473 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
SERVİS ŞOFÖRLERİ DENETİMLERE TEPKİ GÖSTERDİ
SERVİS ŞOFÖRLERİ DENETİMLERE TEPKİ GÖSTERDİ
Elazığ Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şevket Toraman, trafik denetimlerinin gereğinden fazla yapıldığına dikkat çekerek, sürücülere yazılan cezalara tepki gösterdi.
 
Elazığ'da 100'e yakın öğrenci servisi şoförü bir araya gelerek yaşadıkları sorunları anlattı. 
Kültür Park önünde araçlarını park eden şoförler, burada yaptıkları açıklamada, trafik denetimlerinden şikayetçi olduklarını dile getirdiler.
 
"YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYORUZ" 
 
Şoförler adına açıklama yapanİbrahim Özay, "Bizler Elazığ'da 400 adet S plaka olarak hizmet vermekteyiz. Sezonun başında Milli Eğitim'in bizlerden istedikleri evrakları teslim edip, belediye güzergah belgelerimizi almış bulunmaktayız. Geçen hafta Milli Eğitim Müdürlüğü Rehber personelinden ve şoförlerden iki tane vesikalık fotoğraf istedi. Bizler şoför esnafı olarak vermedik, vermeyi de düşünmüyoruz. Sebebi bizler eşlerimizle birlikte çalışıyoruz. Ama çoğunluğu ilkokul mezunu. Lise mezunu ve sertifikalı rehber bulamıyoruz. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz.
 
Bunun yanısıra Elazığ'da 3 tane büyük okul yarıyıl sezonunda tekli sisteme geçecek. Bu durumun öğrencilerin, velilerin ve öğrenci servislerinin bütün düzenini bozacaktır. Geriye kalan 4 ayın ikili sistemde bitmesini sayın valimizden talep ediyoruz." dedi. 
 
"DENETİMLER NEDENİYLE OKULA GECİKİYORUZ"
 
Trafik denetimlerinde yaşadıkları sıkıntılara da değinen İbrahim Özay, "Bizler öğrenci servisleri olarak dağıtım ve toplama işini 20 dakikada yapıyoruz. Ama günde en az iki kez trafik ekipleri tarafından denetim yapıp, 5 dakikamızı alıyorlar. Haliyle okullara gecikiyoruz. Bu nedenle acele edip, gerekirse kuralları çiğniyoruz. Bizler evrakları günlük değil, yıllık yapıyoruz. Cuma günü ekipler, arkadaşımızın birine 4 tane ceza yazıp ehliyetinden 60 puan silmiştir. Bu memur 'Beni Cumhurbaşkanına şikayet edin. Siz servisçileri Elazığ'da bitireceğim' demiştir. Bizler Sayın Valimize diyoruz ki sadece bu memlekette S plaka mı var? Binlerce kayıtsız korsan araçlar çalışıyor. Bizim tek eksiğimiz araçlarımızda 3 koltuk fazlası. Bunu ruhsata işletmemizin nedeni Elazığ'da projenin çizilmemesidir. Burada Sayın valimizden, milli eğitim müdürümüzden ve trafik şube müdürümüzden bizlere yardımcı olmasını talep ediyoruz." şeklinde konuştu.
 
"EN BÜYÜK SORUNUMUZ TRAFİKLE İLGİLİ"
 
Servis şoförü Bilal Özay ise yaptığı açıklamada, "Bizim en büyük sorunumuz trafikle ilgili. Sezon bayından beri 4 aydır okul açılmış, 4 aydır günde üç-dört defa bir araç durduruluyoruz. Sürekli trafik denetimlerinden şikayetçiyiz. Yetkililer buna bir çare bulsunlar. Elazığ'da sadece S plaka yoktur. M plaka, T plaka, hususi araç bir sürü araç var. Sürekli S plakalılarla uğraşılıyor. Artık patlama noktasına geldik. Bu gidişle kontak kapatacağız.Sezon ortasında tekli sisteme geçiş var.
 
Hazardağlı,Bahçelievler, Koçve Cumhuriyet okulları 3 bin öğrenci yerde kalacak. 200 tane aracımız boşa çıkacak. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Burada kalmış 4 ay. 4 ay servisçileri idare etmelerini istiyoruz." ifadelerine yer verdi. 
 
"NİTELİKLİ HİZMET VEREMİYORUZ"
 
Servis şoförü Emrah Gür de açıklamasında şunları söyledi: "Trafik ekiplerinin yaptığı uygulama sık bir şekilde oluyor. En uzun süren servisçi arkadaşımız yarım saat sürüyor ama 2 uygulamaya geldiği zaman 5'e dakikadan 10 dakika zaman kaybediyoruz. Haliyle okula yetişmek için farklı yöntemlere başvuruyoruz. Amaç nitelikli hizmet sunmaksa, amaç öğrencilere daha iyi hizmet verebilmekse bu uygulama olduğu sürece biz nitelikli bir şekilde hizmet veremediğimizi kamuoyuna bildirmek isterim."
 
VALİ YARDIMCISINA SORUNLARINI İLETTİLER
 
Açıklamaların ardından servis şoförleri Elazığ Valiliğine giderek Vali Çetin Oktay Kaldırım'la görüşmek istedi. Heyet adına içeri alınan bir grup Milli Eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı ile görüşerek sorunlarını iletti. 
 
ŞOFÖRLER ODASINDAN DA TEPKİ GELDİ
 
Elazığ Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Şevket Toraman ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Rutin denetimler yapılır. Buna diyecek bir şey yok. Ama haddinden fazla denetim yapılınca bu durumu Valiliğe, Emniyete, Milli Eğitim'e giderek sıkıntılarımızı anlattık. Şimdi yetkililer bunu uygulamamışsa ben ne yapayım? Öğrenci servisleri dakikayla, saniye ile yarışıyor. Şoförlerin ehliyet puanları düşürülüyor. Servis şoförü bir köşede denetime girmiş, diğer köşede bir daha denetime giriyor. Bir şoföre 3-4 kez ceza yazılıyor. Nedir, Hayırdır, Ne oluyor? Bu adamlar evlerine ekmek götüremeyecekduruma geldi." ifadelerini kullandı.
 
"CEZA ŞEHRİ OLMUŞUZ"
 
Servis şoförlerinin yansıra hususi araçlara da ceza yağdığını belirten Toraman, "Kamerada ceza, yolda ceza, orada ceza, burada ceza. Ceza şehri olmuşuz. Muhtarlıklara gidip bir bakın. Cezanın haricinde bir evrak yok. Trafik cezası bunlar. İnsan üzülüyor. Kurallara uyulmuyorsa ceza yazılsın. Ama böyle de olmaz." dedi. 
 
 
13 Ocak 2020 Pazartesi, 12:30
473 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
SERVİS ŞOFÖRLERİ DENETİMLERE TEPKİ GÖSTERDİ