164 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
VALİ KALDIRIM'DAN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
VALİ KALDIRIMDAN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. 
 
Vali Kaldırım mesajında, "10 Aralık 1948 tarihinde İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca, kabulünün 71. Yıl dönümü olan bugün, insanlık tarihi boyunca süren bir mücadelenin ürünü olarak, insanların dünyaya geldikleri andan itibaren ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden uluslararası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı bir gündür.
 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, beyannameyi ilk tanıyıp imzalayan ülkeler arasında yer alması, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi adına önemli adımlar atması, bu konudaki hassasiyetinin, samimiyetinin ve kararlılığının göstergesidir.
Bizler, inancımız ve medeniyetimizin buyruğu olarak, insanın kâinattaki en şerefli varlık olduğuna inanan bir toplumun mensuplarıyız. Bizim medeniyetimiz, kültürümüz insan merkezli bir anlayışa sahiptir. Bu sebeple hakkı korumak, insanlar arasında ayrım yapmamak, farklılıklara saygı duymak ön plana çıkmaktadır ve tarihimiz insan hak ve hukukunun her zaman korunduğuna  dair örneklerle doludur.
 
Tarihten aldığımız sorumluluk ve devlet anlayışımızdan dolayı, sadece kendi vatandaşlarımızın değil, dünyanın tüm coğrafyalarında ve özellikle Orta Doğu’da komşu ülkelerimiz başta olmak üzere ötekileştirilen, zulme uğrayan, ezilen ve sömürülen mazlumların hamisi olmaya devam ediyoruz. Bunun en güzel örneğini dünyadaki değişik coğrafyalarda sıkıntıya düçar olan insanlara karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin gönlümüzü açarak ve el uzatarak gösteriyoruz. Unutulmamalıdır ki görmezden gelinen her trajedi insanlık için bir utançtır ve yeni sıkıntıların habercisidir.
 
Elbette toplumlar, ülkeler ve insanlar birbirinden farklı olacaktır. Bu farklılıklar ortak yaşam alanımız olan yeryüzünün renkleri olarak değerlendirilmelidir. Ama insanlığın ortak paydası, bireylerin doğuştan sahip oldukları temel hak ve özgürlükler olmalıdır.
 
Demokratik toplumlarda olduğu gibi ilimizde de çevredeki sorunlara duyarsız kalmayıp sorunların çözümü için öneriler sunmak hepimizin en temel vatandaşlık görevidir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; insan hakları ihlallerinin olmadığı, sevgi ve kardeşliğin hâkim olduğu bir dünya anlayışıyla, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün tüm insanlığa barış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum." ifadelerine yer verdi. 
 
09 Aralık 2019 Pazartesi, 16:51
164 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
VALİ KALDIRIMDAN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI