484 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
TARİHİ BİNA HARABEYE DÖNDÜ
TARİHİ BİNA HARABEYE DÖNDÜ
Elazığ'ın Maden ilçesinde bulunan 124 yıllık tarihi hükümet konağı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 
Türkiye’nin en eski mülki idare binalarından biri olan Maden eski Hükümet Konağı, kaderine terk edildi. 124 Yıllık tarihi yapının restorasyonu için yıllardır verilen sözler bir türlü hayata geçirilmedi. Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü tarafından 11 Nisan 2002’de “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescil edilen ve koruma altına alınan tarihi binanın restorasyonu için proje hazırlanmıştı. Ancak aradan uzun yıllar geçmesine rağmen somut bir adım atılmadı. 
 
1895 yılında inşa edilen ve Türkiye'nin en eski mülki idare binalarından biri olan tarihi bina, 1924’e kadar mutasarrıflık, 1924-1926 arası valilik ve 1926’dan 1987’ye kadar da kaymakamlık olarak hizmet veriyordu.  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tarihi eser olarak şerh edilerek koruma altına alınan eski hükümet konağı binasının kültür merkezi yapılması için ihale çalışmaları başlatılmıştı. Ancak projeye ilişkin her hangi bir gelişme yaşanmadı. Yıllardır atıl halde bekletilen tarihi bina bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 
Duvarları, kapı ve pencereleri dökülen ve mevcut haliyle harabeyi andıran  tarihi binanın harabe görüntüsüne tepki gösteren vatandaşlar, Maden ilçesi için büyük önem taşıyan tarihi hükümet konağı binasının aslına uygun restore edilmesini ve turizme kazandırılmasını talep ettiler.
 
MÜZE Mİ HÜKÜMET KONAĞI MI OLACAK?
 
Konuyla ilgili Yeni Ufuk ve Günışığı Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulunan Maden belediye Başkanı Orhan Yavuz, tarihi hükümet konağı ile ilgili şuan için bir çalışma olmadığını kaydetti. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın tarihi binayla ilgili düşüncelerinin olduğunu ifade eden Başkan Yavuz, "Sayın Valimizle en son yaptığımız görüşmede söz konusu binanın tadilatının yapılıp hükümet konağı olarak kullanılması düşünülüyor. Ancak şuan ilçemizde öncelikli sorunlarımız var. Heyelan riski altındaki ilçemizde yapılması gereken çalışmalar öncelikli. Doğrusu kendi sorunlarımızla uğraşıyoruz." diye konuştu. 
 
 
03 Aralık 2019 Salı, 15:02
484 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
TARİHİ BİNA HARABEYE DÖNDÜ