14 Eylül 2018 Cuma, 1014 kişi okudu
KEREM SEÇER
SANAYİ MAHALLESİNDE NELER OLUYOR
Bugün ( Olayların başladığı ertesi gün ) sanayi mahallesindeydim mütedeyyin bir kaç kişi ile geçen gün sanayi mahallesinde olan suriyeli ve yerli halk arasındaki kavgaya dönüşen olayları konuşmaya çalıştım. Genel itibarı ile halkın suriyeli muhacirlere bakış acıları oldukça müsbet ve onlara Ensar olmanın verdiği memnuniyetten razı oldukları yönündeydi.
 
Olaya sebebiyet veren durumu anlatan bir görgü tanığı,  kendini bilmez iki suriyeli gencin birbirleri ile tartıştıkları sırada, karşı tarafta esnaf olan E.Y. ın  bu gençlere  bağırması  ve  küfür etmesi  sonucu,  küfrü anlayan suriyeli gençler  Küfür etme  demelerinin ardından  E.Y.  ın  bunların üzerine  yürüyerek  tokatlamaya çalışırken  gençlerden birinin karşılık vermesi esnasında  diğer suriyeli kişilerin araya girerek ayırmaya  çalıştıkları halde,  yine aynı yerde  Deterjan satan bir esnaf  olan B.  adında ki  kişi,bağırıp çağırması ve birkaç torbacı genç ile suriyelerin üzerine  saldırarak olayların  büyümesine  sebebiyet  vermişti.
 
Her ne kadar Darb edilen E.Y. bana 10-15 kişi saldırdı  demiş olsada  E.Y. kızının  babama 3-4 kişi saldırdı  babamı dövüyorlar  diye bağırması  sırasında,  O sırada Deterjan satıcısı B. adlı kişinin Dükkanına  giden Bir yardım sever bayanın  suriyeli bir ailenin ev kirasını vermek istediği, B.adlı Kişinin Kira bedeli olan 400 tl  yanında  200 tl daha, deterjan borçları varmış diye isteyip  verilen 400 tl almayıp  bayanı dükkanından sürerek Eline aldığı sopa ile  sokağa çıkarak bağırıp çağırması,  suriyelilere  karşı  halkı kışkırtması, B.adlı kişi ile sıkı fıkı olan birkaç torbacı genç B.adlı kişi ile birlikte olayların  büyümesine  sebep oluyorlar,
 
Kira vermek için gelen yardım sever bayan  Parayı  almayan  B. adlı kişinin dükkanından ayrılıp  Ev sahibini arıyor  kira vermek için ev sahibi uzakta olduğunu söyleyince  bayan olay yerinde  erkeklerin çoğalması ve ortamın gittikçe  B.adlı kişi tarafından gergin hale  getirildiğini görmesi yanı sıra, Darb edilen E.Y. adlı kişinin dediği gibi 10-15 kişi tarafından dövüldüğü  bir halde gözükmediği oldukça  sakin olduğu  fakat B.adlı kişinin  sesinin kesilmediği  gittikçe bağırdığını ortamı  gerdiğini  görünce  oradan ayrılıp evine gidiyor.   
 
Mahalle sakinlerinin anlattıklarına  göre,  Kısa sürede olay yerine  mahallemizde hiç görmediğimiz ve tanımadığımız  bazı gençler polisin olduğu sırada bile  Suriyeli muhacirlerin çalıştırdıkları dükkanların camlarını kırarak yağma etmeye çalışmaları  yanı sıra   "Vur Rusya vur, vur Esed vur"diye slogan attıkları, geç saatlere kadar  suriyeli avına  çıktıklarını söylüyorlar,
 
