615 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
“SAYGINLIĞIN ARTIRILMASI HEDEFLENMELİ”
SAYGINLIĞIN ARTIRILMASI HEDEFLENMELİ
Eğitim-Bir-Sen 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Bahşi Elazığ’da, İngilizce Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve okul öncesi başta olmak üzere bazı branşlarda yaklaşık 250 öğretmen ihtiyacının olduğunu söyledi.
 
İbrahim Bahşi yeni eğitim öğretim yılında,  geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntıların giderilmesi gerektiğini söyledi.
 
Bahşi açıklamasında, “Elazığ’da 120 Bin öğrenci 8 Bin 500 eğitim çalışanı ders başı yaptı. İngilizce Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve okul öncesi başta olmak üzere diğer bazı branşlarda yaklaşık 250 öğretmen ihtiyacımız var. Bu boş normlar ücretli öğretmen atamasıyla tamamlanacak. Maalesef atamalarda tek tip istihdam şeklini yakalayamadık kadrolu öğretmen istihdam tipi ile atamaların yapılması eğitim kalitesini arttıracaktır. Ama bugün maalesef kadrolu öğretmen sözleşmeli öğretmen ücretli öğretmen istihdam şekilleri ile karşı karşıyayız. Öğrencilerimiz bu yıl liselere girişte sistem değişikliğinin kurbanı oldu.
 
Herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenci sayısı Elazığ’da 250 civarında 182 öğrenci herhangi bir kuruma yerleşen durumda başvuru yapanların sayısı 10 Bin 455 öğrencide yerleşeceği okulu beğenmediğin den şu an boşta. Bu sayı toplam 250 Bin 300 civarında öğrenci maalesef herhangi bir okula kuruma yerleşemedi.” dedi.
 
“VERİM UYUMA BAĞLI”
 
İbrahim Bahşi, eğitim sisteminin uzun vadede verimli olabilmesinin, bütünü oluşturan parçaların birbiriyle uyumuna bağlı olduğunu dile getirdi.
 
Bahşi sistemden ve bütünlükten yoksun bir organizmada çelişkiler, hatalar, istikrarsızlıkların ortaya çıkacağını; hedefi olmayan, günübirlik değişime giden ama asla köklü adımlar atamayan devasa bir yapıya dönüşeceğini anlattı.
 
Geçmiş dönemlerde yaşanan sorunları dile getiren Bahşi, “Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi, atamaların hâlâ mülakatla yapılması, erkek kamu görevlilerine dayatılan darbe ürünü kılık ve kıyafet yönetmeliğinin varlığı, kariyer basamaklarına ilişkin belirsizlik, ek ders esaslarındaki adaletsizlikler, atama ve yer değiştirme süreçlerindeki istikrarsızlık, yönetici görevlendirme süreçlerinde mahkeme kararlarının doğurduğu sıkıntılar, vadedilen 3600 ek gösterge konusunda halen adım atılmamış olması, eğitimcilerin şiddete maruz kalması, okullara bütçe gibi, çözüme kavuşturulması gereken sorunların yeni eğitim-öğretim yılı içerisinde aşılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
“SAYGINLIĞIN ARTIRILMASI HEDEFLENMELİ”
 
Eğitim çalışanlarının saygınlığının arttırılması gerektiğine vurgu yapan İbrahim Bahşi, “Öğretmenliği diğer mesleklerden ayıran en önemli özellik, mesleğin moral ve motivasyonla icra ediliyor olmasıdır. Son yıllarda inatlaşarak dayatılan birtakım uygulamalarla öğretmenler moral ve motivasyon açısından çökmüş, eğitim sisteminin köküne dinamit koymakla eş değer adımlar atılmıştır. Yeni dönemde, sorunlu uygulamalar yerine, eğitim çalışanlarının eğitim-öğretim faaliyetlerinin en önemli ve vazgeçilmez unsuru görülüp saygınlığının artırılmasının hedeflenmesini istiyoruz.” dedi.
 
Öğretmen atama ve yer değiştirme sürecinin tutarlı ve sürdürülebilir olması gerektiğinin altını çizen Bahşi, Öğretmen sayısı her geçen yıl artmasına rağmen halen yaklaşık 100 bin öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır. Öğretmen eksikliğinin uzun vadede bir milletin kaderini etkileyebileceği düşünülerek, öğretmensiz bir sınıf bile kalmayacak şekilde eğitim kadrosu tam olmalıdır. Ücretli öğretmenlik uygulamasıyla öğretmen ihtiyacının giderilmeye çalışılması ucuz çözüm yoludur.” Açıklamasında bulundu.
Sorunların çözüm yollarını anlatan İbrahim Bahşı şu ifadelere yer verdi: “İstihdamda güçlük çekilen illerde öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla getirilen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli ve sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir. Mülakatla öğretmen atama yönteminden vazgeçilmelidir. Mülakatla öğretmen atama yönteminden vazgeçilmeli, toplum vicdanında karşılığı olan kadrolu istihdam modeli tercih edilmelidir. 3600 ek gösterge konusunda verilen sözün gereği yerine getirilmelidir Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi başta olmak üzere, seçim sürecinde kamu görevlilerine verilen vaatler ivedilikle yerine getirilmeli; tüm kamu görevlilerinin ek gösterge rakamları 600 puan artırılmalı, yardımcı hizmetleri sınıfı çalışanlarına da ek gösterge hakkı verilmelidir. İstihdamda zorluk çekilen bölgelerde teşviki yöntemler uygulanmalıdır. Eğitimcilere şiddete seyirci kalınmamalıdır. Okulların ödenek ihtiyacı karşılanmalıdır. Eğitimcileri motive eden bir kariyer sistemi oluşturulmalıdır. Memur, hizmetli ve diğer çalışanların emeği görmezden gelinmemeli, mali ve sosyal hakları iyileştirilmelidir. Darbe ürünü kılık ve kıyafet yönetmeliği, kamu görevlilerinin, milletimizin değerlerine ve genel kabul görmüş kılık ve kıyafet şekillerine uygun olmak, herkesin bu kapsamda tercihlerine azami saygı gösterilmesi kaydıyla tercihleri doğrultusuna belirleyecekleri kılık ve kıyafetle görevlerine gitmelerini ve görev mahallinde bulunmalarını temin edecek şekilde değiştirilmelidir.” 
18 Eylül 2018 Salı, 20:14
615 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
SAYGINLIĞIN ARTIRILMASI HEDEFLENMELİ