469 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
“Sağlıklı Okul Hareketi ” Elazığ’daydı.
Sağlıklı Okul Hareketi  Elazığ’daydı
GSK Türkiye ve Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın yeni işbirliği, bir yıl içerisinde 1000 ilkokul öğrencisini sağlık okuryazarı yapacak. Proje kapsamındaki Sağlıklı Okul Hareketi ile Türkiye’nin çeşitli illerindeki ilkokullarda 400 Toplum Gönüllüsü genç ve GSK çalışanları temel sağlık konusunda atölyeler gerçekleştirecek. 7-8 Aralık tarihlerinde Elazığ’da Sağlıklı Gençlik Hareketi projesinin Sağlıklı Okul Hareketi ile sınıf içerisinde gerçekleştirilen ‘Oyun’, ‘Drama’, ‘Çevre’ ve ‘Sağlık ve Hijyen’ atölye çalışmaları vasıtasıyla öğrencilere sağlık bilinci kazandırıldı.
 
Sağlık atölyeleri ile eş zamanlı olarak okullarda fiziki iyileştirme çalışmaları da yapıldı.
 
GSK Türkiye, 2014 yılından bu yana iş birliği yaptığı Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile başlattığı yeni projeyle, bir yandan gençleri sağlık okuryazarlığı oturumlarıyla sağlık alanında güçlendirirken diğer yandan Sağlıklı Okul Hareketi  ile Türkiye’nin çeşitli illerinde yer alan imkanı kısıtlı 20 okulun fiziki iyileştirilmesini ve okullardaki çocukların temel sağlık konusunda bilgilendirilmesine yönelik sağlık atölyesi çalışmalarını gerçekleştirecek.
 
7-8 Aralık tarihlerinde Elazığ’da gerçekleşen Sağlıklı Okul Hareketi etkinlikleri ile yaklaşık 150 öğrenci sağlık atölyeleriyle bilinçlendirildi. Bir yıl boyunca temel sağlık bilgilerinin yaygınlaşması için 400 Toplum Gönüllüsü genç ve GSK çalışanlarının birlikte hayata geçirecekleri proje ile bireylerin ilkokul çağından itibaren sağlık okuryazarlığı konusunda bilinçlendirilmesi hedefleniyor. 
 
TOG Hakkında
 
TOG, gençliğin enerjisini toplumsal faydaya dönüştürmeyi amaçlayan bir değişim ve dönüşüm projesi. Aralık 2002’de kurulan vakıf, gençlerin öncülüğünde ve yetişkinlerin rehberliğinde toplumsal barış, dayanışma ve değişimi amaçlıyor. Toplum Gönüllüsü gençler, üniversitelerinde kulüp, topluluk veya grup olarak bir araya gelerek, belirledikleri ihtiyaçlara göre sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyor. Bu projeler, sadece topluma katkı sağlamakla kalmıyor ayrıca gençlerin sorumluluk sahibi aktif bireyler olmalarına yardımcı olarak kişisel gelişimlerini destekliyor.
 
2016 yılında, Türkiye’nin dört bir yanından 63.096 gencin katılımıyla 2.006 yerel, ulusal ve uluslararası
sosyal sorumluluk projesi/etkinliği/kampanyası gerçekleştiren Toplum Gönüllüleri, yerel kaynağı da
harekete geçirerek tüm bu aktivitelere yerel halkın katılımını ve desteğini sağlıyor. Geçtiğimiz yıl
Türkiye’nin 80 ilinde gençlik grubu veya üniversite topluluğu/kulübü olarak faaliyet gösteren
ve 129 örgütlenme ile aktif olan Toplum Gönüllüsü gençler, 405 akran eğitimi aldılar. Toplum Gönüllüsü
gençler 2016 yılında 693.751 kişiye çok çeşitli alanlarda hizmet götürmeyi başardı.
 
 
 
09 Aralık 2017 Cumartesi, 16:11
469 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Sağlıklı Okul Hareketi Elazığ’daydı