428 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Samsun'un Çarşamba ilçesinde Elazığ'ın yüz yıllık simgeleri olan Sekiz Köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabının heykeli dikildi.
Samsunun Çarşamba ilçesinde Elazığın yüz yıllık simgeleri olan Sekiz Köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabının heykeli dikildi
Çarşamba'da yaşanan bu gelişme karşısında sekiz köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabının hangi yöreye ait olduğu tartışma konusu oldu.
 
Samsun Çarşamba Belediyesi Kültür Müdürlüğünden bir yetkili, Günışığı'na yaptığı açıklamada, "Samsun Çarşamba'da tarih boyunca yumurta topuk ayakkabı ve 8 köşe kasket kullanılıyor. Günümüzde de yumurta topuk ayakkabı ve 8 köşe şapka yöremizde yaygın olarak kullanılıyor. Bizdeki yumurta topuk Elazığ'dakine göre biraz daha farklı.Topuk kısımları benziyor ama bizdeki tek bir deri ile yapılan bir ayakkabı. Burada imalathaneler de var. Almanya'dan siparişler verildiğini biliyoruz. Hatta bizde ayakkabının topuk kısmına basarlar. 8 köşe şapka da özellikle yaşlılarımız tarafından kullanılıyor. Tarihi fotoğraflara bakıldığı zaman Çarşamba ilçesinde 8 köşe kasketin yaygın olarak kullanıldığını görüyoruz. Hala daha kullanılıyor." dedi.
 
Elazığ'da da 8 köşe kasket ve yumurta topuk ayakkabının kullanıldığını ilk kez öğrendiklerini ve bu duruma şaşırdıklarını belirten belediye yetkilisi, "Samsun ve Elazığ Türkiye'nin iki ayrı bölgesi. Mesafe anlamında çok uzak bölgeler. Eskiye dayalı bir bağ var mı? Bunu bilmiyorum. Elazığ'da da 8 köşe kasket ve yumurta topuk kullanıldığını bilmiyordum. İnternetten öğrendim. Çok şaşırdım. Sosyal medyadan yorumları görünce o zaman fark ettim. Sekiz Köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabı bizim kültürümüzde çok yaygın. İlçemizle özdeşleşmiş sembollerdir. Bu nedenle heykeli dikildi " diye konuştu.
 
"BU KONUYU ARAŞTIRIYORUZ"
 
Elazığ İl kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ ise konuya ilişkin Günışığı'na yaptığı değerlendirmede, şu bilgileri verdi:
 
"Samsun Çarşamba ilçesinde Sekiz Köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabının heykelinin dikildiğini sosyal medyadan gördüm. Görünce çok şaşırdım. yaptığım incelemeye göre Çarşamba ilçesindeki 8 köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabı Elazığ'daki ile bire bir örtüşüyor. Bu sembollerin Çarşamba ilçesiyle ilgili bağının hangi boyutta tam bilmiyorum. Bu konuyu araştıracağız. Arkadaşlarımıza talimat verdim. Orada öyle bir kültür var mı? Bunlar kullanılıyor mu? diye bir bilgiye sahip değiliz" dedi.
 
"ONLAR BİZDEN ETKİLENMİŞTİR"
 
"Bizdeki şapkanın kullanımı çok eski değil ama bizim kültürümüzde 8 köşe şapka kullanılan bir sembol. 10-20 senelik değil, çok eski bir geçmişi var. Bizim bölgemizde bu bir gelenektir: Ama bizim Samsun'dan etkilenme gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü orayla ilgili bir bağımız yok. Bu konuda Samsun'un bizden etkilendiğini düşünüyor. Çünkü geçmiş dönemlerde Elazığ'dan Samsun'a kervanlar çok gitmiştir. Amerika'ya giden Harputluların bir çoğu Samsun üzerinden de gitmiştir. Tabi bunlar bir ihtimal. Kesin olmamakla birlikte böyle bir şeyin olabileceğini düşünüyorum. Bu kültürün Elazığ'dan Samsuna gittiği kanaatindeyim. Onların bizden etkilendiği düşüncesindeyim. Ama net değil. Araştırmak lazım."
 
PATENT ALINMADI
 
Elazığ İl kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, 8 Köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabının patentlerinin alınmadığını belirterek, "Bildiğim kadarıyla bunların patentleri yok. Patentleri biz almıyoruz. Daha çok sivil toplum kuruluşları üzerinden patent işlemleri yapılıyor." dedi.
 
ONLARA KARŞI BİZİM ÜSTÜNLÜĞÜMÜZ ÇOK FAZLA
 
Demirdağ, Çarşamba ilçesinin kültür anlamında Elazığ'la yarışma olanağının olmadığını belirterek, "Onlara karşı bizim üstünlüğümüz çok fazla. Onlar belki küçük bir heykel yapmışlar ama biz yüzyıldır sürekli her yerde bu kültürün bizim olduğunu gündeme getiriyoruz. Onların bizimle yarışma olanağı yok." ifadelerine yer verdi.
 
BENZERLİK OLMASI GÜZEL BİR ŞEY
 
Bu tür kültürel benzerliklerin güzel olduğuna vurgu yapan Demirdağ, "Bana göre bu durum güzel bir şey. Belki bu noktada güzel bir münasebet de olur. Çarşamba ilçesi ile Elazığ'ın birlikte hareketliği çok tatlı olur, güzel olur. Mutlaka kültür birliği oluşur. Harput-Çarşamba buluşması olabilir. Bu açıdan da değerlendirmek lazım." dedi.
 
ELAZIĞ
 
Demirdağ, Elazığ'da da 8 köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabı sembollerinin heykelinin yapılabileceğini belirterek, "Bu tür işlemleri belediyeler daha çok yapar. Bizim buna müdahil olma şansımız yok" dedi.
22 Ağustos 2019 Perşembe, 15:36
428 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Samsunun Çarşamba ilçesinde Elazığın yüz yıllık simgeleri olan Sekiz Köşe şapka ve yumurta topuk ayakkabının heykeli dikildi