14 Şubat 2019 Perşembe, 592 kişi okudu
SEVGİ NEDİR SEVGİ EMEKTİR…
Yıllar önce yurtdışında Şubat ayına girince vitrinlerin kırmızı ve pembe renk ile süslendiğini görüyorduk.Alışveriş merkezlerinde defileler düzenlenir, yarışırcasına indirimler yapılır, alış veriş çılgınlığı yaşanırdı. Ülkemizde 14 Şubat Sevgililer Günü daha sonradan kutlanmaya başladıysa da rağbet gördüğü için güne farkındalık hızla arttı. 
 
Şubat ayında vitrinlerdeki süslemeler, iç çamaşırı üzerindeki desenden paket şekillerine kadar birbirlerine benzerler. Renk kırmızı, şekil kalp ve sevgi sözcükleri. Adı ne? “Sevgililer Günü”. Özel günler arttıkça artıyor. Kişinin sevildiğini hissetmesi her insanın ihtiyacı olduğu kadar sevme duygusunu da yaşamak elbette haz veren duygudur.  Sevdiğine sevgisini hissettirmesi de kişiye ayrı bir haz vermektedir. Sevgiyi hissetmek de güzeldir, hissettirmek de… Sevgililer gününde sözcükler samimi ya da değil! Sevgi sözcüklerinin ve görsellerin insanların hoşuna gitmeleri doğaldır.
 
14 Şubat tarihi sevgililer günü olarak bir çok ülkede kutlanmakta ve etkinlikler yapılmaktadır. Başlangıç tarihi çok eski ve çıkış yeri binlerce yıl önceki eski Roma’dır. Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno halk tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak  bilinirdi. Ona beslenen saygıdan dolayı 14 Şubat tatil yapılırdı. Hikayesi kaynaklara göre şöyle anlatılmaktadır. Roma İmparatoru 2. Claudius çok katı kurallarıyla Roma’yı yönetmişti. Orduda savaşacak asker bulamayınca nedenini askerlerin eşlerine, aşklarına ve evlerine olan düşkünlüklerine bağlıyordu. O dönemde orada yaşayan Aziz Valentine isimli papaz yanına yine papaz Aziz Marius ile birlikte imparatorun yasağına karşın gizlice çiftleri evlendirmeye başladılar. Bu nedenden dolayı da sonradan tutuklanmış ve dövülerek öldürüldüğü iddia edilmektedir.
 
Bir başka kaynakta da  Romalı Aziz Valentine’nin Hristiyanlığı seçtiği ve bu inancından vaz geçmediği için o tarihte öldürüldüğü yazılmaktadır. Benzer efsane ve hikayelerelitearatürlerde rastlamak mümkün. Tek ortak nokta Valentine’nin ölüm günü olması. Zaten örneğin Amerika’da alış veriş merkezleri “Valentine’sday”  yazısıyla gün anımsatılır. Sevgililer gününü kartlarda anlatan iki güvercin vardır. Onun da hikayesi şöyle: Orta çağda yaşayan Fransız ve İngilizler 14 Şubat’ta kuşların çiftleştiğini düşündükleri için bu günü kendi günleri olarak düşünmüşler.
 
Yıllar geçtikçe 14 Şubat sevgililerin, eşlerin birbirlerine sevgilerini anlattıkları ve sevgi dolu mesajlarını gönderdikleri gün oldu. 1800 lü yıllardan sonra Amerika’da EstherHowland’ın  ilk sevgililer günü kartını yollamasından sonra, daha çok sayıda insan bu günü özel gün sayarak olayı toplumsallaştırmışlardır.
 
Ülkemizde 60’lı, 70’li, 80’li yıllarda hiç duyulmayan 14 Şubat Sevgililer Günü 90’lı yıllarda sesini duyurmaya başladı. Özellikle 2000’li yıllara hızla girdi. Girdi de ne oldu? Belki yeni bir alış veriş sektörünün doğmasına vesile oldu. Bazı alanlarda alış veriş hareketlendi. Büyük firmalar kampanyalar, promosyon fırsatları oluşturdu.  Amerika’da kıvılcımı atılan etkinlik ne çabukta gelmiş ve benimsenmiş!  Sevgililerin, nişanlıların, eşlerin birbirlerine alacakları hediyelerin maddi değeri onlar için çok da önemli olmayabilir. Kırmızı kalp şeklindeki bir kutuda bulunan çikolatayı hediye etmek ya da halen özellikle orta yaş ve üzerinin kullandığı bir kartpostal  göndermek, maddi yönden yeterli olabilmektedir. Gençler özellikle partilere katılarak kutlamalar yapabilmekteler.
 
Olan bizim gibi gösterişe meraklı topluma oldu. Özellikle büyük kentler günler öncesinde vitrinlerinde 14 Şubat’ı anımsatacak görsel ürünler ile doldurmaya başlıyorlar. Sosyal ağlarda zaten mesajlar dolaşmaktadır. Genellikle az ile yetinmeyen biz Türk hanımlarını bilen kuyumcular dahi bugüne özel kampanyalar ve ürünler ile bayanları çekmeyi başardılar. Çiçekçiler kırmızı gül yetiştirmek için yarışıyorlar. Satış ve alış yarış haline geldi. Bu özel günü kutlamak, yine ailenin ekonomi yapısıyla yakından ilişkilidir.
 
İnsanın eşine, sevdiğine paha biçmesi mümkün değildir. Sevgisini hissettirmesi ya da ifade etmesi, özellikle kültür olarak doğu kökenli ailelerde zor olsa dahi ihtiyaçtır. O duyguları kişi içinde  barındırır. Ne zamana kadar? Belki sevdiği sıkıntıya girinceye kadar, belki hiç yansıtmaz, ama o sevilen kişi bir çınardır. Büyüdüğü şartlardan ya da çekingenliğinden dolayı itiraf edemez. Bazen  sadece davranışlarına yansıtılabilir. Yaşantısının manevi değerlerine önem veren eşler için 14 Şubat belki çok şey ifade etmeyecek. Sıcak bir çift söz, sıcak bir yaklaşım, partnerine ayıracağı zaman dahi önemli bir hediye olabilir.
Bazı kesimler yüklü para verilerek alınan hediyelerden hala memnun olmayabilir ya da çevrenin etkisi altında kalarak kıyaslayan ve kıyaslanan eşler aile içi problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir.
 
14 Şubat Sevgililer Günü güne özgü sadece “Seni Seviyorum” gibi ağızdan çıkan bir çift söz olmasın. Ömür boyu yaşayacağı güzellikler olsun..
 
Sevgililer günü yarış halindeki hediyelerin uçuştuğu gün olarak anımsanmasın. Sevdiğinin yüreğini kazanmanın mutluluğunu yaşama günü olsun.
 
Sevgi emek ister…..
Sevgi hoşgörü ister…..
Sevgi saygı ister…
 
Günün adı ne olursa olsun insanın sevdiğinden alacağı hediyenin maddi değeri hiç önemli olmamalı. Onun hatırlanmak kadar güzel bir jest olduğunu anımsaması en güzel andır.
 
Müşfik bir davranış dünyaya bedel.
 
Seven ve sevilenlerin günü kutlu, birliktelikleri daim olsun.
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
SEVGİ NEDİR SEVGİ EMEKTİR…