01 Aralık 2015 Salı, 10241 kişi okudu
SEVGİ OKULU
Sağlıklı bir aile kurabilmeniz için size uyan bir kişi ile evlilik yapmanız gerekir.  Bu da kendinizi, değerlerinizi, isteklerinizi ve nedenlerini iyi bilmenizle mümkün olur. Evlilik yapabilmeniz için önce sizin evliliğe hazır olmanız gerekir sağlıklı ailenin genel karakteristik özellikleri;
 
Aile üyelerinin birbirlerine ve aileye bağlı olması. Aile üyelerinin birbirlerine minnettarlık duyuyor olması. Birlikte zaman geçirmeye istekli olmaları. Aile içerisinde etkili iletişim örüntülerinin varlığı. Kriz durumlarında pozitif davranabilme yeteneği. Aile üyelerinin birbirlerini cesaretlendirmeleri, desteklemeleri ve Aile üyelerinin birbirlerinin rol beklentilerine uygun davranabilmeleridir.
 
Acaba evliliğe hazır mısınız?
 
•  İlk önce evlilik için uygun yaşta olmalısınız. Bu yaşlar, gençlik döneminin bittiği yetişkin oldukları dönemlerdir ( 20’ li yaşların ortaları). Bu dönem, bireylerin kişiliklerini oluşturduğu; kendilerini ve ne istediklerini bildikleri, hedeflerini ve beklentilerini oluşturdukları dönem olmalıdır.
• Bir işiniz olmalı. Maddi özgürlüğünüz olmalıdır. Maddi olarak başkasına bağımlı iseniz karar verme özgürlüğünüz yoktur ve o kişi size karışma hakkına sahiptir.
• Kişilik sorunlarını, varsa davranış bozuklukları evlenmeden önce çözümlenmelidir.
• Bağımlılıklar varsa(alkol, madde bağımlılığı gibi ) onlardan kurtulunmalıdır.
• Kişi, kendisi aile kurmanın önemine inandığı için evlenmelidir.
• Evlilik için aşırı istekli olanlar, bir şeylerden kurtulmak istiyor olabilirler. Buna dikkat edilmelidir.
• Yaşamdan veya karşı eşten beklentilerde gerçekçi olunmalıdır.
• Kişiler kendilerini sorumluluk almaya hazır hissetmelidir.
 
Bu şartlar oluşmuşsa evliliğe hazırsınız demektir.
 
Evlilikler boşanmayla sonuçlanmaması için baştan doğru kararlar alınmalıdır. 
 
Evlenmeden önce “Neden bu kişiyle evlenmek istiyorum?”  sorusu cevaplandırılmalıdır. Bu sorunun cevabı sadece “aşığım” oluyorsa, evlilik için acele edilmemelidir.
 
Seven bir gönül; sevgi dolu bir yuvada yetişir. Birbirlerini seven anne ve babaya sahip olmak, sevgi okulunda en iyi dersini görmek demektir.”
    
Mutlu anların çok olduğu yuvaların kurulması dileğiyle Mutlu haftalar.
 
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi