911 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
TOLUNAY: " ÖNLEM ALMAZSAK AFETLER ARTACAK"
TOLUNAY  ÖNLEM ALMAZSAK AFETLER ARTACAK
 
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, İklim değişikliğine bağlı olarak Türkiye'de yağışların azalacağını ve hava sıcaklıklarında artış yaşanacağını belirterek, bu durumun ülke genelinde ciddi bir kuraklığa yol açacağını kaydetti. 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen İklim Değişikliği Konulu konferansın 12.'si Elazığ'da gerçekleştirildi. 
Bir otelde gerçekleştirilen konferansa Çevre ve Şehircilik bakanlığı İklim Değişikliği ve Uyum Daire Başkanlığından Ömer Öztürk ve Mahmut Akdoğan, Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi, Tunceli, Malatya ve Diyarbakır'dan ilgili kuruluşların temsilcileri katıldı. 
 
Üç gün sürecek konferansın açılışında konuşan Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinççi, "Bakanlığımızın Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün aynı zamanda İklim Değişikliği Uyum daire Başkanlığının düzenlemiş olduğu eğitim toplantılarının 12.'sini Elazığ'da yapıyoruz. Üniversiteden hocalarımız , bakanlığımızdan yetkililer eğitime katılmış bulunmaktadır. Malatya, Bingöl, Tunceli Çevre ve Şehircilik İl müdürlüklerinden arkadaşlarımız da katılıyor. Aynı zamanda ilimizde Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden, Elazığ Belediyesinden, üniversitemizden ve çeşitli kurumlardan teknik arkadaşlarımız katılmakta. Burada 3 gün boyunca çeşitli sunumlar yapılacak. İklim değişikliği, iklim değişikliğinin etkileri, iklim değişikliği nasıl yavaşlatılır, bunların çareleri konusunda hocalarımız eğitim veriyorlar. Bizler de bu toplantıya ev sahipli yapmaktan gurur duyuyoruz" dedi. 
 
TOLUNAY: " ÖNLEM ALMAZSAK AFETLER ARTACAK"
 
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, toplantıda yaptığı açıklamada, Trakya ve Anadolu'da 12 ilde iklim değişikliği ve beklenen etkiler konusunda sunumlar gerçekleştirdiklerini kaydetti. 
 
İklim değişikliğinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Tolunay, "Yakın bir gelecekte Türkiye üzerinde 2040 yılında sıcaklıklarda bugüne göre 2-3 derece artma ihtimali var. Yağışların azalması, kuraklık olması söz konusu. Bunu yaşıyoruz. Doğu Karadeniz'de, Ege ve Akdeniz'de sellerle karşı karşıyayız. Hortumlar yaşıyoruz. İklim değişikliğine bağlı olarak doğa kaynaklı afetlerde çok ciddi artışlar meydana geliyor. can ve mal kaybımız oluyor. Eğer biran önce önlem almazsak çok yakın bir gelecekte, önümüzdeki 10 yıllık dilimde önlem almazsak iklim değişikliğinin neden olduğu afetler, can ve mal kayıpları son derece atabilir. Yağış azlığı ve sıcaklık artışına bağlı olarak, tarımsal üretimde azalmalar, hayvancılıkta azalmalar, su kaynaklarında daralmalar bekleniyor. Doğal eko sistemlerimiz, ormanlarımız, sulak alanlarımız, akar sularımızın tahrip olması hatta yok olması söz konusu olabilir. Bu gidişle yüzyılın sonuna kadar çok ciddi tahribatlar olabileceği öngörülüyor. Bizler de bunları anlatarak neler yapılabileceğini anlatıyoruz." diye konuştu.
 
17 Eylül 2019 Salı, 14:32
911 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
TOLUNAY ÖNLEM ALMAZSAK AFETLER ARTACAK