430 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
STK’LAR ELAZIĞ İÇİN TEK SES OLACAK
STK’LAR ELAZIĞ İÇİN TEK SES OLACAK
Elazığ’da faaliyet gösteren Meslek Odaları ile ekonomi içerikli Sivil Toplum Kuruluşları ve Derneklerin Yöneticileri Elazığ TSO Meclis Salonunda bir araya geldi. Sivil Toplum Kuruluşlarının tek ses olarak ilimizin sorunlarının daha pratik çözülmesi için tek sek olmayı hedeflediklerini söyleyen Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, oluşan ortak kanaatten memnun olduğunu ifade ederek, Elazığ’ın artık daha güçlü olduğunu söyledi. 
 
Hedef Yönetişim Modelini Hayata Geçirmek…
 
Elazığ TSO Meclis Salonunda yoğun katılıma gerçekleştirilen Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı’nın açılışını gerçekleştiren Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan konuşmasına ‘Yönetişim Modeli’nin önemi üzerinde durarak başladı. Arslan değerlendirmesinde, “Çok değerli Meslek Kuruluşları, Odalar, ekonomiyle ilgili sivil toplum kuruluşlarımızın değerli yöneticileri öncelikle sizleri Odamızda ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerimiz öncesinde yapmış olduğumuz tüm değerlendirmelerimizde ilimizi ortak akıl ile yönetme ve tek ses olarak daha güçlü bir birliktelik sağlama hususunda kanaatimizi paylaşmıştık. Oda seçimlerimiz ve 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Sistemi ve Parlamento  seçimleri artık geride kaldı. Bu yeni süreçte ilimizin tüm dinamikleriyle proaktif olması gerektiğine gerekliliğine inanıyoruz. İlimizde çok sayıda sivil toplum kuruluşu, meslek odaları, dernekler ve ekonomi içerikli sivil toplum kuruluşlarımız var. Bu kuruluşlarımızın bireysel olarak her biri önemli çalışmalar yapıyor. Çeşitli platformlar altında müşterek girişimlerle çözüm üretilmeye gayret gösteriliyor. Tüm bunların biz aynı şekilde devam etmesini istiyoruz. Ancak, özellikle ilimizin ekonomi odaklı sorunlarının çözümünde veya kalkınma ve gelişmemize etki edecek girişimlerde tek ses olunmasının öneminin çok büyük olduğunu düşünüyoruz. Birliktelik güç demek, hedefe erken ulaşmak demek. Bunun için yönetişim modelinin gerekliliğine inanıyoruz. Yönetişim modeli, tek kişinin değil müşterek karar alma sürecidir. Biz Elazığ için her atılacak adımın ortak akıl ile alınması ve takibinin yapılarak sonuçlandırılmasından yanayız. Bunun için sivil toplum kuruluşlarımızın aylık mutat toplantılarının düzenlenmesi, gündeminin belirlenmesi ve raporlarının hazırlanması için sekretarya kurulmasının önemini belirtmek istiyorum. Bu çalışmayı biz kurumsal bir yapıya kavuşturmak ve Elazığ’ın gerek Ankara’da gerekse yerel ve bakanlıklar seviyesinde çok daha güçlü bir ses haline gelmesini arzu ediyoruz. Ben bu düşüncelerle yoğun katılım ve destekleriniz için teşekkür ediyor, sürecin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.  
 
Ortak Paydamız Şehrin Ekonomisini İleri Taşımaktır…
 
Elazığ TSO Meclis Başkanı Ahmet Yaşar’da bu birliktelikle hedefin il ekonomi ve sanayisini ileri taşımak ve sorunların çözümünde etkili olmak olduğunu ifade etti. Yaşar konuşmasında, “Çok değerli Başkanlarım öncelikle sizleri bugün Odamız Meclisinde ağırlamaktan büyük mutluluk yaşadığımızı belirtmek istiyorum. Sayın Başkanımızın ifade ettiği gibi bu yeni süreçte ilimizin her alanda kalkınma ve gelişmesi için yönetişim modelini esas almak istiyoruz. Her birimiz yönetim organları ve üye kitlesiyle çok güçlü bir yapıyı temsil ediyoruz. Odamızın sadece 6 bin 500 üyesi bulunuyor. Buradaki kitlenin temsil ettiği sayı çok ciddi bir boyutu teşkil ediyor. Biz bunu hedefi belli, rotası belli, amacı belli kontrol edilebilir dinamik bir güç haline getirmek istiyoruz. Toplantı periyodu, sekretaryası, gündemi ve çalışma metodolojisi belli  kurumsal bir kimlik haline bu gücü taşıyabilirsek inanın Elazığ hedeflerine çok daha kısa sürede ulaşır ve örnek gösterilen bir il olur. Vermiş olduğunuz destek ve katılımınız için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.
 
Sekretarya Elazığ TSO Bünyesinde Kuruldu…
 
Sivil Toplum Kuruluşlarının organizasyonu için sekretaryanın Elazığ TSO bünyesinde kurulmasının doğru olacağını ifade eden, STK temsilcileri, sırayla konu hakkında görüş ve önerilerini ifade ettiler.
 
Birliktelikle Elazığ’ın kazanacağı ve çok önemli bir güç olunacağına vurgu yapan STK Başkanları Elazığ TSO’nun bu konuya öncülük etmesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, Elazığ adına özlenen bir tablonun bugün hayata geçmesinden büyük bir memnuniyet duyduklarını söylediler.
 
 
Yapılan toplantıya; Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cemil Erdem, MÜSİAD Başkanı Hasan Uzun, Mali Müşavirler Oda Başkanı Sabit Önal, Bakkallar Odası Başkanı Cebrail Top, Fırat Şöförler Oda Başkanı Şevket Toraman, Fıratsifed Başkanı Yahya Alber Bektaş, ELMÜTDER Başkanı Osman Avcıl, HAZARSAM Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, Karakoçan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Aydın, DAST-Bir Elazığ İl Koordinatörü Hayrettin Karakaya, ASRİAD Başkanı Yakup Baş, Konfeksiyoncular Oda Başkanı Mithat Ulaş, Elazığ Kadın Girişimciler Oda Başkanı Nuran Tekocak, Üzün Üreticileri Birliği Başkanı Cengiz Öz, Kahveciler Odası Başkanı Nihat Bozkurt, AKSAN Başkanı Arif Erol, ASKON Başkanı Osman Özçelik, ELSAD Başkanı Av. Murat Erdoğan, E-İŞGEM Koordinatörü Ömer Naci Karataş, Lokantacılar ve Tatlıcılar Oda Başkanı Zülfü Tarhan, Elektrikçiler Oda Başkanı Ramazan İnce, Kuyumcular Oda Başkanı Fikret Çakmakçı, Fırat Teknokent Temsilcisi R.İsmail Sipahi, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Caner Özkan, 23. Bölge Eczacılar Odası Başkanı  Mehmet Ulaş Güler,  ELGİD Başkanı Süleyman Kamaç, Elazığ TSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar. 
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 
06 Temmuz 2018 Cuma, 13:48
430 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
STK’LAR ELAZIĞ İÇİN TEK SES OLACAK