257 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Şimdi Güllik ve Kenger Zamanı
Şimdi Güllik ve Kenger Zamanı
Bölgemizde dağlık alanlarda yetişen mevsimlik gullik ve kenger bitkisinin en iyisini Tunceli bölgesinde yetiştiği ifade edildi.
 
Tunceli’nin sarp dağlarında yetişen gullik ve kenger bitkileri Elazığ’da tezgâhlardaki yerini almaya başladılar.
 
Başta Hozat garajı civarı olmak üzere bazı noktalara satışı yapılan gullik ve kengerlerin ömürlerinin kısa olduğunu belirten satıcılar, “ bu bitkilerin ömrü oldukça kısa 45- 60 gün arasında bitiyor. Bu bitkiler bize Tunceli dağlarından toplanarak geliyor. Ama uzun süre saklamak mümkün onun içinde derin dondurucularda saklanması gerekiyor.
 
Gullik denilen bitki ıspanak türünden ama, aynı ıspanak yemekleri gibi kullanılır ama bunda sarımsak kokusu var, oldukça sağlıklı ve doğaldır.
 
Kenger, Türkiye'nin çeşitli yörelerinde ilkbaharda doğal olarak yetişen, dikeni, tohumu ve kökleri farklı şekillerde tüketilebilen şifa kaynağı kenger bitkisi, yöre halkı tarafından dağlardan toplanarak, satışa sunuluyor. Çiğ yenir, yumurta kırılarak pişirilir, kavurma katılır ve isteğe göre birçok yöntemde pişirilir. Kenger doğal bir dağ bitkisidir ve oldukça sağlıklıdır. Ayrıca salgıladığı sıvıdan kenger sakızı elde edilir.
15 Nisan 2019 Pazartesi, 11:11
257 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Şimdi Güllik ve Kenger Zamanı