787 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
SİVRİCELİLER DERNEĞİ GELENEKSEL İFTAR PROGRAMI
SİVRİCELİLER DERNEĞİ GELENEKSEL İFTAR PROGRAMI
SİVRİCELİLER DERNEĞİ GELENEKSEL İFTAR PROGRAMININ 5.Si SİVRİCE ÖĞRETMEN EVİNDE GERÇEKLEŞTİ
 
Sivriceliler Derneği tarafından Sivrice Öğretmen Evi’nde iftar programı düzenlendi.
 
Sivriceliler Derneği tarafından 17 Mayıs 2019 Cuma günü Sivrice Öğretmen Evi’nde düzenlenen iftar programına Sivrice Kaymakamı Refik Özsoy, Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, Ankara Elazığ Federasyonu (Anelfed) Başkanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay,  İlçe Jandarma Komutanı YZ. Necip Kacar, İlçe Emniyet Müdürü Ekrem Ekim başta olmak üzere ilçede görev yapan daire müdürleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, İlçe parti başkanları, Muhtarlar Eski Belediye Başkanları, Palu Dernek Başkan ve Yönetim kurulu üyeleri, Sivriceliler Derneği üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. 
 
İftar öncesi bir konuşma yapan Sivriceliler Dernek Başkanı Hadi Önal, “Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın pekiştiği, dostluk, kardeşlik, sevgi ve saygı duygularının güçlendiği bir Ramazan ayını daha idrak etmenin derin duyguları içerisindeyiz. Sivriceliler Derneği olarak, bu mübarek günün feyzini ve muhabbetini sizlerle paylaşmaktan, sizlerle bir arada olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Tuttuğumuz ve tutacağımız oruçlarımızın ve diğer ibadetlerimizin Cenab-ı Hak nezdinde kabule mazhar olmasını niyaz ediyorum.”, diyerek sürdürdü.
 
Başkan Önal; Sivriceliler Derneği; Sivrice’ye hizmet etmek, Sivrice’nin kalkınması ve gelişmesi için çalışmak, Sivrice insanının daha huzurlu ve daha mutlu bir hayat sürmesini sağlamaya yönelik program ve projeler uygulamak amacı ile kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Allah’a şükürler olsun ki bugüne kadar bu çizgisinden sapmadan en üst seviyede bir kurumsal yapı olarak güzel ilçemize ve insanlarımıza hizmet etti hizmet etmeye de devam edecek. İlçemizi tanıtan kitap çalışmalarımızla, SODES projelerimizle, üniversite öğrencilerimize verdiğimiz burslarla, üyelerimizin acı tatlı günlerinde yanlarında bulunmakla, Sivrice’nin hakkının, hukukunun korunması ve temsil edilmesi gereken her yerde var olmakla payımıza düşen sorumlulukları yerine getirmeye çalıştık, çalışacağız. Şüphesiz ki amaçlarımızın başında Sivricelilik bilinci oluşturmak gelmektedir. Biliyorsunuz ilçemiz sürekli göç vermektedir. Sivrice’mizin elli köyü var. Ancak köylerimiz maalesef boşaldı, boşalmaya da devam ediyor. Köylülerimizin çoğu; hayatın cilvesi demiş, ekmek demiş, iş demiş, aş demiş, çocuğunun eğitimi demiş atmış kendini uzaklara. Gittiği her yerde efendiliği ile bir sevgi halesi oluşturmuş, pek çoğu temelden aldığı ahilik kültürünün de verdiği güvenle tırmanmış; aş dağıtan, iş dağıtan bir mevkie ulaşmış. İşte biz bu noktada dernek olarak hemşerilerimize sesleniyor ve diyoruz ki lütfen ilçenizle olan bağlarınızı koparmayınız. Çocuklarınızı, torunlarınızı atalarının soluklandığı bu topraklara mutlaka getiriniz. Köye dönmek elbette mümkün değil. Ancak yaz tatillerinde köylerinize gelin ve tatilinizi bu yörede gerçekleştirin. Yatırımlarınızı imkânlar ölçüsünde bu şirin ilçeye yapın ve Allah’ın her türlü nimeti cömertçe bağışladığı ilçenizi sahipleniniz. Öncelikli isteğimiz sizlerden budur. Gölgesi üzerimize düşen Kuran ve Oruç Ayı’nın, milletimize, gönül ve kültür coğrafyamıza, İslâm âlemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesi, insanlığın hidayetine ve barışına vesile olması, Cenab-ı Allah’a arzımız ve niyazımızdır. Davetimize icabet eden siz değerli üyelerimizi, misafirlerimizi, Sivriceliler Derneği yönetim kurulu adına hürmet ve muhabbetle selamlıyorum.”, diyerek konuşmasını tamamladı.
Ankara Elazığ Federasyonu (ANALFED) Başkanı Prof. Dr. Haşim Çakırbay yaptığı selamlama konuşmasında: “Birliğin ne kadar tılsımlı bir kavram olduğunu hepimiz biliriz. O birliği pekiştirmek çok önemli. Kültürümüze ait, inancımıza ait çok önemli bir kavram var iletişim boyutunda; birinci şey; boş söz söylememek, ikinci şey; faydalı şey söylemek, üçüncü şey; gayeye hedeflenmek. İşte bu Ramazan ayı da bu 3 tane güzel huyun bize birebir kavramı diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan, Yaptığı konuşmada; “Ramazan ayının hepimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sivriceliler Derneğimizin geleneksel hale getirdiği, yılda bir kez daha olsa şehirde Sivricelilerle, kırsallı Sivricelileri buluşturdukları için kendilerine teşekkür ediyorum. Güzel bir coğrafya da yaşıyoruz. Sivrice gibi bir coğrafyada yaşıyoruz ve burada bir Sivrice mozaiği var. Bir Sivrice denilince bugün Sivrice’de yaşayan 4 bin, 5 bin nüfus aklımıza gelmesin. 50 köyle 7 mahallesiyle bugün ülke genelinde nüfusu yaklaşık 100 bini bulan Sivriceliler aklımıza gelmeli” dedi ve Sivricelilerin, Sivrice ilçesine sahip çıkmasını istedi.
 
Sivrice Kaymakam Vekili Maden Kaymakamı Refik Özsoy; “Başı rahmet, ortası mağfiret sonu cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayınızı tebrik ediyorum. Allah bu mübarek ayda yaptığınız ve yapacağınız ibadetleri kabul eylesin inşallah. Böyle bir mübarek ayda bizleri bu atmosferde buluşturan Sivriceliler Dernek Başkanımız şahsında derneğimize, yönetim kuruluna, tüm üyelerine teşekkür ediyorum. Gerek federasyonumuza, gerek derneklerimize gerekse Sivrice için çalışan derneklerimize çalışmalarında başarılar diliyorum. Katılımınızdan dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
 
Sivriceliler Derneği’nin 4. Geleneksel iftar programı İlçe müftüsü Hüseyin Bayrak’ın yemek duası ile sona erdi.
21 Mayıs 2019 Salı, 00:49
787 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
SİVRİCELİLER DERNEĞİ GELENEKSEL İFTAR PROGRAMI