336 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Yanında Sigara İçilen Çocuğunuzun Sağlığının Yarın Nasıl Olacağını Biliyor Musunuz
Yanında Sigara İçilen Çocuğunuzun Sağlığının Yarın Nasıl Olacağını Biliyor Musunuz
Kış aylarında artış gösteren özellikle 6 aylık – 3 yaş arası çocuklarda daha sık görülen orta kulak iltihabı hastalığı için ebeveynlere uyarıda bulunan Prof. Dr. Erol KELEŞ “ Burun akıntısı, öksürük gibi belirtileri olan orta kulak iltihabından korunmak için bebeklerin en az 6 ay anne sütü ile beslenmesi, çocukların ise sigara dumanından uzak tutulması büyük önem taşır.” dedi.
 
Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Hastalıkları Ana Bilim Dalı  Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Erol KELEŞ, kış aylarında oldukça sık rastlanan  orta kulak iltihabı hastalığının nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerine dair gazetemiz Günışığı’na  özel açıklamalarda bulundu.
 
Hocam,  Orta Kulak İltihabı Nedir ?
 
Orta kulak iltihabı kulak zarının hemen arkasında bulunan örs, üzengi ve çekiç denilen işitmeyi sağlayan küçük kemikçikleri içerisinde bulunduran ve hava ile dolu boşluğun enfeksiyonudur. Soğuk havalar pek çok hastalığın oluşumuna zemin hazırlarken, özellikle orta kulak iltihabı bu dönemde sağlığı tehdit eden rahatsızlıklar arasındadır. Orta kulak iltihabı tedavi edilmediğinde, istenmeyen birçok etkiye neden olabilmektedir.
 
Bu hastalık neden olur ?
 
Orta kulak iltihabı, mikroorganizmaların (bakteri veya virüs) neden olduğu bir hastalıktır. Enfeksiyon genellikle; soğuk algınlığı veya grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası enfeksiyonun özellikle kulak ve boğaz arasında yer alan östaki borusu ile orta kulağa ulaşması sonucu oluşur. Ayrıca alerji orta kulak enfeksiyonu oluşumunda özellikle çocukluk yaş grubunda önemli bir risk faktörüdür. 
 
Hastalık, ani başlangıçlı ve sonbahar ve kış aylarında; kişilerde nezle, grip, sinüzit gibi rahatsızlıklar artığı için orta kulak iltihaplarında da artış görülmektedir.
 
Hastalığın belirtileri nelerdir?
Hastalık her yaşta görülebilmesine rağmen çocukluk yaş grubunda ve sonbahar/kış aylarında, görülme sıklığı artmaktadır. 3 yaşından küçük çocukların %80’inden fazlasının yılda en az bir kez orta kulak iltihabı yaşadığı biliniyor. Orta kulaktan hava, sıvı ve mikrobiyal alışveriş, genze açılan östaki tüpü vasıtasıyla olmaktadır. Çocuklarda bu organ yetişkinlere göre daha yatay ve daha kısa yerleşimli olduğundan orta kulağa mikrobiyal geçiş daha kolay olmaktadır. Ayrıca çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik tablolar erişkinlere göre daha sık görülmektedir.. Yine geniz eti büyüklüğü genellikle çocuklara has bir durumdur. Bundan dolayı çocuklarda, orta kulak iltihabına daha sık rastlanmaktadır. Geniz eti, alerjik nezle, kronik sinüzit, sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme orta kulak iltihabına yakalanma riskini arttıran nedenler arasındadır. Orta kulak iltihabında belirtiler ve bulgular, enfeksiyon ile birlikte hızlı bir şekilde başlamakta ve görülen belirti ve bulguların yaşa göre gösterdiği bazı farklılıklar vardır:
 
Çocuklarda orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir ?
 
Kulak ağrısı (özellikle gece başlayan); Orta kulaktaki sıvı kulak zarını iterek ağrıya neden olur. Büyük çocuklar ağrıyı tarif ederken küçük çocuklarda kulak çekiştirme veya huzursuzluk şeklinde belirti verebilirler.
 
