24 Eylül 2018 Pazartesi, 482 kişi okudu
GÜRHAN GÜRSES
VİCDAN-SIZLAR
Sedanur da öldürüldü.
Leyla gibi, Eylül ve diğerleri gibi…
İsyan etmemek elde değil, köpürmemek, kafayı yememek…
 
‘Ne istediniz küçücük çocuktan?’ diye haykırmak istiyorum ama boğazımda demirden bir yumru var sanki yutkunamıyorum.
İnsan olan anlar beni, adam olan…
 
Allah korkusu olan anlar beni, vicdanı ve şefkati olan…
Yüreği olan anlar beni.
 
Namuslular da namuslular kadar cesur olmadıkça, haklılar da haksızlar kadar, mazlumlar da zalimler kadar, iyiler de kötüler ve ahlaklılar da ahlaksızlar kadar cesur olmadıkça bu tür acılar ne yazık ki devam edecek gibi görünüyor. Çünkü her çocuk cinayetinden sonra bir süreliğine bağırıp çağırıyoruz ve bir daha ki çocuk cinayetine kadar öfkemizi, acımızı küllendiriyoruz. Yani susuyoruz, yani uyuyoruz.
 
Bir hafta önce kaybolmuştu Kars Kağızman’da.
9 yaşındaydı.
Kız çocuğuydu.
Üzeri taşlarla örtülü bir vaziyette bulundu.
Yüreği taş olan bir tarafından öldürüldü.
İnsanlığı taşlaşmış olan biri…
Kağızman’ın Paslı köyündeki ailenin 3 çocuğundan en büyüğüydü Sedanur Güzel.
İlkokul 3. Sınıf öğrencisi…
 
Minnacık cesedi köye bir kilometre uzakta üzeri taşlarla örtülü bir vaziyette Kars İl Jandarma JAK timleri tarafından bulundu.
Yapılacak otopsiye göre cinsel istismara uğrayıp uğramadığı, ölümünün nasıl olduğu ve ne zaman gerçekleştiği tespit edilecek.
 
Beyni kurtlanmış katiller katlediyor çocuklarımızı.
Kalbi taşlaşmış…
Ağızları salyalaşmış…
Gözleri dönmüş ve vicdanları leşleşmiş…
İdam için neyi bekliyoruz daha?
 
Çözüm mü olacak idam? Olur ya da olmaz hiç değilse o anne ve babanın birazcık da olsa yüreği ferahlar. Belki de bundan sonrasına gözdağı olacak, ibreti âlem olacak. Böylesine aklı fikri uçkuruna düşmüş, beyni öldürmeye programlanmış, insanlığını yitirmiş ve hayvani bir şekilde kuduz olmuşçasına gördüğü çocuklara göz dikmiş canavarları nimet bildiğimiz ekmekle aziz bildiğimiz suyla besleyecek miyiz? Bu toprağın nimetleri onlara haramdır.
 
Yakalayıp vereceksiniz halka bu tür canileri. Üstünü başını soyacaksınız bir eşeğe bindireceksiniz ters bir şekilde ve eli kolu arkadan bağlı şekilde yürüteceksiniz halkın içinde. Önce bir güzel tükürük banyosu olacak…
 
Hakaretlerle yumuşatılacak, tokatlarla okşanacak, tekmelerle insanlığını hatırlaması sağlanacak, taşlarla aklı başına getirilecek, sopalarla da kemikleri kırılacak… En sonunda acı içinde eşek cennetini boylayacak.
 
Sedanur da öldürüldü. Cesedi taşların altında bulundu. Hani idam? Hani gözyaşlarımızı teskin edecek ilaç? Hani yüreğimize düşen ateşi dindirecek adalet? Ne istediniz çocuklardan? Cennet melekleri çoğalıyor ülkemde. Masum yavrular katlediyor. Evlerimizin neşe kaynakları kurutuluyor. Okullarımızın susmayan bülbülleri susturuluyor, bahçelerimizin tomurcuk gülleri kopartılıyor.
 
Neden herkes susuyor?
Çocuğunuz yok mu?
Kardeşiniz…
Herhangi bir yakınınız…
 
Ülkenin dört bir yanında sapıklar, caniler, psikopatlar, ahlaksızlar, tecavüzcüler, teröristler iti kopuklar cirit atıyor; kapımızın önünde, çarşımızda, pazarımızda, şehir içi toplu taşımacılığımızda, okul önlerimizde… Mobeselerimiz var ama yetmez. Her fert mobese olmalıdır. Her komşu, her arkadaş… Bu işin şakası yok, esprisi… Müsamaha gösterilecek yanı da yok. 
Eskiden mahalleye yabancı giremezdi.
 
Komşuluk ilişkilerimiz bitti. Yan tarafımızda kim oturuyor bilemiyoruz. Alt katımızda, üst katımızda…
O kadar yabancı olmuşuz ki birbirimize birinci katta taziyeye duruluyor ikinci katta davul zurnayla düğün yapılıyor.
 
Sedanur da gitti. Gözyaşlarımızdan baraj kursaydık inanın dolardı. Bu topraklar terörden çok çekti ve bu tür sapkınlıklar da terör kadar canımızı yaktı şu ana kadar. Biz değil bu sapıklar korkmalı, bizler değil onlar rahat uyumamalı, rahat gezmemeli, rahat yaşamamalı… Hapishanelerden bu tür insanlar kolayca çıkmamalı, hastanelerden kolayca taburcu olmamalı… Ve emin olduğumuz böylesi şahıslar toplumda muhatap bulmamalıdır.
 
Sedanur’u katleden ve taşların altına gizleyen vicdansızlar!
Bugün insan olanın vicdanı sızlar!
Okuyucu Yorumları
VİCDAN-SIZLAR