580 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
TÜRKİYE VİZEYLE AYAR VERİLECEK BİR ÜLKE DEĞİLDİR
TÜRKİYE VİZEYLE AYAR VERİLECEK BİR ÜLKE DEĞİLDİR
ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya almasını değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN, sorunun kısa sürede diyalog yolu ile aşılacağına inandığını ifade ederek, Türkiye’nin vize kriziyle ayar verilecek bir ülke olmadığına dikkat çekti…
 
ABD İLE TARİHİ İLİŞKİLERİMİZ VAR…
 
Başkan Alan değerlendirmesinde, “NATO'nun en güçlü üyeleri olan Türkiye ve ABD ilişkileri köklüdür. Sağlam iktisadi, sosyal ve siyasi temelleri vardır. İlişkilerin güçlü oluşu, yaşanan sorunun da diyalogla aşılacağı yönünde bize ümit vermektedir. Biz sorunun diplomatik süreçlerle kısa sürede aşılacağına inanıyoruz. Günü birlik siyaset böylesine köklü ve tarihi ilişkileri olan iki ülkenin gelecekteki stratejilerini tehlikeye atmamalıdır. ABD tarafından başlatılan ve Ülkemizin bölgemizdeki gelişmelere ilişkin almış olduğu kararlara göz dağı vermeyi hedefleyen bu tutumu doğru bulmuyoruz. Türkiye bugün göçmen konusunda dünyanın en mağdur ülkesi konumundadır. Suriye’de sınırımıza 45 km. mesafede yer alan İdlib kentinde Türkiye sınır ötesi önlem almaz ise yaklaşık 2,5 milyon göçmenin Türkiye’den başka gidecek bir yeri yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin bu dış politikası bugün artık bir mecburiyet haline gelmiştir. ABD Türkiye’ye farklı yollarla ayar verme maksatlı olarak vize sorununu başlatmış olması iki ülkenin tarihi ilişlerini de sekteye uğratacaktır. Türkiye bugün ne eski Türkiye, ne de Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi  kabile devletidir. Bu nedenle ülkemizin bekası her türlü çıkarın üzerindedir. Ortadoğu’da kurulan her oyunda Türkiye aktif rol alma mecburiyeti içindedir. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz kararlı bir şekilde uygulamakta ve halkımızın tam desteğini görmektedir. Bölge halklarının umudu haline gelen Türkiye’nin oyun dışına itilme girişimleri bir karşılık bulamayacaktır. Ne Kerkük’te, ne Musul’da, ne de İdlib’te başta Türkmen kardeşlerimiz olmak üzere hiçbir mazlum terör örgütlerinin ve canilerin inisiyatifine terk edilmeyecektir.
 
Bu düşüncelerle, yaşanan bu kriz sağduyu içerisinde büyütülmeden çözülmesini iş dünyamız adına temenni ediyor, saygılar sunuyorum ” ifadesini kullandı. 
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 
 
10 Ekim 2017 Salı, 14:10
580 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
TÜRKİYE VİZEYLE AYAR VERİLECEK BİR ÜLKE DEĞİLDİR