18186 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
TARİHİNDE BİR İLK!
TARİHİNDE BİR İLK!
Haziran ayında yapılacak olan seçimler için Fırat Üniversitesinde rektörlük yarışı başladı. Cumhuriyetin ilk üniversitelerden biri ve köklü bir tarihe sahip olan Fırat Üniversitesine tarihinde ilk kez bir kadın Profesör rektörlük için aday olduğunu açıkladı.  
     
Elazığ kamuoyunu yeni bir seçim heyecanı sardı. Son üç yılı seçimlerle geçiren Elazığ kamuoyu bu kez de Fırat Üniversitesinde yapılacak olan rektörlük seçimine kilitlendi. Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Berrin Tarakçı Gençer Fırat Üniversitesinin ilk kadın Rektör Adayı olarak dikkat çekti.
 
ÜNİVERSİTE TARİHİNDE BİR İLK
 
Cumhuriyet tarihinin ilk üniversitelerinden olan ve Elazığ’ın ilk Fakültesi olarak akademik tarihte yeri bulunan Fırat Üniversitesinin Veteriner Fakültesi öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Berrin Tarakçı Gençer Üniversite tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Kadın Rektör adayı olduğunu açıkladı.
 
GELDİĞİ FAKÜLTE DE ELAZIĞ’IN İLKİYDİ
 
Elazığ’da ilk akademik kurum olan Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berrin Tarakçı Gençer fakültesi gibi bir ilke imza atarak Fırat Üniversitesinin ilk kadın Rektör Adayı olarak Fırat Üniversitesinin yönetimine talip olduğunu açıkladı. 
 
ÜNİVERSİTEYİ ÇAĞIN İLERİSİNE TAŞIMAK
 
Adaylık açıklamasını düzenlediği kahvaltılı bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuran Prof. Dr. Berrin Tarakçı Gençer Fırat Üniversitesinin 40 yılı aşkın köklü bir tarihe sahip olduğuna dikkat çekerek kuruluş felsefesinin toplumu bulunduğu çağın ilerisine taşımak olduğunu ancak Üniversitenin bu görevini arzu edilen seviyede yerine getirmediğini söyledi.
 
40 YILLIK TARİHİN 20 YILLIK TECRÜBESİYLE
 
Fırat Üniversitesinde 20 yılı aşkın bir süreyle hizmet ettiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Gençer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 20 yılı aşkın hizmet ettiğim üniversitemde, gerek akademik ve gerekse idari personelin yanlışlıklarla bocalayan bir sistem içerisinde olduğunu, kendimde bizzat yaşayarak tanıklık ettim. Sistemin aksayan yanlarının, her yeni yönetimde düzeltilmesi beklenirken, farklı boyutlarda katlanarak karşımıza daha büyük bir sorun yumağı haline gelmesi, üniversitemizin akademik ortam anlayışından, bilimsellikten uzaklaşmasına, huzursuz ve mutsuz, birbirini ötekileştiren, arkası olanın güçlü olduğu, siyasi amaçların yaşandığı ve benzeri bir ortam haline gelmesine sebep olmuştur.
 
SORUNLARLA YÜZLEŞMENİN ZAMANI
 
Fırat Üniversitesinde birçok sorunun kapalı kapılar ardında dillendirildiğini ancak hiç kimsenin korkusundan bu problemleri aleni tartışarak çözüm yoluna gitmediğini savunan Prof. Dr. Gençer, üniversitemizin artık bu sorunlarla yüzleşmesi gerektiği inancında olduklarını söyledi. 
 
BU DONANIMA SAHİBİZ
 
Öncelikle bu sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini savunan Gençer açıklamasında şunları kaydetti: Bugüne kadar dile getirilmeye çekinilen, ancak kapalı kapılar arkasında konuşulup bir türlü açıktan tartışılmayan bu sorunlar ile üniversitemizin yüzleşmesi gerektiği inancındayım. Öncelikle bu sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır. Yanlışlıklar düzeltildikçe, üniversitemizin bu motivasyonla çok iyi yerlere geleceğine inancım tamdır. Çünkü biz Fırat Üniversitesi’nin akademik ve idari personeli olarak bu donanıma sahibiz.
 
TOPTAN KALİTE MODELİYLE HEP BİRLİKTE
 
Uzun yıllar yurt dışında eğitim gören ve ileri derecede İngilizceyi yazıp konuşma becerisine sahip olan Fırat Üniversitesinin ilk kadın rektör adayı Prof.Dr. Gençer yönetime geldiklerinde akademik ve idari tüm personellerle toptan kalite modelini benimseyeceklerine de değinerek, üniversitemizi çağın ilerisine hep birlikte taşıyacağız dedi. 
 
ÖZELDE ÜNİVERSİTEMİZ GENELDE ŞEHRİMİZ
 
Reformcu kolektif düşünce ve birliktelik anlayışıyla Üniversite yönetimine talip olduklarını söyleyen Prof. Dr. Gençer açıklamasında şunları kaydetti: 
 
Üniversitemizi ileri götürecek ve bunu gerçekleştirirken tüm personelini kucaklayacak, Rektörlük seçimlerinde kimlere oy verdiğine bakılmaksızın özelde üniversitemize, genelde Elazığ’ımıza katma değer sağlayacağı düşünülen akademisyenlerimizi ve idari personelimizi değerlendirecek,   insanları ötekileştirmeyecek, yandaşlarının tutarsız isteklerini reddedebilecek, kişilerin özlük haklarına saygılı, reformcu bir kollektif düşünce ve anlayış birlikteliği ile Üniversitemizi yönetmek adına 2016 dönemi rektörlük seçiminde aday olduğumu sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Prof. Dr. Gençer kimdir?
 
Berrin Tarakçı Gençer, 1967 yılında Elazığ’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Elazığ’da tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde lisansını tamamladı.
 
Liverpool Üniversitesi’nde Doktorasını yapan Gençer, Doçentlik ve Profesörlük Unvanını Rektör Adayı olduğu Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesinde tamamladı.
 
İngilizceyi ileri seviyede yazma ve konuşma becerisine sahip olan Gençer,  Tunceli Üniversitesi Avrupa Dışı Uluslararası Ofisi Fakülte Koordinatörlüğü, Tunceli Üniversitesi Munzur Su Ürünleri Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, FÜ Sağlık Bilimleri Veteriner Dergisi yabancı dil danışmanlığı, FÜ Sürekli Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
 
İlk kadın Rektör Adayı olarak Fırat Üniversitesinin yönetimine talip olan Prof. Dr. Berrin Tarakçı Gençer evli ve iki çocuk annesidir.
 
 
 
 
25 Şubat 2016 Perşembe, 13:57
18186 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
TARİHİNDE BİR İLK!