257 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Turan KARAHAN 2018 yılında yaklaşık 97 milyon TL çiftçilere hibe desteği verdiklerini açıkladı.
Turan KARAHAN 2018 yılında yaklaşık 97 milyon TL çiftçilere hibe desteği verdiklerini açıkladı

Elazığ Tarım ve Orman İl  Müdürü  Turan KARAHAN, Günışığı ve Yeni Ufuk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nafiz KOCA’ya nezaket ziyaretinde bulundu.   Nafiz KOCA’ya yeni görevinde başarılar dileyen KARAHAN, ziyaret esnasında Elazığ Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yapmış oldukları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Elazığ’ın tarım ve hayvancılık noktasında potansiyeli olan ve bu potansiyelin geliştirilmesi gereken bir il olduğunun altını çizen KARAHAN “Elazığ ili 110 bin dekarlık alanda yıllık 85 ton civarında üzüm üreten ve öküzgözü, boğazkere gibi kendine has çeşitleri olan bir ildir. Balıkçılık sektöründe iç sularda yüzde 17’lik alanla en fazla balık üreten il Elazığ’dır. Ağın leblebisi gibi coğrafi işaret belgesi alınmış ve marka değeri olmuş ürünü yetiştiriyoruz. Bunların dışında kanatlı hayvan sektöründe 2 milyon üretim varken devlet desteğiyle bu üretim 5 buçuk milyona ulaştı. 31 Mart tarihine kadar sürecek olan ve basınçlı su sistemine yüzde 50 hibeyle destek verdiğimiz tebliği yayınladık. Ayrıca bununla ilgili eğitimleri de başlattık. Vatandaş sulama yaparken en ekonomik şekilde bitkiye yarayacak sulama sistemini kurarken onlara yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. 2018 ylında 27 farklı kalemde  yaklaşık 07 milyon lira çiftçimize, üreticimize hibe desteği sunduk. İnşallah 2019 yılında  bu rakamdan daha fazlasını çiftçimize hibe desteği olarak veririz ” diye konuştu.

Genç çiftçilerimize desteklerimiz sürecek

 Yakın bir zamanda  ekonomik anlamda çelik silo, soğuk hava depoları, bakliyat paketleme tesisleri ve sera yapımı gibi ünitelerin oluşturulmasında tebliği yayınlanacak olan destekleme paketini yayınlayacaklarını kaydeden KARAHAN “ Genç çiftçi projesinde 18-40 yaşları arasında herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan gençlerimize 30 bin lira üzerinde yüzde yüzü hibe olacak şekilde arıcılık, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, bahçe tesisi ve mantar üretimi gibi konularda destek sağlanacak. Bakanlığın bu konularda ciddi destekleri var. Üreticilerimizin bu fırsatlardan yararlanarak üretim yapmalarını istiyoruz” diye kaydetti.

Balıkçılık çalıştayı yapılacak

Elazığ’ın birinci sırada olduğu  balıkçılık sektöründe 13-14 Şubat tarihleri arasında bakanlıkla birlikte çalıştay yapacaklarını  belirten KARAHAN “ Bu çalıştay da biz bu sektörü daha ileri nasıl götürebiliriz ve üreticiyi nasıl mutlu edebiliriz diye beyin jimnastiği yapacağız.  Yine, toplulaştırma konusunda Karakoçan, Kovancılar ve Uluova’da toplulaştırma çalışmalarımız hemen hemen bitmek üzere. Bu arazilerde vatandaşların daha fazla gelir elde etmesi söz konusu bütün bu çalışmaları ekip arkadaşlarımızla beraber yürütüyoruz.

 

 Çiftçimize gerekli desteği veriyoruz

Günışığı Gazetesi olarak  21 Ocak Pazartesi günü  manşetten duyurduğumuz çiçek hastalığı hastalığı nedeniyle onlarca koyun ve kuzusunu kaybeden çiftçiye müdürlük olarak destek verdiklerini de anımsatan  KARAHAN “ Kuzu ölümleri ortaya çıkmadan önce veteriner hekim arkadaşlarımızla birlikte sahada çalışmalarımızı yapmıştık.  Çalışmalar sonucunda çiçek hastalığı teşhisi koyulmuştu. Bölgenin tamamı mevzuata uygun olarak karantinaya alınmıştı ve o süreç devam ediyor. Hayvanlar üreticinin tek geçim kaynağı onların ölümü üretici kadar bizleri de üzüyor. Çiçek hastalığı öyle bir hastalık ki o hastalık bulaştıktan sonra belirli bir süreye kadar koruyucu tedbirler dışında hiçbir şey yapma şansınız yok. Koruyucu tedbirlerle önlemler alabilirsiniz. Hayvan barınaklarının sıcak tutulması, hasta hayvanlar ile sağlıklı hayvanların farklı ortamlarda tutulması ve takviye vitaminlerle biraz daha bünyelerinin güçlendirilmesi yapılması noktasında üreticimize telkinlerde bulunuldu. Arkadaşlarımız o çalışmayı takip ediyorlar. Çok şükür  büyük ölçüde kontrol altına alındı o ölümlerin çoğu gitti. Üreticimizin özellikle talep ettiği banka kredilerinin ertelenmesi yönünde kendisine  desteklerimiz oldu. Sadece o üreticimizin değil bütün üreticilerin yaşadıkları sıkıntılarda elimizden geldiği kadar yanında olmaya çalışıyoruz. İnşallah bu yaptığımız çalışmalar ülke ekonomisine hayırlı olur” diye aktardı.

Elazığ basın camiasına teşekkür ediyorum

 Özellikle Elazığ’da medya açısından çok şanslı olduklarını dile getiren KARAHAN “ Bunun sebebi eskiden çiftçi mektuplarıyla üreticilere bir şeyler duyurmaya çalışırdık ancak şimdi üreticilerimiz cep telefonlarından yerel gazeteleri ve televizyonları takip ettiğinde bizim bütün çalışmalarımızdan haberdar olabiliyor. Bu yüzden ben Elazığ’da bütün medya kuruluşlarına teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

06 Şubat 2019 Çarşamba, 22:39
257 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Turan KARAHAN 2018 yılında yaklaşık 97 milyon TL çiftçilere hibe desteği verdiklerini açıkladı