Başkan Nafiz Koca, konuyla ilgili şunları kaydetti: 
 
"İstasyon Caddesinde bulunan akaryakıt istasyonunun arkasında mukim dediğimiz Karayollarına ait lojmanlar vardı. Bu lojmanların 2 yıl önce yıkılmasıyla bu arsa boşaltıldı. Bu arsanın boş olması birçok tehlikelere, özellikle de dezavantajlı gençlerin orada konuşlanmasına sebep olarak bölge halkına birçok tehlikeli anlar yaşattılar. Genel olarak şehrin üzerinde yönetim ve şehirle alakalı benim de diyeceğim var diyen insanlar, özellikle siyasiler orayı kendilerine dert edindiler.Biz de seçilirsek oraya çözüm bulacağız diyerek seçim beyannamelerinde açıkladılar. İki belediye başkan adayımızın orayla ilgili güzel projeleri vardı. Başkan adaylarımızdan biri olan Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanımız Prof. Dr. Sayın Bilal Çoban orayla alakalı şehrin trafik sorununun çözümüne katkı sunmak adına otopark yapıp, üstüne de minyatür cami ve kent meydanı yapacaklarını deklare etmişlerdi. Mevcut Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları ise seçim kampanyasında o araziyle ilgili kayıtsız kalmayacaklarını beyan ederek en güzel projeleri gerçekleştireceklerini ifade etmişlerdi. Sayın Şerifoğulları seçildiler, makama oturdular. Söz konusu arazinin belediye bünyesine geçirilmesi için ikili görüşmeler yaparak büyük çaba gösterdi."
 
KOCA: "ÖZEL FİRMA YADA ŞAHISLAR ALIRSA ORASI BETON OLACAK"
 
Başkan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak o arazi çözüm beklerken Karayollarının uhdesinden çıkartıldı, Özelleştirme İdaresi'nin uhdesine terk edildi. Dolayısıyla Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre 9 dönümlük arsa Özelleştirme İdaresi tarafından satışa sunulacak. Artık kim alırsa, kuvvetle muhtemel belirli şahıslar ve firmalar alabilir. Yasal olarak bir sakıncası yok. Özel firma yada şahıslar alırsa orası asla yeşil alan olmayacak. Yine betonlaşma olacak. Elazığ'ın en eski mahallelerinden biri olan Akpınar Mahallesi yeniden bir çıkmaza sokulacak."
 
 
 
KOCA: "ALACAĞIMIZ KARARLAR BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"
 
Toplantıda kamuoyuna deklere edilecek kararın büyük önem taşıdığına dikkat çeken Koca, "Biz de bu gün Şehir Meclisi olarak bu konuyu gündeme getirmek istedik. Bu konuda Elazığ'daki siyasi erkle de konuştuk. Bunlardan bir tanesi Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğullar'ıydı. Onlar da mücadelelerini anlattılar. Düzenlemiş olduğumuz bu toplantının da şehrin bütün katmanlarının bir araya gelerek şehrin bu problemi hakkında birliktelik içerisinde destek vermeleri halinde o arazinin belediyenin uhdesine geçirilmesi için adımların atılması için vesile olacaktır dediler. Biz de bu vesile ile STK başkanlarımızla bir araya geldik. Burada alacağımız kararlar ve kamuoyuna deklere edeceğimiz görüşler büyük önem arz ediyor." ifadelerine yer verdi. 
 
 
YAVUZ KÖSE: "ÖZELLEŞTİRME KARARINDAN VAZGEÇİLMELİ"
 
Toplantıda Elazığ Kent Konseyi adına açıklamalarda bulunan Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Abdullahpaşa Mahallesi Muhtarı Yavuz Köse, arazinin özelleştirilmesi kararından vazgeçilmesi gerektiğini ifade ederek, "12.11.2019 tarihinde sayın Cumhurbaşkanımızın Kanun Hükmünde kararnamesiyle Elazığ ili Akpınar Merkez ilçe Mahallesinde 9 dönümlük arazinin özelleştirilme kapsamında satışa sunulması bizleri üzmüştür. Bizler de Kent konseyi olarak bizlerler de bu arazinin satışının kaldırılmasını ve bu yerin Elazığ Belediyesine tahsis edilmesini istiyoruz. İl yöneticilerine buradan sesleniyoruz. Biran önce bu karardan vazgeçilmesi için girişimlerde bulunmalarını talep ediyoruz." dedi. 
 
 
KESKİN: "ARAZİ YEŞİL ALAN OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ"
 
Akpınar Mahallesi sakinlerinden, Aksaray Yeni Cami Dernek Başkanı Ercan Keskin, yaptığı konuşmada, söz konusu arazinin özelleştirilmesinin bölgedeki insanlara yapılan bir haksızlık olduğunu söyledi. 
 
