429 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
VATANDAŞLAR MEMNUN, SATICILAR TEPKİLİ
VATANDAŞLAR MEMNUN SATICILAR TEPKİLİ
Tamer ÖREN - Vatandaşlar ucuz sebze ve meyve satan tanzim satış yerlerinin Elazığ’da da kurulmasını yetkililerden isterken satıcılar ise; hükümetin sebze satmak yerine üreticiye yeterli desteği vermesini istedi.
 
Vatandaşların daha uygun fiyata  sebze ve meyve almasına olanak sağlayan tanzim satış yerleri  İstanbul’da 50, Ankara’da ise 30 farklı yerde belediyeler ve Tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla kurularak hizmete sunuldu.  Türkiye’nin nüfus olarak  en büyük iki şehrinde oluşturulan  tanzim satış yerleri orada yaşayan vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü ve ucuz sebze ve meyve almak için uzun kuyruklar oluşturdu.   Önümüzdeki günlerde Elazığ Belediyesi tarafından da açılması beklenen tanzim satış yerlerini isteyip istemediklerini Elazığlı vatandaşlara sorduk.
 
Kaya YILDIZ (72,Emekli): Çok iyi olur, isabetli bir karar vermişlerdir. Seçime kadar sürekli olarak buna devam etsinler. Ankara ve İstanbul’a birinci sınıf mal gidiyor bize daha düşük kalitede mallar geliyor. Televizyondan izlediğimiz kadarıyla biber 8 lira, patates 2 lira,  soğan 3 liraysa ilimizde bu fiyatlar daha da düşük olur.Osman IŞIK (70,Emekli) :Vatandaş olarak ben istiyorum. Niye fazla para vereyim ki! Elazığ’ın neresinde kurulursa kurulsun gider oradan alışverişimi yaparım.
 
Ramazan ERASLAN : Devletin bu konuya bir el atması lazım. Sebze meyve çok pahalı ve alım gücümüz yok. Tanzim satış yerlerinin kurulmasını destekliyorum.
 
Necati ACAR (45, Çiftçi): Haldeki esnafın hepsi batar. 3-5 gün vatandaş için iyi olur ondan sonra Elazığ ekonomisine büyük darbe vurur.  Bu pahalılığın sebebi ne biliyor musunuz ? Bir koyundan bir post çıkar, bizim devletimiz bizden 8 post çıkarıyor. 8 kere bizi yüzüyor. Attığın her adım vergi, ondan sonra sebze-meyve pahalı diyorlar. Bir domates tarladan çıkıp  üreticiye varıncaya kadar birçok kalemden vergi alıyor. İlacından, gübresinden, mazotundan, işçisinden, nakliyecisinden , komisyoncudan, satıcıdan bu kadar vergi olur mu? İlhan KARAKAŞ (Elazığ Pazarcılar Derneği Başkanı) :  Hükümetin sebze satmak yerine, denetimlerini arttırsın. Sorun böyle çözülmüyorsa  serbest piyasayı kaldırsın. Malı getirsin pazarcıya teslim etsin. Şu fiyata satacaksın desin. Tanzim satışlarının sürekli olarak devam edeceğinin sanmıyorum. Seçimden sonra her şey normale döner diye düşünüyorum.
 
İsa DEMİR (30,Manav): Devletin farklı bir çözüm bulması gerekiyor. Tarlada pahalı oluyorsa üreticiye, aracıdan kaynaklanıyorsa komisyonculara yaptırım uygulansın. Hal aldığımız fiyatın üzerine 50 kuruş 1 lira koyarak satıyoruz. 5 işçimiz var, bir dükkanı aç-kapa 700 lira biz satıcıların işini çok etkiler. Bir taraf yapılırken diğer taraf yıkılmamalı.
 
Orhan BULUT (Manav): Çözüm hükümetin belediyeler aracılığıyla mal getirip satmasıyla olmaz. Çiftçiye destek versin onlar ürünlerini ucuza üretsinler vatandaşa ucuz ulaşsın.  Getirip ucuz sebze satarsa biz esnaf olarak ne yapacağız. 50 kuruşla mal satıyoruz. Bize yol göstersin nereden ucuz alıyorlarsa bizde gidip oradan alalım.Orhan ARAL (Manav) : Antalya, Mersin’i sel vurdu, seralarda büyük zararlar oluştu. Üretim olmayınca bir ürünün fiyatının artması zaten normal. Taze soğanın kilosu bu yıl 20 liraya çıktı niye çünkü; kimse ekmedi. Geçen yıl 1 liraydı kimse yüzüne bakmıyordu. Hükümetin bu işlere girmesi yanlış. Ya üreticiye destek verecek ürünler artsın, ya da  kendisi seralar kurup  işçi çalıştıracak vatandaşa  ucuz sebze ulaşması için. İkinci seçenek olmayacağına göre üreticiye destek versin üretim artsın. Çok üretilen bir ürünün pahalı olma şansı yok. İsteseniz de istemeseniz de  o fiyatlar düşer. Üretim azsa devletin fiyatlara yapabileceği hiçbir şey yok
 
12 Şubat 2019 Salı, 22:56
429 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
VATANDAŞLAR MEMNUN SATICILAR TEPKİLİ