556 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Valilik Eko Köy Projesi Başlattı
Valilik Eko Köy Projesi Başlattı
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, İçme köyünde gerçekleştirecek eko köy projesi çalışmaları için bir takım incelemelerde bulundu. 
 
Vali Kaldırım, İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, Çevre Ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi, Fırat Kalkınma Ajansı Uzmanları, köy muhtarı ve vatandaşlarla birlikte yaklaşık beş saatlik bir saha incelemesinde bulundular.
 
İlimizin zengin coğrafyası ve doğal potansiyelinin büyük bir şans olduğunu belirten Vali Kaldırım; “Eko turizm kavramı hem Türkiye hem de Elâzığ’ımız için  yeni tanınan bir kavram, tabi Yukarı  ve Aşağı İçme köylerimiz bu potansiyele sahip köylerimizdir. Hem tarihi hem de doğal birikim ve güzelliğe sahip bir lokasyon olarak karşımıza çıkıyor. Bu projeyle ilgili geniş bir hazırlık süreci başlattık. Bu köyümüzle ilgili talep ve swot analizlerini yaptırdık. Ayakları yere basan, gerçekçi, ekolojik ve ekonomik sürdürülebilir bir eko turizm - eko köy üzerine dersimizi iyi çalıştık. Talep analizimizi oluştururken köylülerimize anket uyguladık. Masa başında oturarak hazırlanacak projenin çok uzun vadeli uygulanabilir olmayacağı kanaatiyle anket sonucuna göre İçme köyümüzün bu projedeki güçlü, zayıf yönlerini fırsat ve tehditlerini ortaya koyduk” ifadelerinde bulundu.
Vali Çetin Oktay Kaldırım; “ İçme Eski Belediye binasını restore edip burayı bayanlarımızın el emeği göz nuru olan ürünlerini aynı zamanda yöresel ürünlerinin satışını yapacakları bir kooperatif merkezi haline getireceğiz. Bu binanın etrafında çok sayıda tarihi evler var tabi eko köyün önemli noktalarından biri olan müze cafeleri planlıyoruz, bu evlerin mimarisine oldukça uygun görünüyor. Ama restorasyon çalışmalarında bu yapıların benliklerine dokunmadan dönüşümler yapmayı önemsiyoruz. Zaten bugün muhtarımız ve köylülerimizle birlikte inceleme yapmamızın sebebi de budur. Yukarı İçme köyünde hangi noktaya baksanız hayran kalmamak elde değil, müthiş bir doğa tarihle yoğrulmuş, hemhal olmuş bir tabiatla karşı karşıya kalmak bu proje sürecinde heyecanımızı artırıyor. Biz burada var olan her şeyi eko turizme kazandırmayı düşünüyoruz. Eski belediye otobüsümüzü yöresel ürünler satış noktası olarak planlıyoruz” dedi.
 
Vali Kaldırım; “ Yukarı İçme Köyünde toplam uzunluğu 6 km’ye ulaşan iki adet yürüyüş parkuru ve yine Yukarı İçme köyünden başlayıp Aşağı İçme köyüne uzanacak toplam uzunluğu 2.5 km olan üçüncü bir yürüyüş parkuru var. Yine Yukarı ve Aşağı İçme köylerimizi kapsayan, macera tutkunları için yaklaşık 4.5 km’lik bir bisiklet parkuru var. Son zamanlarda gündemde olan foto kampların en güzellerinden biri ünvanını alarak Keban Baraj gölü kenarında noktalanacak olan 8 km’lik bir fotoğraf parkuru bu projenin önemli noktalarında biri olacaktır. Permakültür çiftlikleri ve hobi bahçeleri de buraları ziyaret edecek misafirlerimizi oldukça memnun edecektir. Tabi bu projedeki çalışmalar sadece bu bölge ile sınırlı kalmayacaktır. Harput’tan başlayıp İçme köyünü de içine alacak 45 km’lik bir parkurda Bisiklet Federasyonun katkılarıyla bir festival planlıyoruz. Ayrıca Uluslararası Foto Kamp düzenlemek içinde girişimlere başladık” dedi.
 
Vali Çetin Oktay Kaldırım daha sonra köy kahvesinde köy sakinleri ile bir araya gelerek talep, öneri ve isteklerini dinledi.
 
12 Kasım 2019 Salı, 13:23
556 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Valilik Eko Köy Projesi Başlattı