453 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
SELÇUKLU HANI YIKILIYOR
SELÇUKLU HANI YIKILIYOR
 
Keban ilçesine bağlı Denizli Köyünde bulunan Denizli Kervansarayı, bir diğer adıyla Makıt Han, IV. Murat tarafından Bağdat seferine çıkıldığı dönemde yaptırılmış.
 
Tarihi ipek yolu üzerinde bulunmasından dolayıda uzun süre önemini korumuş. Çok eski bir yapı olmasına rağmen yılların verdiği yorgunluktan yıkılmayan ama insanların ilgisizliğinden yalnızlığa terk edilen bu kervansaray; bir zamanlar develerle, atlarla yük taşıyan kervanlara ev sahipliği yapmış.
 
Denizli Kervansarayı, dikdörtgen planlı olup, kuzey-güney yönünde inşa edilmiş. Dereye paralel olarak yapılan hanın etrafı ev ve bahçe duvarları ile kaplı olduğu için uzaktan bakıldığında fark edilmiyor. Kervan saray yıllar içerisinde köylülerin hayvanlarına ağıl olarak da kullanılmış. Yapılan tüm müracaatlarda restorasyonu yapılacağı söylenmesine rağmen bu güne kadar somut bir adım atılmamış.
 
HAN SELÇUKLU DÖNMİNE AİT
 
Denizli köyü sakinlerinden emekli öğretmen Süleyman Özer.1970 li yıllardan itibaren uzmanların incelediği tarihi Han’ın her ne kadar da 4. Murat döneminde yapıldığı söylense de yapıda bulunan,  çift başlı kartal figürlerinden yapının Selçuklu yapısı olduğunun ifade ifade ederek, “ 4. Murat döneminde yapılan bir han diye geçiyor makıthane köyün yöresel diliyle makıthaneolarak biliyorduk. Sonradan kervansarayı olduğunu öğrendik. 
 
70 yıllardan itibaren uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde elde ede edilen bulgular ışığında,bu yapının Osmanlı olmadığını, yapılış tarzının ve mimarisinin Selçuklular dönemine ait olduğunu, yani %100’e yakın bir tahmin yürüttüler. Artı hemen girişte şu üstte bir çift başlı kartal heykeli vardı duvara yapışık olarak oda Selçukluların sembolü olduğundan Selçuklu yapısı olduğu kesin yani hemen hemen %100’e yakın bir kanaat getirdiler. Hatta İngiltere’de yaşayan bir uzman geldi köyümüze. Bundan bir 10-15 sene evvel. Adam geldiğinde görür görmez hemen daha dış kapıdan girmeden dedi ki bana hocam burası Osmanlı yapısı değil, burası Selçuklu yapısıdır. Bunun üzerinde tabi hep şey belgesel bir şey yoktur. Sadece kulaktan dolma, kulaktan duyma şeyler.Bu atalarımızın eseridir, tarihimizdir, geleceğimiz, çocuklarımıza, nesillerimize bir bak bizden sonra belki 100 yıl, belki 200 yıl belki tamir edilse 300 yıl daha devam edecek.” Diye konuştu.
 
ONARIMI İÇİN ÇOK UĞRAŞILDI
 
Bir çok bölgede bulunan tarihi eserler hazine avcıları tarafından tahrip edilirken, Denizli köyündeki Kervansarayda yıkılmaması için kendi imkanları ile yapıya destek verildiği gözlenmekte. Emekli öğretmenSüleyman Özer Kervansarayın onarımı için çok uğraştıklarını ifade ederek, “Onarım için çok uğraşıldı. Yetmişli yıllardan beri, yetmişli yıllardan öncesinde kimse değerini bilmiyordu. İnsanların kültür seviyesi arttıkça gerçekten tarihin ne kadar değerli olduğunun farkına varıldı ve şimdi hiçbir kimse önünden bir taş dahi alamıyor. Ama o zaman her şeyin ispatı duvarlardan belli. Taş sökmüşler, almışlar, kullanmışlar, hayvan koymuşlardı. Üst, dam dediğimiz kısma hayvan gübresi döküyorlardı hiç kimse müdahale etmiyordu. Ama şimdi millet artık uyandı birazcık, değerini anlamaya başladı. Bizde buranın onarımının yapılmasını, tadilat, restore edilmesi için çok uğraştık. Hatta ben muhtarlığım döneminde geçen yıl Malatya Bölge Müdürlüğüne, Diyarbakır Bölge Müdürlüğüne yazılar yazdım. Televizyona verdiğim bir demeç üzerine bölge müdürümüz köyümüze kadar geldi, incelemeler yaptılar, ihalesinin 2008’de yapılacağını fakat 2008’den 2019’a geldik hala yapılmadı. Sayın kaymakamımız, giden kaymakamlarımız, şimdiki kaymakamımız, sayın giden valilerimiz, şimdiki sayın valimiz, belediye başkanımız hepsi de üzerinde duruyorlar fakat bir türlü onarımı yapılmıyor. Şimdi bizim devletimizden istediğimiz şu tarihimizin yok olmaması, gelecek nesillere bir eser bırakılması. Nasıl atalarımız bize bırakmış bundan 5-6 belki 700 sene evvel bunun devam etmesini bekliyoruz. Şimdi dediğim gibi devletimizden istediğimiz şuranın bir an evvel tamir edilmesi, yıkılmaması. Köylü gözü gibi koruyor şu anda. “ Dedi.
 
HEP GELDİLER, AMA BİR ADIM İLERLEME YOK
 
Süleyman Özer,Kervansaray’ın onarımı veya restorasyonu için hiçbir ilerleme kaydedilmediğini ifade ederek, yakın bir tarihte kervansarayda yıkılmaların başlayacağına dikkat çekerek, “Tabi yüzyıllar geçince kendiliğinden yavaş yavaş aşınmaya başlamış ve belki de 3 yıl belki 5 yıl sonra çökebilir. Bu çöküntüden kurtarmak, tarihi kurtarmak için bu onarımı bekliyoruz. Veya tümüyle restore edilmesini bekliyoruz. Restore edilirse bölge müdürümüzün ifadesi hangi amaçla kullanacaksınız diye bana bilgi geldi kaymakam beyden. Bende bir rapor yazdım. Kaymakamlık üst yazısıyla Malatya Bölge Müdürüne gönderdik. Ve bölge müdürümüz geldiğinde muhtarım çok güzel dedi rapor etmişsiniz inşallah bunu devam ettirirsiniz. Dedi ki bunun bir tarafını köy müzesi yapalım, bir tarafı kütüphane, küçük odalardan birini de kafe türünde bir şey yapalım gelen yerli yabancı turistlere ikramlarda bulunuruz. Güzel bir şey dediler fakat maalesef hepsi sözde kaldı. Hiçbir girişimde bulunmadı şu ana kadar. İnşallah bundan sonra bulunur. Çok televizyonlar geldi, üniversiteden profesörler geldi, askeri elemanlar geldi, Diyarbakır’dan geldiler fakat bir türlü dediğim gibi hiçbir adım ilerleme yoktur.“Diye konuştu.
 
23 Ekim 2019 Çarşamba, 16:52
453 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
SELÇUKLU HANI YIKILIYOR