769 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
USTA GAZETECİ KOCA: KURTULUŞ REÇETESİNİ AÇIKLADI
USTA GAZETECİ KOCA KURTULUŞ REÇETESİNİ AÇIKLADI
 
Elazığlı usta gazeteci Mehmet Nafiz Koca, katıldığı bir programda Elazığ'ın kanayan yarasına dikkat çekerek, " Elazığ'ın başlıca iki problemi var. Bu problemlerden bir tanesi Elazığ'da faaliyetlerini sürdüren sivil toplum kuruluşları diğeri de biz basın ve basın mensuplarıdır. Ne zamanki bu şehirde sivil toplum kuruluşları ve basın medya düzelirse şehir de düzelir." dedi. 
 
Elazığ'da sadece gazeteciliğin değil, her şeyin zor olduğuna dikkat çeken Gazeteci-Yazar Nafiz Koca, "Türkiye'de 81 vilayet var; 81 vilayet içerisinde ön adı olan bazı şehirler var; Bunlar Eskişehir, Kırşehir, Nevşehir gibi. Ama Elazığ'ın da gizli bir adı var; O da Zor Şehir. Elazığ hakikaten zor bir şehir. Elazığ'da ticaret yapmak zor, Elazığ'da sanayi ile uğraşmak zor, Elazığ'da STK yöneticiliği yapmak zor. Velhasıl Elazığ'da her şey zor. Ama Elazığ'da en zor olan da dobra dobra konuşmak ve yazmaktır." ifadelerine yer verdi. 
 
Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı, Yeni Ufuk ve Günışığı Gazeteleri Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Nafiz Koca, Anadolu Realist Gençlik Hareketi Derneği'nin kariyer günleri kapsamında düzenlediği söyleşi programına konuk oldu. 
 
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen ve 300'e yakın öğrencinin katıldığı programda konuşan Usta Gazeteci Nafiz Koca, mesleki tecrübelerini anlattı, Elazığ'ın ve basın sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini öğrencilerle paylaştı. 
 
"YENİ UFUK GAZETESİ OLAYLARIN ÜZERİNE KARARLILIKLA GİTTİ"
 
1993 yılından beri Elazığ'da gazetecilik yaptığını anlatan Koca, "Gazetecilik hayatına 1996 yılında üniversiteli arkadaşlarımızla çıkarmış olduğumuz Akademi isimli dergide köşe yazarı olarak başladım. Yine aynı yıl Elazığ'da büyük bir eksikliğini duymuş olduğumuz basın yayın yoluyla hizmet etme adına Merhaba isimli gazete çıkardık. 1996-1999 yılları arasında Merhaba Elazığ isimli renkli gazetesini çıkardık. Vatani görevimi yaptıktan sonra Elazığ'da 2000-2003 yılları arasında sendikal faaliyetlerim oldu. onun ardından da 7 Kasım 2003 tarihinde Yeni Ufuk Gazetesi'ni haftalık olarak yayında sürdük. Yeni Ufuk Gazetesi 3 yıl haftalık olarak devam ettikten sonra gerek yayın politikamız gerekse yazdığımız yazılarla olayların üzerine gitmemizden kaynaklı yaşadığımız sıkıntılardan dolayı gazetemiz kapatıldı. Bir yıl kapalı kaldıktan sonra yeniden bir karar aldık ve Yeni Ufuk Gazetesi'ni günlük olarak çıkardık. 3 yıl günlük olarak devam ettik. Daha sonra yayın politikamız ve olayların üzerine kararlı gidişimiz sonucu yaşadığımız talihsizlikler sonucu Yeni Ufuk Gazetesi bir kez daha kapatıldı. 'Yiğit düştüğü yerden kalkar' felsefesi ile biz yine düştüğümüz yerden kalkalım diyerek Yeni Ufuk Gazetesini tekrar yayın hayatına soktuk. Yeni Ufuk Gazetesi çıktığı dönemlerde Elazığ'da günlük yayın yapan 12, haftalık yayın yapan 4 gazete vardı." şeklinde konuştu.
 
ELAZIĞ'DA GAZETECİLİK YAPMAK ÇOK ZOR
 
Elazığ'da Yeni Ufuk Gazetesi'nin yayın hayatını sürmelerindeki gayeyi anlatan Nafiz Koca, şunları söyledi: "Bizim gazete olarak çıkmamızın nedeni; Bölgede cazibe merkezi olması gereken Elazığ'ın hak ettiği yerde olmamasıydı. Bunun başlıca nedenlerinden biri sivil toplum örgütlerinin yetersizliği, diğeri de Elazığ'da yayıp yapan basının görevini hakkıyla icra etmemesiydi. Dolayısıyla 12 gazete içerisinde Yeni Ufuk Gazetesi olarak biz farkımızı göstermeye, olayların üzerine gitmeye, şehrin sorunlarını taze tutup bunların çözüm yollarını öneri olarak gündeme getirdik. Tabi Elazığ küçük bir yer. Elazığ'da her şeyi yapmak zor olduğu gibi gazeteciliği icra etmek çok daha zor. Ama biz şehrimizi sevdiğimiz için bu zorluklara katlanmayı göze aldık ve bu zorluklarla yolumuza devam ettik. Tabi bu zorluklar nedir? diye soran arkadaşlarımız vardır, Bu konuya değineyim; Elazığ'da sadece gazetecilik değil, her şey zor. Ben her konuşmamda şunu ifade ederim; Türkiye'de 81 vilayet var; 81 vilayet içerisinde ön adı olan bazı şehirler var; Bunlar Eskişehir, Kırşehir, Nevşehir gibi. Ama Elazığ'ın da gizli bir adı var; O da Zor Şehir. Elazığ hakikaten zor bir şehir. Elazığ'da ticaret yapmak zor, Elazığ'da sanayi ile uğraşmak zor, Elazığ'da STK yöneticiliği yapmak zor. Velhasıl Elazığ'da her şey zor. Ama Elazığ'da en zor olan da dobra dobra konuşmak ve yazmaktır. Biz bunun zorluğunu 1993 yılından beri çekiyoruz, çekmeye de gönüllü olarak devam ediyoruz" 
 
HALKIN TAKDİRİ BİZE TESELLİ OLUYOR
 
Gazetecilik mesleğini icra ederken çektikleri zorluklar karşısında halkın takdirini kazanma yönünde önemli bir kazınım elde ettiklerini belirten Koca, "En azından sokakta yürüdüğümüz zaman 10 kişi selam veriyorsa, bu on kişiden 9'u 'Hocam iyi ki varsınız' demeleri bu zorlukları hafifletiyor ve bize teselli oluyor" dedi. 
 
"BEDEL ÖDEDİK"
 
Gerçek gazetecilik yaparken bunun bedellerini de ödediklerini belirten Koca, "Biz yayın hayatına başladığımız günden beri hiç bir zaman gözümüzü budaktan esirgemedik. Hiçbir zaman gördüğümüz yanlışı görmezden gelmedik. Gördüğümüz güzellikleri düşmanımız olsa da takdir ettik. Ama gördüğümüz, yanlışlıklar, hatalar ve eksiklikler varsa biz bu şehrin menfaatleri uğruna asla es geçmedik. Bunları yaparken her şeyin bedelinin olduğu gibi bunların da bir bedelinin olması lazımdı. Biz bunun bedelini 4 defa gazetemizi kapatarak, 150'ye yakın savcılık ifadeleri, 90'ın üzerinde mahkeme, yaklaşık 6 defa tutuklanma... Bunlarla bedelini ödedik." ifadelerine yer verdi. 
 
"ELAZIĞ'DA GAZETELER DİZAYN EDİLDİ"
 
Birçok şehirde olduğu gibi Elazığ'da da gazetelerin dizayn edildiğini ve kontrol altına alındığını vurgulayan Mehmet Nafiz Koca, "Yeni Ufuk Gazetesi şehrin problemleri gündeme getirip, problemleri çıkartanlarla mücadele ederken bir taraftan da gazeteciliğin ve gazetelerin standartlarını arttırma adına ekip arkadaşlarımızla birlikte mücadele verdik. Yaklaşık 4 yıl önce gazeteleri dizayn etmek ve o gazetelerin kontrolünü elinde tutma adına bir çalışma yapıldı. 15 Temmuz sürecinin başlamasına sebep olan bu dizayn hareketlerinden bir tanesi de Türkiye'de yerel basını dizayn etmek ve kontrol altında tutmaktı. Bunu yapmak için de önce gazetelerin maddi durumlarını daha kötüye götürerek, gazetelerin yaşam standartlarını düşürerek sıkıntılarla boğuşturdular. Bu sıkıntı krizlerini yarattıktan sonra da tekrar sahneye çıkıp bu krizi çözme rolüne büründüler. Bu rolleri verirken de 12 gazeteyi üçer üçer bir araya getirip, Elazığ'daki gazete sayısını 4'e düşürdüler. Biz bu projenin farklı bir proje olduğunu , Elazığ basını Türkiye'nin diğer illerinde olduğu gibi Elazığ'da da birilerini kontrol altında tutarak ülkeye zarar vereceğini o dönemde haykırdık. 8 ay biz bu gazetelerin kapatılmaması için büyük bir mücadele verdik. Ancak 8 ay sonunda gücümüzü kaybettik ve gazete sayısını 4'e düşürdüler. O dönem Elazığ'ın köklü bir tarihe sahip olan Turan, Uluova, Nurhak gazeteleri de kapılarına kilit vurarak, diğer gazetelerle bir araya geldiler. Tabi sayı 4'e düşünce Yeni Ufuk Gazetesi de Günışığı ve Günebakış Gazeteleri ile bir araya gelerek Günışığı Gazetesi adı altında yayın hayatımızı sürdürdük. Yaklaşık 4 yıldan beri Günışığı Gazetesi olarak Yayın yapmaktayız. Gazetemizin ortaklarından biri Elazığ'ın markası diye bildiğimiz saygın işadamlarından Final Dergisi'nin sahibi İbrahim Taşel'di. 4 yıl aradan sonra dizayn edilen basınla biz günışığı saflarında yer aldık. Daha sonra yanının ve gazeteciliğin zor olması, yine şartların her geçen gün mesleği zora sokmasından dolayı günışığı gazetesinin diğer hisselerini de alarak tek başına yolumuza devam ediyoruz." diye konuştu. 
 
