12 Aralık 2018 Çarşamba, 942 kişi okudu
ÜNİVERSİTEDE GÜVENLİK ZAAFİYET
Üniversitemizin şehir içi yerleşkesi bilindiğiüzere iki kampüsten oluşuyor. Rektörlük ve Mühendislik kampüslerinde ikişer giriş kapısı bulunmaktadır. Toplam dört kapı ve her kapıda güvenlik kulübeleri ile güvenlik personeli var. Dışarıdan bakarken güvenli görünen kampüsün ne kadar güvenli olduğu konusunda tedirginim.
 
Bazen güvenlikelemanları görevleriniiyi yaptıkları görünümü vermeye çalışıyorlar. Bazen de sadece orada birkaç üniformalı kıyafetli görevlilerin görüntüsü oluyor. Han kapısı gibi üniversite mensubu olmayan herkes sorgusuz geçebiliyor. 
Plaka tanıma uygulaması başlatılmıştı. Yerinde bir uygulama. Ancak plaka okunsa da okunmasa da bütün araçlar geçebiliyor. Bazı araçlarda otomatik plaka okuma için camda iki etiket olsa dahi sistem okumayabiliyor. Bu gidişle üçüncü etiket takmak mecburiyetinde kalacağız gibi.  Bugüne kadar bekletilen, ziyaretçi kartı verilerek geçişine izin verilen veya geri döndürülen araca çok nadir rastladım.  
 
Mesire yeri yönü ve Çayda Çıra Kavşağı yönü Üniversite girişinde kayıtlı ve kayıtsız araç girişleri farklı, ancak her nedense sürekli bir girişi kapalı tutuluyor. Tek girişten trafik işliyor.  İki girişin gerçekleştiği zamanlar parmak sayısını geçmeyecek kadar az.  Mesela birkaç defa Atatürk Lisesi tarafındaki girişte sabah saat 08.00-08.30 saatleri arası güvenlik görevlilerinin yaptıkları kontrollere denk geldim. Kayıtsız araçları durdurup onlar ile bir süre konuşuyorlar ve geçişlerine izin veriyorlar. Tek sıra araçlar uzun kuyruk halinde bekliyor. O saatlerde dersi olanların gecikme ve mesaiye yetişme kaygısı olanların stresi artıyor. Üstelik beklerken strese girdiğimize değmiyor, çünkü bekletilen araçlar ne geri gönderiliyor ne de ruhsatları alınıyor. Tabiri caizse “dostlar alışverişte görsün” misali işlem yapılıyor. Kısaca kapı giriş kontrolleri oldukça zayıf.
 
09 Aralık Pazar günü saat 16.35 sıralarında lojmanlardan aşağıya doğru geri dönüşüm toplayan branda ile çevrili iki motosikletli iniyorlardı. Güvenlik arabası yolda, yani lojmanların önünde durdurmuştu. Peki, iki sepetli ve branda ile çevrili motosikletler hangi kapıdan girmişler ki görünmemişler?Muhtemelen yine güvenliğin gözünden kaçmış olabilir. Lojman sakinlerinden telefon ile haber verilmiş olabilir mi?
 
Birçok defa Çayda Çıra kavşağı girişinden geçenaraçların tehlikeli sürüşleri dikkatimi çekmişti. Bu araçlar üniversite yolunu sadece geçiş için kullanmışlardı. Demek ki üniversite içi yollar, transit geçişler için üniversite mensubu olmayan kişilerce kullanılıyor. Günlük araç kiralayarak kampüs içerisinde tehlikeli araç kullananları sayıları azımsanmayacak kadar fazla olduğunu düşünüyorum.
 
Güvenlik aracı belli saatlerde üniversite içerisinde dolaşıyor. Ancak gerçekten tam kontrol yapılıyor mu? Lojmanların çevresinde bazen dolaşan araçlar oldukça hızlı ve en kestirme yolları tercih ediyor.  Kontrol edildiğinden emin olan var mı bilmiyorum (!)
 
Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu bilindiği üzere kampüsün en üst taraflarında.   Çevresi boş olan bir alandır.  Hemen üzerindeki çamlık kısımda zaman zaman grupların olduğu ve orada madde bağımlıların buluştuğu bilinmektedir. Gece eğitiminin ve bayan öğrencilerin olduğu o tenha mıntıkada güvenlik görevlilerinin daha dikkatli olmaları gerekmez mi?  Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulüst  (kuzey) taraflarda zaman zaman dumanlar yükselmekte ve alkol şişeleri görülmektedir. Bu problemli gençler okul binası önüne araçlarını park ederek, yukarıya tenha kısımlara çıkmakta ve illegal işlerini yaparak dönmektedir. Okul idarecilerinin güvenliğe haber vermelerinin üzerine güvenlik aracı gelip binanın etrafında tur atıp gidiyorlar. 
 
Son zamanlarda bazı gençler arabalarıyla Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okul binası önünden kuzeye doğru toprak yolu kullanarak gözden kaybolmaktadırlar. O yolu engellemek için çukur açılmıştı. Dolayısıyla araçlar çıkamıyordu. Her kim iyilik yapmak istemiş ise şu an o çukur kapatılmış ve araçların yukarıya çıkmalarına yardımcı olunmuş (!)
 
Öyle bir hal aldı ki akşam saatlerinde bayan hocalar olarak binayı öğrencilerimiz ile terk etmek zorunda kalıyoruz ya da mesai arası güvenlik olarak kapılarımızı içeriden kilitliyoruz.  Bir kampüs yaşamı için düşündürücü bir durum değil mi?
Üniversite Güvenlik birimi kapı girişlerindeki sorumluluk ve kampüs içi güvenlik sorumluluğunu yerine getirmiyorsa tek fantezileri soğuk havada sıcacık kulübede çay içmek, sıcak yaz aylarında da gece araç girişinin bir yönünü iptal ederek ortaya masa kurmak mı olmalı?
 
Üniversite için bir başka güvenlik açığı ise yeni açılan kuzey imar yolundan kampüse giriş yapıp Atatürk Lisesi yanından şehre transit geçişlerdir. 
 
Diğer birçok üniversitede girişlerin ne kadar ciddiye alındığını görüyoruz. Öğrenci araçlarının belli noktalara kadar gelip sonra ring servisler ile ulaşılabilirliğin sağlandığı örneğinden tutun; her girişte öğrenci kimliklerinin okutulduğu sisteme kadar birçok sistem kullanılmakta... 
 
Güvenli günlere…
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ÜNİVERSİTEDE GÜVENLİK ZAAFİYET