595 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
"Ya İstiklal Ya Ölüm"
Ya İstiklal Ya Ölüm
Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Kadın Kolları Başkanı Sema Tunç, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
 
Tunç, “Türk Milletinin kendi kaderinde ve ülke yönetiminde yegane söz sahibi olmasının miladı olan 19 Mayıs yenilmiş, zedelenmiş, yorgun ve fakir düşmüş bir milletin, vatanını sahiplenerek istikbalini yeniden inşa etmeye başladığı kutlu bir gündür. 19 Mayıs 1919 tarihinde, Mustafa Kemal Atatürk 19 arkadaşı ile Samsun’a ayak bastığında Mondros ateşkes antlaşması imzalanmış, İzmir işgal edilmiş, İstanbul boğazına düşman donanması demir atmış, ordu terhis edilmiş, milletin ümidi kırılmıştır. İşte o günlerde milletin bağrından çıkan bir ses diyordu ki; "Ya İstiklal Ya Ölüm" parolasıyla M. Kemal, Kurtuluş Savaşı’nın ateşini yakmış, savaş stratejisini ortaya koymuştur” dedi.
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basar basmaz milli mücadelenin bayrağını açtığını ve bağımsızlığa giden yolun taşlarını döşemeye başladığını belirten Tunç sözlerini şöyle sürdürdü:  “29 Mayıs 1919’da Havza, 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgeleri, 23 Temmuz - 7 Ağustos tarihleri arasında Erzurum kongresi, 4- 11 Eylül Sivas kongresi kararları, 23 Nisan 1920’de Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyerek; Son çeyrek yüzyılı cepheden cepheye,  koşarak geçiren, askeri terhis edilmiş, ordusu dağıtılmış, bütün ümitleri kırılmış, milletin yok olan ümidini yeniden canlandırmış uyandırmıştır.İşte Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen 19 Mayıs 1919 tarihini Atatürk; "Bütün Ümidim Gençliktedir" diyerek Türk Gençliğine bayram olarak hediye etmiştir.
 
19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş savaşı mücadelesi 26-30 Ağustos 1922’de düşmanın İzmir’de denize dökülmesi ile son bulmuş, 29 Ekim 1923’de,  Mustafa Kemal Atatürk çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı özgürlük meşalesinin aydınlığı büyük bir hızla tüm yurda yayılmış, milletimizin sarsılmaz azim ve kararlılığıyla birleşmiş ve yedi düvele karşı giriştiğimiz Milli Mücadele sonucunda zaferle taçlanmıştır. 19 Mayıs’ın milli ruhu üzerinde yükselerek çağdaş, demokratik, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhuriyetin yılmaz bekçileri olan Türk gençliğinin üstün gayret ve çalışmaları sayesinde güçlü bir ülke olarak ilelebet yaşayacaktır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı ve rahmetle anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere değerli Milletimizin ve Elazığ halkının Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.” 
 
18 Mayıs 2018 Cuma, 12:21
595 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Ya İstiklal Ya Ölüm