132 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Sağlık Müdürlüğü'nden Besin Güvenliği ve hijyen uyarısı!
Sağlık Müdürlüğünden Besin Güvenliği ve hijyen uyarısı!
Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü, besin güvenliği ve hijyen konularında vatandaşlara uyarıda bulundu.
 
Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, sağlığı koruma uygulamalarının tümüne hijyen denildiği belirtildi.
 
Hijyenin sağlık açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürlüğü, şu bilgileri paylaştı; "Kişisel hijyen, bireyin kendi sağlığını devam ettirmesi için yaptığı özbakım uygulamalarını içerir. Bireyin kendi vücudunu ve giyeceklerini temiz tutması ve temizlemesi kişisel hijyenin amacıdır.
 
 
 
Kişisel hijyen el ve vücut temizliği, çalışılırken giyilecek uygun iş kıyafetlerinin seçimi, kıyafetlerin temizliği ve personelin genel sağlığı gibi konuları kapsar. Kişisel temizliğimizde, ellerimizin temizliği çok önemlidir. Çünkü eller, günlük yaşantımızda çevremiz ile her türlü bağlantımızı sağlayan, gün boyunca sürekli kirlenen ve bu nedenle de bol miktarda bakteri barındıran organımızdır. El temizliği bireysel hijyenin ilk adımıdır. El yıkama, günlük yaşantı içinde her şeyden önce kişinin kendi sağlığı için önemliyken, çalışma ortamında, diğer kişilerin sağlığı için de önem kazanmaktadır.
 
Kişi tüm dış ortam kirleticilerinin sürekli etkisi altındadır. Eliyle dış ortamdaki bir çok kirletici etmene dokunur. Ayakkabılarıyla gezerken kirletici bir takım öğeler basar. Tozlar vücuduna ve saçlarına konar. İnsan derisi bir dereceye kadar dışarıdan gelen kirleticilere karşı koruyucu bir engel oluşturmaktadır. Ancak derideki çatlaklar, yaralar bir takım hastalık etkenlerinin kolayca vücuda girmesine neden olabilir. El yıkama öncesinde takı ve mücevher gibi aksesuarlar çıkarılır, akmakta olan su altında eller ıslatılır. Bilekler, avuç içi, ellerin sırt ve parmak araları ile tırnakların kenar ve uçları sabun ile köpürtülerek en az 20 saniye süreyle kuvvetlice ovuşturulur. Eller su altında iyice durulanır. Eller bileklerden başlayarak kağıt havlu ile kurulanır. Aynı kağıt havlu ile musluk kapatılır."
 
BESİN HİJYENİ
 
Besinlerde fiziksel, kimyasal, biyolojik ve duyusal özelliklerin sağlık açısından kalite özelliği taşıdığına dikkat çeken İl Sağlık Müdürlüğü, besin maddelerinin hijyenik koşullarda üretilip, hijyen zinciri bozulmadan tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti.
 
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Besinlerin üretiminden tüketiciye ulaşana kadar geçen işlemler zincirinde, çeşitli kaynaklardan bulaşan mikroorganizmalar uygun koşullarda hızla çoğalarak besinlerin duyusal kalitesinin bozulmasına, ekonomik kayıplara ve besin kaynaklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.Besin kaynaklı enfeksiyonlar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin en önemli halk sağlığı sorunları arasında yer almaktadır. FAO (Gıda Tarım Örgütü) ve WHO, Besin Güvenliği Uzman Komitesi, kontamine besin tüketiminden doğan besin kaynaklı hastalıkların dünyadaki en sık görülen sağlık sorunu olduğunu işaret etmektedir.
 
Yaşamın sürdürülebilmesi ve sağlığın korunması için yeterli ve dengeli beslenme gereklidir. Bu gereksinimin besinlerle karşılanması açısından güvenli gıda tüketimi bir zorunluluktur. Oysaki; yaşamımızın temel maddesi olan besinler, satın almadan tüketime kadar geçen aşamalarda hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması nedeniyle zararlı hale gelebilmekte ve sağlığımız için gizli bir tehlike oluşturabilmektedir."
22 Ağustos 2019 Perşembe, 23:24
132 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Sağlık Müdürlüğünden Besin Güvenliği ve hijyen uyarısı!