527 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
SGK Yapılandırma Fırsatını İyi Değerlendirelim
SGK Yapılandırma Fırsatını İyi Değerlendirelim
Elazığ Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ayhan Tuncer Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’ı makamında ziyaret ederek 31 Temmuz tarihine kadar devam edecek olan yapılandırma fırsatından iş dünyasının istifade etmesi gerektiğini söyledi. Görüşmede hazır bulunan ASRİAD Elazığ Şube Başkanı Yakup Baş’ta dernek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
 
İşçi ve İşverenler İçin Önemli Destekler Getirildi…
 
Ziyarette Başkan Arslan’a yapılandırmayla ilgili biligiler veren SGK İl Müdürü Ayhan Tuncer, “Sayın Başkanım bildiğiniz gibi, Vergi ve diğer bazı alacakların yapılandırılması ile 7143 sayılı kanun 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yasallaşmış oldu. 
 
Bu çerçevede de SGK’nın da alacakları yapılandırma kapsamına dahil edilmiş oldu. Geçmiş dönemlerde yapmış olduğumuz yasal düzenlemelerde de kıyasladığımız zaman son 1 yılda yapılan düzenlemelerden en iyisi bu olmuştur. Bunu ısrarla vurgulayarak bundan vatandaşların faydalanabilmesinin imkanlarını çoğaltmaya çalışacağız. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum 31 Mart 2018 tarihi öncesinde gerçekleşmiş olan alacakların tamamı yapılandırma kapsamına giriyor. Bunun içinde sigorta primi borçları emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi bu yapılandırma kapsamına alınmış oldu. Yine isteğe bağlı sigorta prim borçları, topluluk sigortası prim borçları, 31 Mart 2018 tarihi önce bitirilmiş olan inşaatların asgari işçilikten dolayı çıkmış olan fark prim borçları, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı, idari para cezaları, üçüncü kişilerden kaynaklanan rücu alacakları ve Bağ-Kur prim borçlarının tamamı yapılandırma kapsamına girmiş oldu. Bu önemli desteklerden ilgili tüm kesimlerin yararlanması hususunda önemli bilgilendirmeler ve ziyaretler yapıyoruz. Bugünde bu kapsamda sizleri ziyaret ediyoruz” dedi.
 
Başkan Arslan’da üyelerin konuyla ilgili olarak Odamızın iletişim araçları vasıtasıyla bilgilendirildiğini ancak içinde bulunduğumuz Temmuz ayı içerisinde bir de toplantı yapılmasının yararlı olacağını ifade etti.
 
ASRİAD Elazığ’da Çalışmalarına Başladı…
 
İstanbul merkezli olarak kuruluşu kısa bir süre önce gerçekleştirilen ve kısa adı ASRİAD olan Asrın İşadamları Derneği Elazığ Şube Başkanı Yakup Baş’ta yeni kurulan dernekleri hakkında Başkan Arslan’a bilgiler verdi. Hedeflerinin Elazığ’da güçlü bir sivil toplum kuruluşu olarak hizmet vermek olduğunu belirten Baş, Elazığ TSO ile her zaman birlikte çalışmak ve müşterek organizasyonlar yapmak istediklerini ifade etti.
 
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan’da Baş’a hayırlı olsun temennisinde bulunarak, “İlimizde daha öncede farklı sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yapmış ve ilimizin çeşitli sorunlarının çözümü noktasında oluşturulan sivil toplum kuruluşlarının müşterek çalışmalarına iştirak etmiş olan Sayın Baş inanıyorum ki, ASRİAD çatısı altında da iş dünyasına ve ilimize önemli hizmetler verecektir. Ben bu düşüncelerle sizlere ve tüm yönetim kurulunda görev yapan arkadaşlara başarılar temenni ediyorum” şeklinde konuştu. 
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 
05 Temmuz 2018 Perşembe, 15:51
527 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
SGK Yapılandırma Fırsatını İyi Değerlendirelim