Suriyeli Muhacirlerin zaruri ihtiyaçlarını karşılayan bir yardım kuruluşu gönüllüsü, sanayi mahallesinde  bulunan  suriyelileri anlatırken aileri ile birlikte oturan suriyelilerin geldikleri günden bu güne hiç bir taşkınlıklarına rastlamadıkları,  ve halkın o suriyelelirden rahatsız olmadığı,  ancak  bazı suriyeli gençler  bekar evi tutukları, o gençlerden de  iki kısım olduğu  bir kısmının çalışarak  Suriye de bulunan  akrabalarına  yardım ettikleri, diğer bir kısım gençlerin ise  saçları jöleli  sokaklarda berduş berduş gezenler  olduğu, bunlara yurt dışındaki akrabalarına  para  gönderdiği için çalışmayıp gönderilen para ile ihtiyaçlarını giderdikleri, zaten Olaya  sebebiyet veren kişilerin de bu gençler ( bekar evinde kalan saçları jöleli ) olduğu  kamera görüntülerinde  var. fakat  basına yansıyan görüntülerin kesildiği asıl kavganın kimler tarafından çıkarıldığı  gözükmüyor (!)
 
Yardım sever Bayan kardeşimizin kavga aksamı şahit oldukları B adlı kişinin kalabalık içinde sesinin çok yükselttiği ve fitneyi körüklediğidir. O Bayan kardeşim diyordu ki, kavga akşamki karışıklıktan dolayı veremediğim kira parası için ertesi gün tekrar kira parasını vermek için B. adlı kişinin dükkanına gittiğim de, Masasının yanında büyük bir kasap bıçağı duruyordu, ve onu bana göstererek oldukça sert bir uslupla '' bırak parayı çık, burada Suriyelileri savunamazsın. sen onlara yardım et yarın sana ......... yapacaklarını göreceksin.''  üç kişinin hakkından geldim ve kirasını verdiğin adam da gidecek diğerlerinin de hakkından geleceğim burada bir tek suriyeli kalmayacak hepsi gidecek.'''
 
Burada olayların büyümesi suriyeli muhacirlerin işlettikleri tüm iş yerlerine saldırı yapılması camların kırılması o günden beri polisin orada sürekli teyakkuzda olması da göstermiştir ki bu durum mahalle sakinleri değilde başka mahallelerden gelen kişilerin Biri/leri/ Tarafından  kışkırtması ile oluyor.
Kendileri ile görüştüğüm bir çok mahalle sakini gencin suriyelirden rahatsız olmadıkları hatta esnaflık yapan suriyelilerin yerli esnaftan daha dürüst ticaret yaptığı, Kimseye yaslanmadan yaşamak istedikleri, Türkiye devlet başkanı başta olmak üzere Türkiye halkına hep duacı oldukları yönünde şeyler duydum
Genel itibari ile halk şikayetçi değil, hatta gördüğüm bir durum karşısında göz yaşlarım içime aktı. Orada esnaflık yapan bir suriyeli mühürlenmiş dükkan kapısını zabıta kontrolünde açtırıp içerideki eşyasını aracına yükleyip esnaf ile vedalaşırken ağlayarak ayrılıyordu.
 
Bu durum beni hayli etkilemişti, zira  Daha önceleri  suriyeye  yardım amaçlı olarak birkaç kez gitmiş  hatta bir gidişimi de bu sutunlarda siz okuyucu kardeşlerimle  paylaşmıştım.
 
Orada yaşanan  Hayatın nasıl olduğunu  birebir  müşahade ettiğim için Burada yaşanan  Bu tür kavgaların arkasında  bir elin olduğuna inanıyorum.  zira  son bir yıl içerisinde Türkiyede  oldukça bir suriyeli aleytarlığı başlatıldı, Batı illerimizde başlatılan  bu suriyeli aleyhtarlığı, orada  beklenen karışıklığı çıkaramadığı için  O meşum EL/ELLER/ tarafından  doğunun sukünet şehri Elazığa kaydırılarak bekledikleri sonucu elde etmeye çalışıyorlar.
 
Hatırlanacağı gibi  geçen yıl Kocaelinde  bir tavuk çiftliğinde Çalışan suriyeli bir mültecinin hamile  eşi, aynı yerde çalışan iki Türk tarafından kaçırılıp  tecavüz edilerek  10 aylık çocuğu ile birlikte  öldürmeleri sonrası  suriyeli  mültecilerin  Tüm Türkleri  suçlayarak  kimseye saldırmadılar, dükkanlarının camlarını kırmadılar  iş yerlerini tahrip etmediler, geceleri  Türk avına  çıkmadılar,  acılarını bağırlarına  bastılar yinede  kendilerine  Ensar olan Türkiye halkı  hakkında  menfi bir tek kelime  sarf etmediler, 
 
Fakat  sokakta berduş berduş gezen  iki suriyeli gencin birbiri ile tartışmaları nedeniyle  başta  sanayi mahallesi olmak üzere  Tüm Elazığda,  bir suriyeli avı başlatıldığı, suriyeli mültecilerin işlettiği iş yerleri  yağma  edilmeye çalışıldığı, Bu yetmez Türkiye Gündemine  Bu ülkede sürekli provektörlük yapan  Cumhuriyet ve Evrensel  gazeteleri ile CIA güdümündeki Oda Tv de haber edilmesi, Haberi Elazığ Belediye Başkanı söylemiş gibi  sunmaları,  bu olaydan gezi provakasyon'u gibi bi koku seziliyor, olayı Elâzığ üzerinden Tüm ülkeye yaymanın derdindeler  . Medyada o kadar çok bilgi kirliliği varki Elazığ halkını kışkırtmak adına. 
 
Ve aynı kışkırtma Suriyeliler tarafında da oluyor yok biraz önce Türkler bir Suriyeli  kadın dövdüler yok bir suriyeli evi bastılar aynı el onları sokağa çıkarmak için çabalıyor.
 
Tüm bu tür Olaylara sahne olan Sanayi mahallesi sanki  pilot bölge  seçilmiş gibi, zira  Şehrimizde  En Çok suriyeli Mülteci sanayi mahallesinde ikamet etmekte,   iki öküz için bile ahır olarak kullanılamayacak yıkık dökük evler  duvarları kireç badana ile  boyanıp  400-500 tl suriyelilere kiraya verilmesi,  kelepir bina altı dükkanlara kendi adlarına ruhsat alıp  o dükkanı Suriyeli mülteciye  ruhsat ile  kiraya vererek haksız kazanç elde eden çıkar şebekeleri,  Olayları başlatarak  Belediyeyi de suçlu gösterme girişimi sergileyerek  Belediye Başkanı sn Mücahit Yanılmaz'ın muhaliflerine  destek olmaya çalışma  girişimleri de ayrı bir konu, 
 
Şu kadarı söyleyeyim ki  Olay anında Olay mahaline  gelen belediye Başkanı  hemen durum tesbiti yaparak  Ruhsatı kendi üzerine  olmayan Suriyeli Mültecilerin işlettikleri Dükkanları ressen kapatma  kararı alması, ve  orada yaptığı açıklamada böyle bir karar alınmasının nedeninide BAŞKALARI ADINA ALINAN RUHSAT  olduğu için bu kararı aldık,  taşkınlık yapan gerek süriyeli gerekse  yerli halk hakkında  güvenlik güçlerimiz gereken işlemi yapacaklar,  ruhsat alan suriyeli mülteci kardeşlerimize her tür kolaylık sağlanacaktır dediği halde  bu açıklmanın tahrif edilerek  başkan üç günde tüm suriyelileri buradan süreceğiz  şeklinde servis edilmesi de  göstermiştir ki  Olayın arkasında  karanlık güçler vardır.
 
O güçler bilmezler mi ki Bir belediye başkanının kimseyi sürme sınır dışı etme  yetkisine sahip olmadığı, Bunu ancak şehrin Mülki amiri Vali  ve valilik bünyesinde şehrimize gelen yabancılarla ilgili kurulmuş olan bir müdürlük ile yapılan çalışmalar sonucu Güvenlik güçleri tarafından uygulana bilir  bir durum olduğunu.
 
Nitekim olaya sebep olan 16 suriyeli ailleri birlikte Kilis toplama kampına  götürülüp sınır dışı edilmeleri  sağlanmış fakat  sanayi mahlesinde olaylar devam ediyor dün( Yazının tamamlandığı günden önce ) bir suriyeli mültecinin Bıçaklandığını  duydum.
 
Düşüncem şudur ki, Sanayide SASANiLER Film çeviriyor ve İDLİB'e cevap veriyorlar...
 
Cumanıza ve Yüreğinize selam olsun...Cuma ile Mübarekleşiniz...
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
SANAYİ MAHALLESİNDE NELER OLUYOR