"BASIN CAMİASI ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KAYBETTİ"
 
Gazeteciliğin dışarıdan göründüğü gibi kolay ve güzel bir meslek olmadığını vurgulayan Koca, şöyle devam etti: "Gazetecilik cazibesi olan ancak içerisinde olduğunuzda kendinizi o mesleğin sıkıntısından bertaraf edemediğiniz bir meslek gurubudur. Dolayısıyla Elazığ gazetecilikte köklü bir tarihe sahip.  Geçmişte gazetecilik dalında, basın ve medya konusunda çok büyük hizmetler vermiştir. Ancak bugün Elazığ basını istediğimiz bir seviyede değildir. Başta ekonomik nedenler olmak üzere, bu mesleği icra edenlerin, mesleğini icra ederken kendilerinden sonra gelenlere bu mesleği hakkıyla anlatamayışlarıdır. Eskiden gazetecilik farklıydı. Bir gazeteci sokakta dolaşırken insanların kendine çekidüzen verdiği bir dönem vardı. Ama şimdi bir gazeteci sokakta gezdiği zaman bizim bile utanabileceğimiz refleksler sergilediği bir meslek haline gelmiştir. Tabi biz bundan hem utanç hem üzüntü duyuyoruz. Eskiden gazeteler özgürdü. Gazeteciler özgürdü. Olayların üstüne korkusuzca, cüretkar bir şekilde giderdi. Ama şimdi gazeteler patronların elinde, patronlar hükümetlerin güdümünde. Dolayısıyla gazetecilik yapan insanların da özgürlüğü yoktur. Oysa basın yayın özgürlüğü demek diğer özgürlüklerin emniyet subapı demektir. Dolayısıyla biz bu özgürlüğümüzü basın camiası olarak kaybettik. Tabi bunları kaybederken çok üzüldük. En büyük üzüntümüz bugün basının ehil olmayan insanların elinde olması, basının patronların güdümünde olması, patronların da mevcut yönetimin emrinde olmasıdır."
 
"ELAZIĞ'IN İKİ PROBLEMİ VAR!"
 
Elazığ'ın başlıca iki problemi olduğunu vurgulayan Koca, şunları kaydetti: "Elazığ'ın hiçbir problemi yok. Elazığ'ın ne ekonomik problemi var, ne eğitim, ne kültürel, ne sanayi, ne ticaret... Elazığ'ın başlıca iki problemi var. Bu problemlerden bir tanesi Elazığ'da faaliyetlerini sürdüren sivil toplum kuruluşları diğeri de biz basın ve basın mensuplarıdır. Ne zamanki bu şehirde sivil toplum kuruluşları ve basın medya düzelirse şehir de düzelir. Basın ve medya ne zaman düzgün bir şekilde mesleğini icra eder, Elazığ'ın sorunlarını gündemine alır, çözüm yalları üretirse Elazığ'da bütün sorunlar çözüme kavuşur. tabi bu sorunlar yumağı devam ederken, ne yapmak gerekiyor? denildiğinde akla gelen ilk şey eğitim. ama ne yazık ki bizim en büyük sıkıntımız yine eğitim. Bir şehir düşünün, o şehirde iletişim lisesi olsun, ama o şehirde gazetecilik dibe vursun. Bir şehir düşünün şehirde İletişim fakültesi olsun; ama o şehirde basın dibe vursun. Dolayısıyla bunlar hep birbirini etkiliyor. Ama umudumuzun hala olduğu söylemek istiyorum. Bu salonu dolduran değerli konuklarımızın bizim ümitlerimizi canlı tutuyor. İnşallah hem iletişim lisesi, hem Fırat Üniversitesinin ilgili bölümleri hiç değilse kendilerine gelirler de hem ilimize hem ülkemize bu meslek dalında temsil ederler."
 
ÖĞRENCİLER BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ
 
Soru cevap bölümüyle devam eden programda Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı, Yeni Ufuk ve Günışığı Gazeteleri Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Nafiz Koca, öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.
 
Öğrencilerin büyük ilgisi ile karşılaşan Mehmet Nafiz Koca, programı düzenleyen Anadolu Realist Gençlik Hareketi Derneği Başkanı Erhan Eğit ve ev sahipliğinden ötürü TOBB Elazığ Genç Girişimciler Başkanı Tuncay Çeçen'e teşekkür etti. 
 
 
 
 
 
 
18 Temmuz 2019 Perşembe, 15:46
769 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
USTA GAZETECİ KOCA KURTULUŞ REÇETESİNİ AÇIKLADI