1016 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
TERÖR KAYNAKLI EKONOMİK KAYIPLAR İÇİN GİRİŞİM ÖNERİSİ
TERÖR KAYNAKLI EKONOMİK KAYIPLAR İÇİN GİRİŞİM ÖNERİSİ
Elazığ TSO Mart ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkan Vekili İhsan Çalışkan başkanlığında yapıldı. Toplantıda, terör bir kez daha lanetlenirken, terör kaynaklı ekonomik kayıplara dikkat çekildi.
 
 
Elazığ; Terörün Bölgeye Etkileri Nedeniyle Büyük Ekonomik Kayıplar Yaşıyor…
 
Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya’nın sağlık sorunları nedeniyle katılamadığı Meclis Toplantısına Başkanlık yapan Elazığ TSO Meclis Başkan Vekili İhsan Çalışkan, terör eylemlerini Elazığ TSO Meclisi olarak bir kez daha lanetlediklerinin altını çizdi. Çalışkan konuşmasında, “Mart ayı Meclis Toplantımızı açarken öncelikle hepinize en derin saygılarımı sunarım. Değerli Meclis Üyeleri; 2015 yılının 6’ıncı ayından bugüne ülkemiz gündemi yoğun terör olayları ile sürekli meşgul olmuş, terör olayları ve maalesef yüreklerimizi yakan şehit haberleri sıcaklığını hiç yitirmemiştir. Gencecik insanlarımız vatan uğruna toprağa düşerken, ekonomi, istihdam, büyüme, kalkınma ve gelişme doğal olarak gündemimiz dışında kalmıştır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi olarak, buradan bir kez daha ülkemizin bölünmez bütünlüğüne kast eden, halkın huzur ve güvenini bozmayı amaçlayan tüm terör olayları ve faaliyetlerini bir kez daha lanetliyoruz. Hükümetimizin terörle mücadelesindeki kararlılığını da sonuna kadar destekliyoruz. Bu süreçte şehitlik mertebesine ulaşan tüm kardeşlerimize bir kez daha rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz.
 
Jeopolitik konumu nedeniyle bölgenin merkezi konumunda olan Elazığ, Doğu ve Güney Doğu illeriyle en fazla ticareti olan il konumundadır. İlimiz bu özelliği ile yoğun terör olaylarının yaşandığı bölgelerde ticari faaliyetlerin durması sonucunda çok ciddi manada ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştır. Doğu ve Güneydoğu illeriyle ticaret yapan Odamız üyesi işletmelerimizin büyük kısmının bu bölgelerdeki ticari faaliyetleri durmuş, alacakları askıda kalmıştır. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından 2016 Şubat ayında yayınlanan Karşılıksız Çek istatistiklerinde Elazığ 19. Sırada yer almış ve yaklaşık 22 milyon TL çek karşılıksız çıkmıştır. Sıralamada ilimizin altındaki 18 ilin tamamı büyük şehir konumundadır. Elazığ’ın üzerindeki şehirlerin de bir kısmı büyük şehir konumundadır. Yaklaşık 650 bin nüfusa rağmen karşılıksız çekte büyük şehirler arasında yer alan Elazığ’ın ekonomik durumunun iç açıcı olmadığı açıkça görülmektedir.
 
Bu tabloya baktığımızda 2016 yılının ilimiz ekonomi ve sanayi anlamında çok iç acıcı bir görüntü vermediği görülmektedir. Hükümetimizin terör mağduriyeti nedeniyle bölge illerinde uygulayacağı her türlü destek programına Elazığ’ın dahil edilmesi için ilgili tüm bakanlıklar ve ekonomi yönetimiyle iletişime geçilmesi ve İlimizin bu mağduriyetinin rakamlarla ortaya konulması gerekmektedir. Bu konuda zaten ekonominin içinden gelen Sayın Milletvekillerimizle acilen bir değerlendirme toplantısının yapılması yararlı olacaktır” dedi.
 
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü’nün ‘Şubat-Mart Ayı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nu okumasının ardından, Elazığ TSO Hesapları İnceleme Komisyonun Raporları değerlendirilerek Yönetim Kurulu’na tasarruf tedbirleri nedeniyle Meclis üyeleri teşekkür ettiler. Toplantı Meclis gündem maddelerinin görüşülmesi ve serbest kürsü bölümü ile sona erdi. 
 
02 Nisan 2016 Cumartesi, 09:08
1016 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
TERÖR KAYNAKLI EKONOMİK KAYIPLAR İÇİN GİRİŞİM ÖNERİSİ