18 Ekim 2015 Pazar, 10371 kişi okudu
SONBAHAR YORGUNLUĞUNA BESLENME DESTEĞİ
Yeşilin her tonunun günden güne kendini sarıya bıraktığı mevsim sonbahar… Havaların soğuması, güneşin yüzünü daha az gösterip, yerini yağmurlara bırakması, kısalan günler.. Bunların yanında bize hareketsizlik ve beslenme şeklinin değişmesiyle yansıyan olumsuzluklar..
 
Tabiat kendisini tepeden tırnağa değişime sürüklerken; bize bıraktığı yorgunlukla baş etmeyi de yine kendisi sunar. Bitkisel besinlerle alacağımız vitamin, mineral ve antioksidantlar bu dönemde en büyük yardımcılarımız. Bağışıklık sistemimizin desteğe ihtiyacının en fazla olduğu bir dönem olduğundan; yediğimiz her şeyde bu ihtiyacı gözetmekte fayda var.
 
Bağışıklıkta rol oynayan en gözde vitamin C vitamini. Yeşil biber, kuşburnu ve mandalina en fazla C vitamini içeren besinler olup; sofralarımızda bu dönem mutlaka bulunması gerekenlerdendir. Ayrıca demir emilimini arttırıcı özelliğiyle C vitamini bu dönemde sık rastlanan uyku hali, yorgunluk gibi olumsuz ruh hallerini azaltmakta fayda sağlayacaktır.
 
Kırmızı ve siyah üzüm, böğürtlen, kızılcık gibi koyu renkli meyve ve sebzeler yüksek antioksidant içerikleriyle savunma sistemimizin önde gelen savaşçılarıdır. 
 
Sıvı eksikliğine dikkat! Havaların soğumasıyla içilen su miktarının azalması yapılan en büyük yanlışlardan. Vücutta dolaşımın azalmasıyla beraber diğer metabolik sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle günde en az 10 bardak su içme alışkanlığımız olmalı.
 
Sıcak içecek ihtiyacımızla beraber kafeinli içeceklere yönelme yanlışından da kurtaralım kendimizi. Bitki çayları ile sıvı desteği sağlamakla beraber sonbaharın birçok olumsuz etkisini de azaltabiliriz. Örneğin melisa ve papatya çayı ile kaygı ve stresimizi azaltırken; adaçayı ile hazırlanan bir bardak çay ile toksin atımına yardımcı olabiliriz. Zencefilin bilinen en önemli özelliklerinden boğaz ağrılarına ilaç olmasının yanında dolaşımı hızlandırıcı özelliği ile kalori yakımına da yardımcı olduğundan kilo kontrolümüzü de bu sayede sağlamış oluruz.
 
Tabiatın sunduğu armağanları yerinde, zamanında doğru şekilde kullanmayı öğrenebildiğimiz bir sonbahar olsun… 
 
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
SONBAHAR YORGUNLUĞUNA BESLENME DESTEĞİ