Huzursuzluk, ağrı ile beraber duymada zorluk veya çevresel sesli uyaranlara cevap verme zorluğu, nadiren denge kaybı, ateş, her zaman olmasa da kulak akıntısı, baş ağrısı, iştahsızlık
 
Yetişkinlerde orta kulak iltihabı belirtileri ise;
 
Kulak ağrısı, her zaman olmasa da kulak akıntısı, duyma kaybı  
 
Hastalığın tanısı nasıl konulur?
Orta kulak iltihabı genellikle çocukluk yaş grubunda görüldüğü için tanısı, sıklıkla hasta yakınlarının hikayesi ve hekimin muayenesi ile konulur. Hekimin muayenesinde orta kulakta sıvı birikimi ve enfeksiyon bulgularını tespit etmesiyle tanı konulur.
 
Orta kulak iltihabı tedavisi nasıl yapılır?
Orta kulak iltihabı tedavisinde yaşa ve belirtilerin şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Belirtilerin tedavisine yönelik hastaların yaşadığı kulak ağrısı için ağrı kesici ilaçların kullanılması hekiminiz tarafından önerilebilir. Enfeksiyona yönelik antibiyotik tedavisi hekiminiz tarafından hastalığın seyrine göre değerlendirilecektir. Antibiyotik tedavisi reçetelendiyse tedavinizi hekiminizin yönlendirdiği şekilde tedavinizin sonuna kadar kullanmanız iyileşme için büyük önem taşımaktadır. Genellikle bu amaç ile hekim tarafından 14 günlük antibiyotik tedavisi önerilir. Bu son derece önemlidir.
 
Çocuklarda sık tekrarlayan orta kulak iltihabına yönelik kulak zarı üzerinde açıklık oluşturularak, bu açıklık üzerine yerleştirilen kulak tüpleri ile sıvı birikiminin önlenmesi bir diğer tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.
 
Risk Faktörleri Nelerdir?
 
Orta kulak iltihabına neden olabilecek risk faktörleri;
 
Yaş – 6 ay ile 2 yaş arası çocukların östaki tüplerinin şekil ve boyutu tam olarak gelişmediğinden dolayı bu yaş aralığındaki çocuklar orta kulak iltihabına daha duyarlıdır.
 
Kreş, bakımevi – sınıf düzeninde veya bir grup çocuğun bir arada bulunduğu kreş gibi ortamlarda çocuklar, evde kalan akranlarına göre daha sık grip ve orta kulak iltihabı geçirmektedir.
 
Bebeklerin beslenme şekli – biberon ile beslenen bebekler -özellikle yatarken-, anne sütü emzirerek beslenen akranlarına göre daha sık orta kulak iltihabına yakalanmaktadır.
 
Mevsimsel faktörler – Orta kulak iltihabı genellikle sonbahar ve kış gibi soğuk algınlığının ve gribin sık görüldüğü mevsimlerde ortaya çıkar. Kış ve İlkbahar aylarında 6 ay ve 3 yaş arasındaki çocuklarda en sık yaşanan hastalıklar arasında yer alan orta kulak iltihabı, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik eder. Burun akıntısı, öksürük gibi belirtileri olan orta kulak iltihabından korunmak için bebeklerin en az 6 ay anne sütü ile beslenmesi, çocukların ise sigara dumanından uzak tutulması büyük önem taşır. Aynı zamanda mevsimsel alerjileri olan kişilerin özellikle yüksek polen yoğunluğu olan dönemlerde orta kulak iltihabına yakalanma riski daha fazladır.
 
Hava kirliliği – Tütün ürünlerinin dumanının bulunduğu veya yüksek hava kirliliği olan ortamlarda bulunmak orta kulak iltihabı riskini arttırmaktadır.
05 Şubat 2019 Salı, 23:25
336 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Yanında Sigara İçilen Çocuğunuzun Sağlığının Yarın Nasıl Olacağını Biliyor Musunuz