274 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ŞORŞOR UNUTULDU MU?
ŞORŞOR UNUTULDU MU
Elazığ’ın Aksaray, Hicret, Kızılay ve Gümüşkavak mahallelerini yakından ilgilendiren Şorşor Deresi sorunu devam ediyor. Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından hazırlanan Şorşor Deresi Islah projesi, aradan 5 yıl geçmesine rağmen hala tamamlanamadı. Islah çalışmalarının ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulduğu öğrenildi.
 
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından hazırlanan Şorşor Deresi Islah projesi, aradan 5 yıl geçmesine rağmen hala tamamlanamadı.
 
Elazığ'ın yıllardır kanayan yaralarından olan Şorşor Deresi sorunu, bir türlü çözülemiyor.
 
2014 yılında ihalesi gerçekleştirilen ve yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanan Şorşor Deresi Islah projesi yarım kaldı. Yaklaşık 5 yıldır devam eden ıslah çalışmalarının ödenek yetersizliğinden ötürü durdurulduğu iddia edildi.
 
Aksaray, Hicret, Kızılay ve Gümüşkavak mahallelerinin içinden geçen ve şehrin atık sularının aktığı şorşor deresinin, yer tesliminden itibaren 17 ayda ıslah edilmesi ve rekreasyon çalışmalarının tamamlanması gerekiyordu. Islah çalışmaları kapsamında derenin belirli bölgelerinde kapalı kanalizasyon ana kolektör hattı çalışmaları tamamlandı. Ancak, projenin önemli bölümü olan ve iki mahalle içesinden geçen 4 km’lik hatta herhangi bir çalışmanın yapılmadığı görüldü.
 
MAHALLELİ TEPKİLİ
 
Aksaray Mahallesi sakinleri Şorşor Deresi Islah projesinin tamamlanmamasına tepki gösterdi. Derenin mahallenin içinden geçtiğini, yaz ve kış aylarında birçok sorun ve sıkıntı yaşadıklarını belirten vatandaşlar, “sorunumuz biran önce çözülmeli” dedi.
 
Mahalle sakinlerinden Turgay Demir, yaptığı açıklamada, “Proje maalesef istenilen düzeyde ilerlemiyor. Kanalın üstü kapatılacaktı, yanına yürüyüş yolu, parklar yapılacaktı. Ama proje tamamlanamadı. Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel olayında döşenen borular da yerinden çıktı. Yani verilen sözler tutulmadı. Havaalanı civarını tertemiz yaptılar. Bahçeli evlerden gelen hattı yaptılar ama Aksaray-Kesri sarasına bir çivi çakmadılar. Gözle görülen yerleri yaptılar. Aksaray’a hiçbir yatırım yok. Mahallemizden geçen hattın da biran önce yapılmasını istiyoruz.” dedi.
 
Mustafa Aydın ise yaptığı açıklamada, “Geçenlerde yağmur yağdı. Mahalle su içerisinde kaldı. Şorşor Deresi taştı. Aksaray’a hiçbir çalışma yapılmıyor. Seçim zamanı geliyorlar oy istiyorlar, ondan sonra bizi unutuyorlar.” İfadesine yer verdi.
 
Orhan Ayaz da açıklamasında, “Aksaray’ın sahibi yok. Ne mahalleye, ne insanlara hizmet yok. Şorşor Deresi sorunu 40 senedir devam ediyor. Bir türlü bu sorun çözülemedi.” Şeklinde konuştu.
 
MAHALLE GÖÇ VERMEYE BAŞLADI
 
Aksaray Mahalle Muhtarı Özcan Bal, yaptığı açıklamada, “İlimizin en büyük sorunu altyapı. Bu noktada en büyük sıkıntıyı yine Aksaray mahallesi yaşıyor. Sel felaketini yaşadık, gördük. Yukarıdan gelen su tamamen Aksaray mahallesinde birikti. Şorşor Deresine birikti. Biz bu sıkıntıları yıllardır yaşıyoruz. Yaşamaya da devam ediyoruz. Şorşor deresinin ıslahı için Devlet Su İşlerinin açmış olduğu bir ihale oldu. Bu ihaleyi birinci kısım ve ikinci kısım diye ikiye böldüler. Birinci kısım ihalesi bitti. Gümüşkavak’tan Kesrik'in bir kısmı yapıldı. Ama Kesrik ve Aksaray arasına hiçbir çalışma yapılmadı. Biz bu sıkıntıyı yıllardır çekiyoruz. 2019 yılına geldiğimiz bir süreçte, şehir merkezine 10 dakika mesafede olan bir mahalle halen şorşor deresinin pisliğini çekiyor. Mahalleli artık sıkılmaya başladı. Göç vermeye başladı. İnsanlar artık burada yaşamak istemiyor. Bu göçlerden sonra bugün şehrimizde gördüğümüz kağıt toplayıcılar, Suriyeli göçmenlerin tamamına yakını bizim mahallemizde yaşıyor. Yerli insanlar buradan göç ettiğinde burada boşta kalan evlere Suriyeliler gelip oturuyor. Başka yerden gelenler bizim mahallemizde birikmeye başladı artık. Aksaray mahallesi Harputtan sonra ovaya inen ilk mahalle. Çok eski bir mahalleyiz. Gözde bir mahalle olmamız gerekirken biz şuan göç verip, kendi insanımızı buradan gönderip, bu şehre yerleşen insanlar bu mahallede oturmaya başladı. Biz de ister istemez bundan rahatsızlık duymaya başladık. Mahalle halkı artık bir şeyler yapılması istiyor. Bu mahallede yaşamak istiyorlar. Burada arazisi bahçesi olan insanlar bir gün tekrar burada yaşama ümidini yaşıyor. Ama bu sorunlar çözülemediği için bizler de bu sıkıntıları yaşamak zorunda kalıyoruz.”
 
 
ÖDENEK YOK DİYORLAR
 
Şorşor Deresi Islah Projesinin tamamlanması için yeni bir ihale açılmasını beklediklerini ifade eden Özcan Bal, “İkinci kısım ıslah çalışması ödeneğin olmadığı söyleniyor. Biz bu yıl içerisinde bir hamle yapılmasını bekliyoruz. En azından ihaleye çıkılsın. Yapılacak denilsin. İnsanlarımızın hepsi Şorşor deresinin bittiğini sanıyor. Ama bitmedi. Aksaray mahallesine bir çivi bile çakılmadı. Biz DSİ'den bu yıl bu projeyi bitirmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
 
08 Ağustos 2019 Perşembe, 01:08
274 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ŞORŞOR UNUTULDU MU