149 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Üniversite adayları ter döktü
Üniversite adayları ter döktü
Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da üniversiteye girişte Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sınavı yapıldı.
 
Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Cumartesi günü yapıldı. Aileleriyle birlikte okullara gelen adaylar, sınavın yapılacağı binalarda detaylı üst araması ve kimlik kontrolünden sonra içeriye alındı. Sınav saatinin başlamasıyla birlikte adaylar sınav salonlarında, aileleri ise dışarıda ter döktü. Dışarıda çocuklarını bekleyen bazı veliler Kur’an-ı Kerim okuyarak dua etti. İkinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi ise Pazar günü gerçekleştirildi. 
 
İlk oturuma nazaran heyecanını yendiğini ifade eden Faruk Koçoğlu, “Dün daha fazla heyecanlıydık. Çünkü ilk girdiğimiz bir sınav. Bugün dünkü kadar bir heyecan olmasa da bir heyecan var. Dünkü sınavda matematik kolaydı ama Türkçe bayağı bir zordu. Bugünkü sınavda daha iyi yapacağımıza inanıyorum. Gecemizi gündüzümüze kattık. Bayağı bir çalıştık ve emek harcadık. Allah kimsenin heyecanını boşa vermesin” dedi. 
 
Heyecanlı olduğunu ve bugün girecekleri AYT'nin daha önemli olduğunu söyleyen Emrah Kara Yıldırım ise, “Dün ilk sınav olduğu için heyecanlıydık. Bugün de heyecanlıyım, çünkü en önemli sınav. Bugün gireceğimiz AYT sınavı daha önemli. TYT yüzde 40 iken, AYT yüzde 60’ını kapsıyor. Hedefim ise tarih öğretmenliği” şeklinde konuştu. 
 
Yeğeni ile sınava geldiğini dile getiren Harun Koçak, “İçeridekiler bir heyecan yaşıyorsa biz burada iki heyecan yaşıyoruz. Bütün öğrencilere başarılar diliyoruz. Allah zihin açıklığı versin. Güzel bir duygu. Her veli değişik bir şekilde çocuğuna, öğrencisine destekte bulunuyor. Kimi dua ediyor, kimisi de maddi ve manevi yönden destek veriyor. Biz de her aile ve veli gibi öğrencilerimiz için elimizden gelen her türlü desteği vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
16 Haziran 2019 Pazar, 14:59
149 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Üniversite adayları ter döktü