559 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Şehir Meclisi İcra Kurulu Üyeleri Seçildi
Şehir Meclisi İcra Kurulu Üyeleri Seçildi
Elazığ Belediye Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen, Elazığ Şehir Meclisi İcra Kurulu toplantısına Sivil Toplum kuruluşları ve dernek temsilcileri katıldı.
 
Divan Başkanlığına Sivriceliler Dernek Başkanı Hadi Önal, Divan Üyeliklerine Türk Eğitim sen Başkanı Talat Efe ve Elazığ basın ve Medya Cemiyeti başkanı M. Nafiz Koca seçildi.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Divan Başkanı Hadi Önal Elazığ şehir Meclisi protokolünü okuyarak tartışmaya açtı.
 
GÜNDEM MADDELERİ
 
10 Maddeden oluşan Şehir merkezi protokolünde, Meclisin amacı ve bu amacı geliştirmek için sürdürülecek çalışma konuları, biçimleri ile faaliyet alanı, Katılımcı olma hakkı ve işlemleri, Meclisten çıkma, Meclisten çıkarılma, Meclis Organları, Meclis genel kurulunun kuruluş şekli, toplanma zamanı ve çağrı ve toplantı usulü, Genel kurulun oy kullanma ve karar alama usul ve şekilleri, İcra kurulunun teşekkili, görev ve yetkileri, İcra Kurulu başkanının (dönem Sözcüsü) görev ve yetkileri olarak alt maddeler altında okundu.
 
İCRA KURULU ÜYELERİ SEÇİLDİ
 
Toplantıda 7 kişiden oluşan icra kurulu organ seçimi yapıldı. İcra kuruluna seçilecek adaylar toplantıya katılan STK'lar tarafından önerilen 7 isim icra kuruluna seçildi. Buna göre, M.Nafiz Koca, Murat Erdoğan, Turan Yıldız, Vedat Demirbağ, Hüsna Erdem, Talat Efe, Arif Erol Şehir meclisi İcra Kurulu Yönetimine seçildi. 
 
ŞEHİR MECLİSİ NEDEN KURULDU?
 
"Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M.Nafiz Koca, Elazığ’ın iki sorunu olduğunu ve bunlardan birinin STK'lar ve diğerinin basın olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Öncelikle bizleri bir araya getirerek şehrin sorunlarını, problemlerini ortak payda buluşturmak adına böylesine önemli bir adımı atmaya vesile oldukları için Sayın Turan Başkanım nezdinde bütün STK başkanlarına teşekkür ediyorum. Şehirde daha önce de teşekkül etmiş bu tür organizasyonlar vardı da neden bir şehir meclisine gerek duyuldu? Biz bunları aylardan beri hatta yıllardan biri dile getiriyoruz. Ben yaklaşık 25 yıllık gazeteciyim. Elazığ'ın bütün sorunlarına vakıf olduğumu, elimizden geldiğince bu sorunlara çözüm üretme yolunda çaba sarf ettiğime inanarak burada konuşuyorum."
 
"ELAZIĞ'IN İKİ TEMEL PROBLEMİ VAR"
 
Aslında Elazığ'ın hiçbir problemi yok. ne ekonomik, ne sosyal, ne eğitim, ne sanayi, ne de ticari; Hiçbir problemi yok. Elazığ'ın sadece iki tane problemi var; Bunlardan bir tanesi ne yazık ki sivil toplum kuruluşları, ikincisi de basın. Ne zaman ki Elazığ'da STK'lar sorumlu toplum kuruluşları olma hüviyetinden arındırılıp Elazığ'da eli kalem tutan, kendisini gazeteci olarak topluma yansıtan ve basın medyası düzelirse Elazığ'daki sorunların hepsi düzelir, hiçbir sorun kalmaz. Dolayısıyla Elazığ'ın bir adım öne gitmesi, Elazığ'ın bölgede cazibe merkezi olması ve Elazığ'ın komşu illeri olan Malatya, Tunceli ve Bingöl'e özenmeyip yeniden gıpta edilen bir şehir olması için özüne dönmesi adına bu iki dinamiğin düzelmesi lazım. Ben aynı zamanda Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti olarak Bir STK başkanlığını da yapıyorum. Ama bugün Elazığ'da STK denilince akla gelen tek şey var; Erk sahipleri kimse, devlete hükümet eden güç kimse STK'ların onların yanında boy gösterip, onların yanında gerdan kırmayı Elazığ'a hizmet etme ve Elazığ'ın sorunlarını kendine dert etme olarak addetmelerini biz yadırgıyoruz. 25 Yıldır da bunun mücadelesini veriyoruz, gündeme taşıyoruz."
 
