15 Eylül 2019 Pazar, 272 kişi okudu
GÜRHAN GÜRSES
SİMİTİN İKİ YARISI
 
Okula yeni başlayanlar sıra ile bahçedeki tören yerine doğru ilerliyor.
Bir heyecan sormayın!
Az sonra onları martı sanan bir grubun simitli saldırısına maruz kalacaklar.
 
Orhan Veli’ye nazire yaparcasına: Aman da dönüyor başımda martı kuşları! Akıyor gözümün yaşları! diye haykırmak istiyorum.
 
Onları üst sınıflar ellerinde küçük parçalara ayırdıkları simitlerle bekliyor. Atış menziline girdikleri an simitleri yiyecekler! Yanlış da olsa gelenek gele gele bugüne kadar gelmiştir. Yaşatılması gerek! Milli ve yerli olmalı her şey, simit de bu toplumun vazgeçilmez nimetlerinden. Sarayı bile var simitin; her şehirde hatta her ilçede.
 
İstanbul’da bir lise.
Lisede ellerde var simitler.
Feribotta martıya attıkları simitleri karada insanlara atıyorlar. Okulun sembolü martıymış meğer. Bak bu oldu işte! Mazeret kabul edildi!
Trabzonspor’a hamsi atılsın sahaya çıktığında, Galatasaray’ a aslan salınsın, Fenerbahçe’ye kanarya, Beşiktaş’a kartal... Bursaspor’ a ise timsah... Gülüşü bile korkunç!
 
İyi de iki gözümün çiçekleri, attığınız simit yediğimiz bir şey. Soframızda olmalı, ayaklar altında değil! Hiç mi nimetten bahsedilmedi size? Hiç mi yere düşen ekmeği düştüğü yerden alıp öpen ve alnına götüren biri denk gelmedi mi? Hiç mi aklınıza gelmedi; televizyonda gördüğü Afrikalı aç çocuğa elindeki ekmeği vermeye çalışan çocuk! Hiç mi?
 
Simit atma geleneğiymiş, bir yanlış nasıl gelenek olur? Aklım almıyor.
Hem de okulda...
 
Simit de nimettir.
Ekmek yarısıdır.
Kavgası var ekmeğin.
Parası var uğruna çalışılan.
 
Çöpte ekmek arayanlar var bu ülkede. Hiç mi düşünmüyorsunuz?
 
Okulun simgesi martıymış aman.
Okula yeni başlayan öğrencilere simit attılar yetmedi, bunu çektiler, bu da kesmedi, sonunda paylaştılar. Ama iyi de paylandılar! Gelenekmiş meğer! Nimet bilmediler.
 
‘Ölmek istiyorum çünkü cennette ekmek var!’ diyen Suriyeli aç çocuk geldi aklıma! Sizin gelmedi mi?’Çanakkale aklıma geldi; şekersiz ekmek hoşafı, ekmek yok!’ Sizin aklınıza gelmedi mi bu yemek listesi?
 
Aman da aman!
Başımda martı kuşları!
Dört dönüyor akşamları.
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
SİMİTİN İKİ YARISI