266 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Tamer Kurtoğlu Türk Hava Kurumu’nun 94.Kuruluş Yıldönümünü Kutladı
Tamer Kurtoğlu  Türk Hava Kurumu’nun 94Kuruluş Yıldönümünü Kutladı
THK Elazığ Şube Başkanı Tamer Kurtoğlu Türk Hava Kurumun 94. Kuruluş yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi. 
 
Türkiye’de havacılık dendiği anda akla gelen ilk kurumlardan birisi olan Türk Hava Kurumu 1925 yılında bizzat Ulu Önder Atatürk tarafından kurulmuştur. Asıl görevi havacılığın geliştirilmesi ve gençlere sevdirilmesi olan Türk Hava Kurumu halkımıza vatan sevgisi aşılamak, dayanışmayı ve vatan savunmasını güçlendirmek için çalışıyor.
 
THK'nin ülke geneline yayılan 376 şube ve 4 eğitim merkeziyle faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiğini belirten Kurtoğlu; Türkiye’nin çeşitli noktalarında merkezleri bulunan Türk Hava Kurumu, havacılığa ilgisi olan kişilere roket, model uçak, planör, yelkenkanat, paraşüt ve yamaç paraşütü gibi alanlarda profesyonel anlamda kurslar vererek, bu alana ilgi duyan kişilerin belki de hayallerini gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Bu eğitimler THK merkezlerinde ve Şubemiz bünyesinde yılın belirli dönemlerinde verilmektedir, dedi.
 
Türkiye’de havacılığın gelişmesi için çalışan THK’nın havacılık sektöründe yaşanan nitelikli eleman sıkıntısı için de çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Kurtoğlu sözlerine şöyle devam etti; ‘’Türk Hava Kurumu bu nedenle, 2011 yılında Ankara’ya Türk Hava Kurumu ismini taşıyan bir üniversite kurmuştur. Türkiye havacılığına katkıda bulunmak, havacılık sektöründe yaşanan nitelikli eleman sıkıntısını en aza indirmek ve havacılık sektörüne donanımlı personel yetiştirmek gibi ilkeleri kendine amaç edilen Türk Hava Kurumu Üniversitesi bu alanda eğitim faaliyetlerine başlamıştır. Günümüzde Türk Hava Kurumu Üniversitesi; 2 şehirde toplam 3 yerleşkede hizmet vererek Türkiye’de bu konuda bir ilk konumundadır. Çok kampüslü ortamı sayesinde özellikle, karşılıklı eğitim uçuşları gibi havacılık uygulamalarının yapılabildiği nadir üniversitelerden biridir.  Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitesi olmakla birlikte, bünyesinde bulunan 77 adet son teknoloji donanımlı uçak ile Türkiye’nin havacılık eğitiminde en büyük filoya sahip kurumudur. Ayrıca filosunda barındırdığı uçakların çeşitliliği sayesinde öğrencilerine kaliteli ve değişik tecrübeler sunmaktadır. 
 
Kurumun 94 yıldır havacılık faaliyetlerini hız kesmeden sürdürdüğünü belirten Kurtoğlu, geçen yıl uzman uçuş ekibi ve öğretmenleriyle 252 kişiye planör, 3 bin 418 kişiye paraşüt, 24 bin 131 kişiye model uçak, 75 kişiye yelken kanat, 2 bin 1 kişiye yamaç paraşütü kursu verildiğini ve 40 hava gösterisi gerçekleştirdiğini söyledi.
 
Ülkenin akciğerleri olan ormanlarda çıkan yangınları en kısa sürede söndüren THK'nin, havadan yangın söndürme kabiliyetini ülkeye kazandıran ilk ve tek ulusal kurum olduğuna dikkati çeken Kurtoğlu,  Ormanlarımızın yangınlardan korunmasında ülkenin dört bir tarafında 36 yıldır hizmetlerini sürdüren THK yangın söndürme uçakları, 26 bin saatten fazla orman yangını söndürme uçuşu ve 10 bin saat civarında eğitim uçuşu olmak üzere toplam 36 bin saatin üzerinde uçuş yaptığını ve Kurumun sahip olduğu 17 hava ambulans helikopterleriyle yurdun her köşesinde gece-gündüz acil hasta ve yaralıları en yakın sağlık kuruluşlarına süratle ulaştırdığını ifade etti.
 
Kurtoğlu sözlerine son verirken ‘’Köklerimizde bulunan  ‘İstikbal Göklerdedir’ hedefiyle Milletimizin İstikbal hedefi için titizlikle çalışan Türk Hava Kurumu dün olduğu gibi bugünde var gücüyle daha büyük başarıları hedefleyerek çalışacak ve 94 yıldır milletimizden aldığı güç ve destek ve Ulu Önderimizin aziz hatırasına olan derin bağlarla Milletimize rehberlik etme misyonunu ilk günkü heyecanla sürdürmeye devam edecektir. Türk Hava Kurumu’nun 94.kuruluş yıldönümünün camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.’’ dedi.
 
16 Şubat 2019 Cumartesi, 22:37
266 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Tamer Kurtoğlu Türk Hava Kurumu’nun 94Kuruluş Yıldönümünü Kutladı