218 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Semercilik Teknolojiye Yenik Düştü
Semercilik Teknolojiye Yenik Düştü
Semercilik mesleği Elazığ’da tarihe karışıyor. Semercilik mesleğinin son bir temsilcisi kaldı.
 
Teknolojinin gelişmesiyle motorlu taşıtların, binek hayvanların yerini alması semercilik mesleğini de bitirme noktasına getirdi.
 
Elazığ’da 60 yıldır semercilik yapan ve semercilik mesleğinin tek ustası olan 77 yaşındaki Ahmet Semerci,  bir zamanların en çok tercih edilen mesleğinin zamana ve teknolojiye yenik düştüğünü söyledi.
 
Semercilik mesleğinin Elazığ’daki son temsilcisi olduğunu söyleyen Ahmet Semerci,  semercilik mesleğinin yok olma eşiğinde olduğunu belirterek, "Bu mesleğe babadan kalan bir meslek olduğu için başladım. Bu mesleği 60 yıla yakın bir süredir yapmaktayım. Ama belli bir zaman içerisinde bu meslek yok olma eşiğine geldi. Bu işe benden sonra da gelecek nesil yok. Son temsilcisi benim. Bu durumda meslek tarihe karışıyor" dedi.
 
 
İşlerin eskisi gibi gitmediğini ifade eden Ahmet Semerci, “Üç günde bir sipariş alıyorum. Eskiden böyle değildi. 10’a yakın dükkan vardı. Şimdi bir tek ben kaldım. Ben de yapamıyorum artık. Maliye beni çağırdı; 'Bu mesleği bırakma, sana bir belge verelim, sen de yapmaya çalış' dedi. Ben de elimden geldiğince işimi sürdürmeye çalışıyorum." diye konuştu.
10 Temmuz 2019 Çarşamba, 14:54
218 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Semercilik Teknolojiye Yenik Düştü