394 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ŞİMDİ KONUT SATIN ALMANIN TAM ZAMANI..
ŞİMDİ KONUT SATIN ALMANIN TAM ZAMANI
İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Av.Osman AVCIL  bir takım değerlendirmelerde bulundu 
 
İnşaat sektöründe son dönemde gerçekleştirilen tapu harcı ve KDV indiriminin ardından konut kredisi faizlerinin düşürülmesi sonucu satışların artması bekleniyor. Uygulamaya alınan teşviklerle konut stoklarının azalmaya başlayacağını söyleyen ELMÜTDER  Yönetim Kurulu Başkanı Av.Osman AVCIL, inşaat maliyetlerindeki artışların mevcut markalı konut projelerinde fiyatlara yansımamış olması nedeniyle şu an hemen teslim projelerden konut almanın tam zamanı olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Son, döviz ve inşaat maliyetlerindeki artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018’in üçüncü çeyreğinde konut fiyatlarının artacağına dikkat çekti.
 
Türkiye’de ekonominin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörünün, 31 Ekim’e kadar tapu harçlarının binde 20’den binde 15’e, KDV oranlarının ise yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesinin ardından, şimdi de konut kredisi faizlerinin yüzde 1.2’den yüzde 0.98’e indirilmesiyle büyük ölçüde hareketlenmesi bekleniyor. Talep artışının etkisiyle çok yüksek oranda konut stoğunun hızla tükeneceğinin altını çizen Osman AVCIL, konut almak isteyen tüketicilere cazip fiyatları ve teşvikleri kaçırmamaları için hızlı karar vermelerini tavsiye etti.
 
2018’in üçüncü çeyreğinde konut fiyatları aratacak
 
Mevcut konjonktür içinde en istikrarlı ve güvenilir yatırım aracının gayrimenkul olduğunu ifade eden Osman AVCIL, “Dövizde yaşanan yükselişin de etkisiyle demir, beton, akaryakıt gibi inşaat girdi maliyetleri hızla artıyor. Bizler gayrimenkul firmaları olarak çarkların dönmesi için büyük bir fedakarlık yaparak artan maliyetleri konut fiyatlarına yansıtmadık. Ancak stoklar tükendiğinde konut fiyatları kaçınılmaz olarak yükselecek. Döviz ve inşaat maliyetlerinde devam eden artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018 yılının üçüncü çeyreğinde hızlı fiyat artışları yaşanacak. Bu nedenle gayrimenkule yatırım yapmanın şimdi tam zamanı dedi.
18 Mayıs 2018 Cuma, 16:28
394 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
ŞİMDİ KONUT SATIN ALMANIN TAM ZAMANI