285 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Şoförler Odası’nda uyarı (Toraman, tatile çıkacakları uyardı)
Şoförler Odası’nda uyarı Toraman tatile çıkacakları uyardı
Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, yaz tatili ve yaklaşan ramazan bayramı nedeniyle seyahate çıkacak sürücülerin dikkatli olması gerektiğini belirterek, önemli uyarılarda bulundu.
 
Elazığ Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman, yaz tatili ve yaklaşan ramazan bayramı nedeniyle tatile çıkacak olan ailelere uyarılarda bulundu.
 
Toraman, sürücülerin günlük olarak değişebilen hava şartları ve gideceği güzergah üzerindeki yolların yapılarını iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtirken, uzun yolculuklarda özel araç yerine otobüs, tren, uçak, toplu taşım araçlarının tercih edilmesinin daha doğru olacağını söyledi.
 
Özel araçları ile yola çıkacak sürücülerin de yolculuk öncesinde mutlaka düzenli ve yeterli kadar uyumasını tavsiye eden Toraman, “Tatile çıkmadan, araçların bakımlarını mutlaka yaptırmalı, trafik yoğunluğunun az olduğu yolları tercih edilmeli. Sabah hafif bir kahvaltı yapmalı, yola kesinlikle aç çıkmamalı. Ağır ve yağlı gıdalardan kaçının, yiyecek olarak sebze ve meyve tercih edilmeli. Seyahat esnasında arka koltukta oturanlar dahil olmak üzere emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri mutlaka kullanılmalı. Araçlar hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyularak kullanılmalı. Direksiyon başında cep telefonu ile konuşulmamalı. Direksiyon başında sigara içilmemeli. Araç kullanırken gözlerin karıncalanması, esneme, göz kapaklarında ağırlık, ensede gerginlik hissedilmesi gibi durumlarda dikkatin ve tepki süresinin azalmış olduğu anlaşılmalı, durup dinlenilmeli” dedi.
 
Her 100 kilometrede veya 1.5-2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verilmesinin sağlıklı seyahat için çok önemli olduğunu belirten Toraman, seyahate çıkacak olanların araçlarını mutlaka yaz şartlarına hazır hale getirmeleri gerektiğini ifade etti.
 
Toraman, servis şoförlerinin de bu tatil sürecinde eksiklilerini gidermelerini, eğitim çalışmaları yapmaları tavsiye etti.
 
Toraman, Elazığlıların ve üyelerinin, yaklaşan ramazan bayramını da kutladı.
08 Haziran 2018 Cuma, 15:20
285 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Şoförler Odası’nda uyarı Toraman tatile çıkacakları uyardı