29 Ocak 2018 Pazartesi, 2808 kişi okudu
HÜLYA YILDIRIM
SOĞUK BİR KIŞ AKŞAMINDA FASLI BAHAR!
 
Mevzu bahis olduğunda anlayan anlamayan herkesin kullandığı klişe bir cümledir; “Müzik ruhun gıdasıdır” deyimi. 
 
Günümüzde müzik diye adlandırılan ancak değil ruhun gıdası, ruhu adeta bunalıma sokan gürültü kirliliğinden başka bir şey değilmiş. 
 
Bunu katıldığım bir musiki programında çok daha iyi anladım. 
 
Sayın Naci Sönmez ismini bilmeyen var mıdır bilmiyorum bu şehirde. 
 
Türk Sanat Musikisi denildiğinde akla ilk gelen değerlerimizden biridir kendileri. 
 
 Elazığ’ın sanat güneşi bile diyebiliriz. 
 
Yıllarını Türk Sanat Musikisine adamış, Kültürkent Elazığ’da sayısız etkinliklere imza atmış Musiki Cemiyetini ilk kurup başkanlığını yapan tam bir kültür ve sanat adamı hatta elçisi. 
 
Rumumuzu şad edip gönlümüzü ferahlatan o gece işte bu eşsiz gönül adamının konuğuyduk Yeni Ufuk Gazetesi yönetim ve yazar kadrosuyla. 
 
Akşamın bidayetinden nihayetine kadar her anı o kadar müstesna ayrıntılarla doluydu ki kelimerle ifade etmek kesinlikle mümkün değil. 
 
Küçük ama sıcacık bir mekandı musiki ziyafetiyle ağırlandığımız yer: FASIL MÜZİK EVİ...
 
Sadece dinlemek için gittiğimiz mekanda kendimizi Faslı Bahar Türk Sanat Müziği Korosunun içinde bulduk. 
 
Sayın Sönmezin yönettiği her biri bu şehir için farklı bir değer olan koro üyeleri o kadar muhteşem bir atmosfer yarattılar ki onların hava sirkilasyonuna girip icra ettikleri musikiye eşlik etmemek elde değildi. 
 
Türk Sanat Müziğinin en eski ama dinledikçe ruhumuzun derinliklerine işleyecek kadar güncel olduğunu hissettiğimiz eserleri canlı dinlemek muhteşem bir o kadar da anlamlıydı. 
 
O akşamı en anlamlı kılan da neydi biliyor musunuz: Elazığ’da kendi iştigal ettikleri mesleklerinden başarılarıyla tanıdığımız insanları orada görüp icra ettikleri musikiden feyiz almamız...
 
Fırat Üniversitesinin başarılı akademisyenlerinden Prof. Dr. Sayın Sermin Ozan başta olmak üzere şehrimizin önemli İşadamlarından Sayın Ömer Faruk Akkılıç, İşadamı aynı zamanda siyasetçi Sayın Mehmet Kutlu, yine saygın İşadamlarımızdan Sayın Yaşar Dabakoğlu ve eşi hanımefendiyle birlikte sevgili oğlu Mehmet Dabakoğlu, ADD Elazığ Şube Başkanı Sayın Hülya Ülkü ve akademisyen eşi beyefendi ile TGRT, KANAL D ve birçok ulusal TV Kanalında Haber sunan Gökçe Karagöz ilk batında sayabileceğim isimlerdi...
 
Farklı mesleklerden olup da Türk Sanat Musikisi ortak paydasında buluşan bu topluluktan o akşam o kadar çok dersler aldık ki...
 
Başta musiki terbiye ve töresi olmak üzere sanatsal inceliğin yanında insani zerafet, sevgi, saygı ve misafirperverlik...
 
Hele Sayın Sönmez’in o akşam koro üyeleri ve misafirlerinin tümünü ayrı ayrı önemli hissettirme gayret ve çabaları yok muydu; aman Allah’ım o ne zerafet, o ne incelik o ne asil davranışlar...
 
Soğuk bir kış akşamında bir kaç saatliğine de olsa gönlümüze ve ruhumuza baharı sunan başta Elazığ’ın gerçekten gerçek gönül ve kültür - sanat elçisi olan Sayın Naci Sönmez hocam olmak üzere Faslı Bahar Türk Sanat Müziği Korosuna bizlere yaşattıkları o müstesna akşamdan; Gazetemiz sahibi ve Genel Yayın Yönetmenimiz Sayın M. Nafiz Koca’ya da o istisnai akşama iştirat etmemize vesile olmasından dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 
 
*
 
KISA BİR BİLGİ NOTU :
 
Sayın Naci Sönmez, Fasıl Müzik Evi’nde haftanın üç günü koro çalışmaları yapılıyor. Katılıp ders almak isteyen musiki severlere duyurulur. 
 
Ayrıca her hafta Perşembe günü ise saat 20:00 ile 22:00 arası ünlü sunucu Gökçe Karagöz diksiyon dersi veriyor, bu fırsatı  değerlendirmek için müracaatlar Fasıl Müzik Evine yapılıyor.
Okuyucu Yorumları
Haberler
SOĞUK BİR KIŞ AKŞAMINDA FASLI BAHAR!