Arazinin yeşil alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Keskin, "Biz maalesef 10-15 katlı binalarla çağ atlamaya çalışıyoruz. Biz yeşil alanlarla çağ atlamalıyız. Şehirdeki yeşil alanları büyüteceğimize, orayı komple özelleştirip birilerinin bina yapmasına yol açacağız. Böyle bir mantık olamaz. Bu sorun büyük bir sorun. Bu sorun belediyeye gidip derdimizi anlatacağımız bir sorun değil. Cumhurbaşkanımızın imzasıyla bu karar çıktı. Bu karar çıktıktan sonra bazı milletvekillerimize bu kararın örneğini göndererek bu konuda bir şeyler yapılmasını istedim. Bu arazide toplumun faydasına olacak her hangi bir şey yapılabilir. Kapalı semt pazarı olabilir, Millet Bahçesi olabilir. 10-15 katlı binalar değil, içerisinde yeşilliğin olduğu ve herkesin kullanabileceği toplumun ortak malı olarak kalmasını istiyorum" diye konuştu. 
 
YILDIZ: "BU ARAZİDE BETONLAŞMA OLMASIN""
 
Elazığ Şehir Meclisi Dönem Başkanı Turan Yıldız, Karayollarına ait 9 Dönümlük arazinin özelleştirme kararına ilişkin, yaptığı konuşmada, özelleştirme kararı alınan 9 Bin 200 m2'lik arazinin toplum yararına projelerle değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. 
 
Yıldız, şöyle konuştu: "Bahsi geçen alan şayet kapalı semt pazarına dönüştürülürse, altında otopark, üstünde bir anaokulu yapılırsa hem bunun sosyal getirisi olur hem de şehrimiz o bölgede nefes alır. Bu sayede trafik problemini de çözmüş oluruz. Başka projeler de geliştirilebilir.Tek yapılmaması gereken, oranın özel bir şirkete verilip oraya rezidans veya alışveriş merkezi yapılmasıdır. Bu mahallemizi maalesef katleder. 
 
 
YILDIZ: "SİYASİLEARİMİZE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ"
 
"Bu bağlamda Elazığ Şehir Meclisi olarak buradan siyasilerimize, tüm partilerin il başkanlarına ve belediye başkanımıza çağrıda bulunuyoruz; Cumhurbaşkanımız Elazığ'daki Akpınar mahallesindeki 9 Bin 260 M2'lik yerini bilmez. Bu konu Elazığ meselesidir. Gelin bir araya gelelim. Bizler de sivil toplum kuruluşları olarak elimizi taşın altına koyalım. Sizler de gayret edin Cumhurbaşkanımızın kararını gözden geçirmesi için ikna etmeye çalışın. Bizim beklentimiz budur." 
 
 
ŞEHİR MECLİSİNDEN YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI
 
Öte Yandan Elazığ şehir Meclisi yönetiminden konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. 
 
Açıklamada Şehir Meclisinin görüş ve önerilerine yer verildi: 
 
Açıklamada şu ifadeler yer aldı. "1798 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 13.11.2019 tarihli Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu karara göre; İlimiz Akpınar Mahallesinde bulunan, mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğüne ait 482 ada, 157 parselde kayıtlı 9.261 m2 yüzölçümlü taşınmaz özelleştirme kapsam ve programına alınmıştır. Elazığ Şehir Meclisi olarak; Akpınar Mahallesinde bulunan Cumartesi Pazarının haftanın bir günü o bölgedeki trafiği felç etmesi, Mahallenin hayatı zorlaştıran değil; kolaylaştıran kontrollü bir semt pazarına ihtiyaç duyması, Mahallede büyük bir otopark probleminin olması, Mahallede yeşil alan sıkıntısının olması, Mahallede okul öncesi eğitim kurumu ihtiyacının olması, Her yere millet bahçeleri yapılırken mahallede bahçeye evrilmesi en kolay alanın anılan parsel olması, Hususlarının göz önüne alınarak, kararın gözden geçirilmesini Sayın Cumhurbaşkanımızdan arz ediyoruz.  Önerimiz; Belediyemizin bu alana karşılık Karayolları Genel Müdürlüğü ile arsa takası yapmasıdır. Bu alanın ise mahalle sakinlerinin hayatını kolaylaştıracak rantabl bir proje ile ilimize kazandırılmasıdır.
 
Bu bağlamda İlimiz siyasi erkini girişimlerde bulunmaya davet ediyor, atılacak tüm adımlarda yanlarında bulunacağımızı alenen beyan ediyoruz."
 
 
 
 
 
 
14 Kasım 2019 Perşembe, 17:10
441 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN