433 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Tarihi Mekân Yağmura Dayanmadı
Tarihi Mekân Yağmura Dayanmadı

Etrafı tel örgülerle çevrilen tarihi Surp Kevork Ermeni Manastırı yağışların etkisiyle çöktü. Elazığ’ın Şahinkaya köyü sınırları içinde bulunan manastır, 6. yüzyılda inşa edilmişti.

Elazığ merkeze bağlı Şahinkaya köyü sınırları içerisinde bulunan ve Etrafı tel örgülerle çevrilen tarihi Surp Kevork Ermeni Manastırı yağışların etkisiyle çöktü. 6. yüzyılda inşa edildiği belirtilen tarihi yapının restorasyonunun yapılmaması nedeniyle her geçen gün biraz daha tahrip olduğu ifade edildi. Köyün yukarı kısmında kilisesi, hamamı, yetimhanesi ve mezarlığı ile geniş bir arazide kurulmuş.

Anadolu’nun kültürel zenginliğini yansıtan Manastır, Kurulduktan sonra uzun yıllar yüzlerce öğrencinin eğitimine ev sahipliği yapmış.

İttihat ve Terakki döneminde Bitlis’ten bölgeye gelen Hamidiye Kışlası askerlerinden Sadık Erzen’e verilen manastır, zamanla tahrip edilmeye başlandı. İlkin kışla askerleri tarafından define olduğu gerekçesiyle defalarca kazılan manastır, tüm tahribatlara rağmen ayakta kalabildi. Define avcıları tarafından içerisinin defalarca kazıldığını anlatan köylüler, manastırın duvarında 1990’lı yıllara kadar üzerinde dev haç işaretleri ile bir kişinin at üzerinde bir resminin bulunduğunu ancak bunun da kilisenin yok olmasını isteyen kimilerince sebepsiz yere sökülüp kırıldığını söyledi. Etrafındaki yapılardan tek bir eser dahi kalmayan manastırda, sadece geriye kalan kilisenin ise kolonları çatlamış, içerisinin ise altı üstüne getirilmiş durumda.

15 Nisan 2019 Pazartesi, 16:05
433 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Tarihi Mekân Yağmura Dayanmadı