"ELAZIĞ, DEVLETİN EMNİYET SİBOPU"
 
"Geçtiğimiz gün Sayın Valim Gazetemizi ziyaret ettiğinde Elazığ'la alakalı fikirlerimizi söylerken  Sayın valime aynen şöyle söylemiştim: 'Sayın Valim, biz ne siyasilerimizden ne Elazığ'ın yöneticilerinden bizi ileriye götürmelerini istemiyoruz ve beklemiyoruz. Lütfen bizi gerilere götürün.1936'lara götürün. Çünkü 1936'lardaki Elazığ, devletin emniyet sibopu, Elazığ devletin önemsediği 67 vilayetten bir tanesi ve Elazığ'ı önemsediği için bütün resmi kurumlarını Elazığ'a inşa ettirdiği ender ve nezih illerden bir tanesi. Ama ne yazık ki yıl 2019. Lakin biz 2016 yılında Karadeniz Birlik Fabrikasını kapattığımız zaman Elazığ'da kapatılan kamu İktisadi Teşekküllerinin sayısı 39'du. 39. fabrika olarak biz Karadeniz Birlik Fabrikasını kapatarak bu şehre en büyük ekonomi ve en büyük sanayi darbesini vurduk."
 
 
"ELAZIĞ SAHİPSİZ"
 
"Sayın Başkanım Elazığ'ın sahipsizliğinden bahsettiler. Doğrudur. Kanımla imza atıyorum bu söze. Elazığ sahipsiz olmamış olsaydı, bugün Elazığ'da Keban barajının kurulduğu yıllarda bütün verimli tarım toprakları suların altında kalıp da çiftçilerimiz ve toprak sahipleri devletten aldıkları paraları beton yığınlarına yatırmayıp, o paraları yönetebilecek sanayi ve ticarete yönlendirebilecek bir sahip olmuş olsaydı biz bugün bu konuşmaları yapmamış olacaktık. Dolayısıyla,  Elazığ'ın sorunlarının başında iki temel unsur var. Birincisi biz basın, ikincisi siz STK'lar. STK'lar diyorum çünkü, 500 bin nüfuslu Elazığ'da 736 tane sivil toplum örgütü var. Bu 736 sivil toplum örgütünü araştırmaya gerek yok. Sosyal medyada gezindiğiniz zaman Elazığ'a gelen valilerin, bakanların yanında durup fotoğraf çekenlere bakıp da  o fotoğrafları paylaşarak millete caka satanları gördüğünüz zaman Elazığ'daki STK'ların da profilini görmüş olursunuz. 1936'ların Elazığ'ını merak edenler, o dönemde İsmet İnönü'nün Şark Raporunu incelerlerse Elazığ'ın  o dönem nasıl bir şehir olduğunu görecekler."
 
 
"ŞEHİR MECLİSİ ELAZIĞ'IN GERÇEK SAHİBİ"
 
"Düşünün yıl olmuş 2019, Elazığ gibi bir şehirden bahsediyoruz, öyle bir şehiriz ki Şehir Hastanemiz var, şehrin dışında. Kocaman bir kültür parkımın var, içerisinde Allah rızası için içinde kültürel bir etkinlik yok. Coğrafi yapısına batığımız zaman adını bahçeleriyle alan Bahçelievler semtimiz var, ne yazık ki gökdelenlerle artık onlar da işgal edilmiş. Dolayısıyla ben şehir Meclisini zamanlama ve önemi açısından çok büyük bir adım olarak değerlendiriyorum. 736 tane kendisini Elazığ'ın sahibi zanneden ama sadece işleri güçleri ortaokul çocukları gibi bakanların, siyasilerin yanında poz vererek bunu şehre hizmet ediyorum diye gösterenlerin yanısıra, bu salonu dolduran 34 tane değerli sivil toplum örgütünün bu şehrin sahibi olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla yönetim icra kuruluna seçerek bizleri taltif ettiği için değerli dönem başkanıma şükranlarıma arz ediyorum. Siz değerli katılımcıların teveccühüne mazhar olduk, layık olmayı da Cenabı Allah'tan temenni ediyorum." 
 
 
 
13 Ekim 2019 Pazar, 14:47
559 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Şehir Meclisi İcra Kurulu Üyeleri Seçildi