1582 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
TARTIŞMALAR YENİDEN ALEVLENDİ
TARTIŞMALAR YENİDEN ALEVLENDİ
MHP Milletvekilleri Elazığ’ın sorunları hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisine Soru Önergesi verirken, Elazığlılar seçtiği milletvekillerinin ne yaptığını soruyor.
 
Elazığ gündemini bir haftadır meşgul eden İl Özel İdaresine alınacak olan 48 personelin nasıl alınacağı konusunda ortaya atılan iddialar karşısında,  Elazığ AK Parti milletvekilleri yaptıkları açıklamalarla kamuoyunun tepkisine maruz kaldılar.
Sosyal medyada yapılan yorumlarda milletvekillerinin yaptıkları açıklamalar eleştirilirken, MHP Konya ve Malatya milletvekillerinin, Elazığ’ın sorunlarını meclise taşımları konuşuluyor.
 
Bir taraftan Elazığ’ın sorunlarının çözümü için yabancı milletvekilleri tarafından Meclise soru önergeleri verilirken, diğer bir taraftan Elazığ’da ayyuka çıkan personel alımı ile ilgili iddialardan dolayı Elazığ halkı haklı olarak şehirde neler döndüğünü soruyor.
 
GÜRSEL EROL, "EYLEM YAPARIZ" 
 
Yaşanan süreçte İl Özel İdaresine KPSS’siz alınacağı iddia edilen 48 personelin alımıyla ilgili olarak ilk açıklamayı yapan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “liste yapıldığı doğru çıkarsa eylem yaparız” demişti. Erol açıklamasında, “AK Parti tarafından liste  yapıldığı  doğru çıkarsa, siyasi referanslara göre bu personeller alınırsa,  Elazığ kamuoyu  ile birlikte valilik binası önünde eylem yaparak,  hak  sahiplerinin haklarının siyaset kurumunca nasıl gasp ettiklerini kamuoyu önünde sesimizi duyururuz” Demişti.
 
IŞIKVER, "NOTER HUZURUNDA KURA ÇEKİLMELİDİR” 
 
MHP Elazığ İl Başkanı Semih Işıkver de yaptığı açıklamada, “Elazığ İl Özel İdaresi’ne yapılacak olan personel alımlarıyla ilgili tasarrufumuz, işe başlayacak kardeşlerimizin noter huzurunda yapılacak kura çekimiyle herhangi bir kişi veya kurumun baskısı altında kalmadan belirlenmesidir. Bu husustaki kurumsal görüşümüz bundan ibarettir ve işe alınacak kişilerin belirlenmesi hususunda izlenecek yöntemin bu olması noktasında girişimlerimiz devam edecektir.” Diye konuşmuştu. 
Yapılan açıklamaların ardından iki birim müdürü ve Genel Sekreter hiçbir gerekçe açıklanmadan görevden alınırken, AK Partili Milletvekillerinin açıklamaları da tartışmaları alevlendirdi…
 
BULUT,” SAYIN VALİMİZ BÖYLE BİR TUTUMDA BULUNMUŞTUR” 
 
İl Özel İdaresindeki görevden alımlarla ilgili konuşan Milletvekili Metin Bulut, “Konu sansasyonel bir şey olunca sayın valimizle istişare ettik, diğer milletvekili arkadaşlarımızla istişare ettik. Alınan müdürlerle alakalı çok ciddi bir bilgim yok. Onu bilemiyorum ama muhakkak ki kurumda ihmallerin ve ihlallerinin söz konusu olduğu için sayın valimiz böyle bir tutumda bulunmuştur. Ama özel idareyle alakalı, genel sekreterle alakalı siyasetin ve valiliğin ortak tasarrufudur. Bu, bugüne bağlı bir şey değildir. Sadece bu olayla irtibatlandıracak bir durum da değildir. Geçmişten bugüne bir sıkıntı olmuştur. Ondan kaynaklı olarak siyasetin ve valiliğimizin almış olduğu ortak bir karar” diye ifade etti. 
 
AĞAR,  “BUGÜNE KADAR TERBİYEMİZDEN SUSTUK”
 
Ak Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar ise bundan sonra hiçbir şeyin cevapsız kalmayacağını ifade ederek, “Açık açık bizim üstümüze atılıyor, terbiyesizlik bu boyutlara ulaşmış. İlana baktığımızda, açık açık personellerin kurayla alınacağı yazıyor. Kendini bilmez üç beş kişi çıkıp “Liste hazırlandı” diyor. Bu hak mıdır, böyle bir terbiyesizlik olabilir mi? Siyaset kurumu böyle bir şey olmuş. Siyaset artık hiçbir şey yapmayan insanların, yapanlara zarar verdiği bir şekle girmiş. Böyle bir dünya yok. Bugüne kadar terbiyemizden sustuk. Bundan sonra cevap istiyorsanız, terbiyemizi bozmadan en sert şekilde, cevabı yüzünüze şak diye söyleyecek iradeye de sahibiz. Bundan sonra hiçbir şey cevapsız kalmayacak. Çünkü bu kadar insanın üzülmesi beni derinden yaraladı.”
 
BALIK: “ORTALIĞI KARIŞTIRANLAR BEDELİNİ ÖDEYECEKLER” 
 
AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Sermin Balık da ortalığı karıştıranların bedelini ödeyeceğini ifade ederek, ”Öncelikle bu konunun iyi niyetle bulandırıldığını düşünmüyorum. 48 kişilik bir alım var. Kurumun kendi içindeki bir alım. Bugüne kadar bütün alımları kura usulüyle yapılmasına taraf olduk. Çünkü Elazığlı hemşerilerimizin hepsi birbirinden kıymetli bizler için. Bizler yeni istihdam alanları açmaya çalışırken, özellikle gençlerimize yeni istihdam alanları oluşturmaya çalışırken bu şekilde haksızlığa uğramak elbette ki çok kötü bir durum. 
Böyle anlamsız bir algı oluşturuldu. İlana çıkıldığında bu alımın kurayla olacağı belliyken özellikle bir yönlendirme yapıldı. ‘Milletvekilleri liste yapıyorlar, teşkilat liste yapıyor’ gibi. Bunun zaten aslı astarı yoktu. Bizleri arayan herkese de bunu anlatmaya gayret ettik. Bu algının üzerinden kahramanlıklar yapılmaya çalışıldı. Valiliğin önüne yürürüz, eylem yaparız gibi ucuz kahramanlıklar yapılmak istendi. 
 
Benim kadar doğduğum, büyüdüğüm şehri hiç kimse düşünemez. Benim sevdiğim kadar da sevemezler.  Dolayısıyla ben bugüne kadar her hemşerimizin yanında olmaya,  destek olmaya gayret ettim ki diğer milletvekili arkadaşlarımız da aynı şekilde destek oluyorlar. Ama kötü niyetli insanlar tarafından gerek medyaya gerekse başvuru yapan insanlara çok farklı iletildi. Tabii ki ortalığı karıştıranlar bunun bedelini ödeyecekler.” Demişti.
 
MHP’Lİ VEKİLLER SORU ÖNERGESİ VERİYOR
 
Bir diğer taraftan da MHP Konya ve Malatya Milletvekillerinin verdikleri soru önergeleri var.
Her seçim döneminde gündeme gelen Elazığ şehir merkezindeki çimento fabrikasının taşınması konusu seçimlerin ardından rafa kalkarken, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yazılı cevaplandırması istemiyle, Elazığ Şehir Merkezi’nde bulunan çimento fabrikasıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.
 
MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, TBMM Başkanlığı’na Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı cevaplandırması gerekçesiyle soru önergesi verdi.
 
Önergede şu soruları sordu,  “Fabrika yetkililerince, toz ve gaz salınımının filtreleme metotları ile kontrol altında tutulduğu ifade edilirse de filtre sisteminde yaşanan arıza ya da elektrik kesintisi sebebi ile filtre sisteminin devre dışı kalması bacadan yoğun şekilde toz ve gaz çıkışına sebep olduğunu ifade eden Mehmet Celal Fendoğlu, sorunların çözümüne yönelik; 
 
Ülkemizde kaç tane şehrin içinde faal olarak üretim yapan çimento fabrikası bulunmaktadır? 
Bugüne kadar şehir içlerinde faaliyet gösteren çimento fabrikalarından kaç tanesi şehrin dışına taşınmıştır? 
Elazığ’da şehir merkezinde 200 dekarlık bir arazi üzerinde faal olarak çalışan Altınova Çimento Fabrikasının şehir dışına taşınması ile ilgili Bakanlığımızca yürütülen bir çalışma var mıdır? 
 
Bu fabrikanın taşınması için ne tür tedbirler alınacaktır? 
Çimento fabrikasının bulunduğu bölgede yaşayan vatandaşlarda yoğun olarak ne gibi hastalıklar görülmektedir? 
Çimento Fabrikasının bulunduğu bölgede tarımsal verimlilik nasıl etkilenmiştir? 
Bölgede hangi tarımsal ürünler yetiştirilmektedir? 
Tarımsal ürünlerin yıllara göre verimlilik oranı ne şekilde değişmiştir?  
Çimento fabrikasında çalışan kişilerde hangi mesleki hastalıklar görülmektedir? 
Meslek hastalığına yakalan işçi sayısı kaçtır? 
Hangi aralıklarda işçiler sağlık taramasından geçirilmektedir?” 
 
KONYA MİLLETVEKİLİNİN 4 İLÇE İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ
 
Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi Esin Kara Elazığ’ın Baskil, Maden, Alacakaya ve Palu ilçelerinin sorunları ile ilgili olarak Türkiye Büyük Milet Meclisine soru önergesi verdi.
 
İLÇELER İLE İLGİLİ ÖNERGELER ŞÖYLE
 
BASKİL:  “Türkiye Büyük Millet Meclisi Bakanlığı’na; Elazığ’ın Baskil İlçesinde yaşanan tarımsal, ekonomik, altyapısal ve imar faaliyetlerinin gelişememesine bağlı olarak yaşadığı sorunları bu sorunların nedenlerinin tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. Ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereği Meclis Araştırması açılmasını arz ederim.  
 
İlçe Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. İlçenin sosyal ve ekonomik yapısı incelendiğinde halkın yüzde 65’inin çiftçilik yaparak geçimini sağladığı görülmektedir. Özellikle; kayısı üretiminin yaygın olduğu Karakaya Baraj Gölü sahilinde bulunan köylerinde seracılık, sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Balaluşağı, Çiğdemli, Kumlutarla, Gemici ve diğer köylerde karpuz ve kavun rekoltesi yüksektir.  Baskil’de yapılan tarımsal faaliyetlerin ilçe ekonomisine katkı sağlaması için gerekli satış alanı bulunmamaktadır. Malatya ve Elazığ’a yakınlığı nedeniyle ilçeye satış için ticaret merkezi yapılması özellikle organik ürünlerin satışının sağlanması, istihdamın artması ve ticaretin canlanması için oldukça önemlidir.
 
MADEN : “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na; Elazığ’ın Maden İlçesi’nde yaşanan imar, ekonomik ve tarımsal faaliyetlerin gelişememesine bağlı olarak yaşadığı sorunları, bu sorunların nedenlerinin tespit edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereği Meclis Araştırması açılmasını arz ediyorum.
 
ALACAKAYA: Milletvekili Kara Alacakaya İçin Meclis Araştırması Talebinde Bulundu 
MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde yaşanan tarımsal, ekonomik, sosyal ve beşeri sorunların tespiti amacıyla meclis araştırması için TBMM Başkanlığı’na teklifte bulundu.
 
MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Alacakaya İlçesi’nde yaşanan tarımsal, ekonomik, sosyal ve beşeri sorunların tespiti ve bu sorunların çözümüne yönelik yatırım zemininin hazırlanması amacıyla, TBMM Başkanlığı’na meclis araştırması teklifinde bulundu. TBMM Başkanlığına MHP Konya Milletvekili Esin Kara tarafından verilen meclis araştırması teklifinin gerekçesinde ilçenin çıkarılan krom cevheri ile tarihinin başladığını ve Elazığ vişnesi olarak adlandırılan özel bir mermer çeşidinin bulunduğuna dikkat çekildi. İlçede Yer alan Murat Hanı, Gölalan Gölcüğü, Dicle Kral Kızı barajının tamamlanması ile yaşanmaya ve görüşmeye değer bir sayfiye yeri olmaya aday olduğunu belirtildi.
İlçe Belediyesine ait olmak üzere, özellikle kış aylarında ihtiyaç duyulan kar küreme makinası, kepçe, kazı makinası, kamyon, hidrolik kepçe gibi yük makinelerinin yanı sıra cenaze aracının de ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Gerekçe de ayrıca; Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yapıldığı ilçede veteriner kliniğini ile mandıra açılması ile de ekonomiye katkı sağlanabileceği ifade edildi. MHP Konya Milletvekili Esin Kara tarafından verilen meclis araştırması teklifinde ayrıca; Alacakaya İlçesinde konaklama sorununun çözümü ve korucuların nöbet alanlarında elektrik olmamasından dolayı sıkıntı yaşandığı; maaş ve özlük haklarının da iyileştirilmesi gerektiği ve 2 yıllık maden meslek yüksekokulu kurulması gerektiği belirtildi.
PALU, Palu ilçesinde yapılan grup yolunda yol boyunca istinat duvarlarının eksikliği, yolla paralellik arz eden dere ıslahının yapılmayışı, köprü ve menfezlerin ihtiyaca cevap vermemesi, dağ yamaçlarının ıslah edilemeyişinden dolayı heyelan riskinin ilçe sorunları arasında yer aldığı ifade edildi. Gerekçede ayrıca; Hamza Bey ve Beyhan 1 barajlarının havzalarıyla ilgili sorunların olduğu, Beyhan 1 Barajında su tutulmasıyla var olan köprünün su altında kalması nedeniyle ilçe bağlantılarının kesildiği belirtildi.
 
YAŞANAN GELİŞMELER KARŞISINDA GÜNIŞIĞI GAZETESİ OLARAK KAMUOYU ADINA SORUYORUZ:
 
Biz sizden FETÖ'nün siyasi ayaklarını açıklamanızı değil, bu bürokratları hangi gerekçe gereği ortak kararla görevden aldığını öğrenmek istiyoruz.
 
- Herhangi bir ihaleye fesat mı karıştırdılar?
- Devleti zarara mı uğrattılar?
- Şahs-i maneviyelerinize halelde mi bulundular?
- FETÖ'ye yardım ve yataklık mı ettiler?
- Devletin verdiği yetkileri kötüye mi kullandılar?
- İyi niyetleri suistimal edip görevlerini istismar mı ettiler?
- Kurum içerisinde adam mı kayırdılar?
- PKK'ya destek mi verdiler?
 
Ne yaptılar söyler misiniz? Siyaset ve vilayetin ortak karar alıp alelacele görevden alınmalarını gerektirecek ne yaptılar?
 
 
 
21 Temmuz 2019 Pazar, 16:52
1582 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
TARTIŞMALAR YENİDEN ALEVLENDİ