894 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Rektör Demirdağ; "Fırat Üniversitesi Uluslararası Düzeyde Bir Üniversite"
Rektör Demirdağ Fırat Üniversitesi Uluslararası Düzeyde Bir Üniversite
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, üniversiteye ait Kesik Köprü ve Yurtbaşı Beldesindeki arazilerin akıbetine ilişkin son noktayı koydu.
 
F.Ü'NÜN GELECEĞİ KESİK KÖPRÜ'DE OLACAK
 
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, üniversitenin çalışmaları ve hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Rektör Demirbağ, tartışmalara konu olan Fırat Üniversitesi'ne ait Kesikköprü ve Yurtbaşı Beldesinde bulunan arazilerin akıbetine ilişkin önemli değerlendirmelerde de bulundu.  
 
"BU ALANLAR OLMAZSA ÖĞRENCİLER UYGULAMA YAPAMAZ"
 
Rektör Demirdağ, yaptığı açıklamada, Kesik Köprü ve Yurtbaşı bölgesinde yer alan üniversite arazilerinin aktif olarak kullanıldığını, bu alanlarda geleceğe ilişkin önemli yatırımlar yapacaklarını kaydetti. 
 
Arazilerin boş görümünün insanları yanıltmaması gerektiğini belirten Rektör Demirbağ, "Bugün Atatürk Üniversitesi'nin 40 Bin dönümün üzerinde arazisi var. Bunun gibi bir çok üniversitenin geniş arazileri var. Bunlar ufukları geniş insanlar. Buralar üniversitelere verilerken şehrin geleceğini düşünerek vermişlerdir. mesela Fırat Üniversitesi'nin şuanki yerleşkesi olmasaydı, buranın hemen bitişiğimizdeki üniversite mahallesinden bir farkı olmazdı. Şuan üniversitenin mevcut alanı şehrin oksijen kaynağı durumunda. Yukarıdan bakıldığında güzel ve yoğun bir yeşil alan görülüyor. 
 
Tabi üniversitemize ait Kesik Köprü yerleşkemiz var, Yurtbaşı beldesinde de bize tahsisli alan var. Dönem dönem sebze yetiştiricileri, hayvan yetiştiricileri gibi ticaret erbapları bu alanların kendilerine devredilmesine ilişkin girişimlerde bulunuyorlar. Ancak üniversitemize ait olan Kesik Köprü mevkiinde Çiftçi Eğitim merkezimiz var. Bu merkez 37 yataklı ve oraya bölgeden çiftçiler geliyor. Çiftçiler burada hem yatıp hem de sağlıklı hayvan yetiştiriciliği, süt yetiştiriciliği, ziraat, hayvan hastalıklarıyla ilgili eğitim alıyorlar. Çiftlikte küçükbaş, büyükbaş, kanatlı hayvanlar ve ziraata yönelik olarak faaliyet gösteriyoruz. Burada ayrıca Veteriner Fakültemize bağlı hayvancılıkla ilgili bölümlerimiz var. Biyoloji programları, ziraat programları, tohum ıslahı, ağaç çeşitliliği ile ilgili eğitim kısımları var. Bunun yanında devletin hayvanları var. Öğrencilerimiz gidip suni tohumlamayı orada yapıyor, kesim örneklerini orada görüyor. Besin rasyonunu orada hazırlıyor. Bunlar yapılırken bu araziler boş diyorlar. Bunun anlamı şu; boş, hiçbir şey yapılmayan arazi demek. Ama orası tarım arazisi. Bu tarım arazisinde tarım amaçlı hizmetler yapılıyor. Sadece tarım amaçlı değil, hem eğitim öğretim yapıyoruz hem de bu yetiştirilen ürünleri çiftlikteki hayvanların besin ihtiyaçlarını karşılıyoruz, arz fazlası olan üretimi de ihale usulü ile fabrikalara veriyoruz. Bunun parasıyla da orada çalışan personelimizin maaşları karşılanıyor.  Yarın biz bu arazileri verdiğimizde, o zaman bütün hayvanları keseceğiz, öğrenciler de sadece resimler üzerinde hayvan uygulama eğitimleri görecekler." diye konuştu. 
 
FIRAT ÜNİVERSETİSİ'NİN GELECEĞİ KESİK KÖPRÜDE
 
Kesik Köprü ile ilgili projelerinin olduğuna dikkat çeken Rektör Demirdağ, "Fırat Üniversitesi'nin geleceği Kesik Köprü'de olacak. Yani yaklaşık 20 yıl içerisinde Kesik Köprü yerleşkesi, şuanki üniversitemizin yerleşkesi gibi olacak. Çünkü planladığımız yeni fakültelerimizin çoğu Kesik Köprü mevkiine taşınacak. Veteriner Hastanesi, Veteriner Fakültesi, İlahiyat Fakültemiz, Sosyal bilimlerin bütün programlarını oraya taşımayı düşünüyoruz. Şuanda merkez laboratuarımız ve Sivil Havacılık Yüksek Okulumuz orada. Uygulama eğitimi için küçük bir pist yapımı planlıyoruz. Mini uçakların kalkıp ineceği, eğitim uçaklarının kalkabileceği 800 metrelik bir pist planlıyoruz. Diyeceksiniz ki neden yapmıyorsunuz? Fırat Üniversitesi devletin bize verdiği kaynaklardan besleniyoruz. Devletin verdiği kaynaklar ölçüsünde ancak yapabiliyoruz. Ama biz imkanlar ölçüsünde geleceğe kampüsümüzü yenileyeceğiz." ifadelerine yer verdi.
 
"HESAPLARI BURAYA GÖRE YAPMASINLAR"
 
Yurtbaşı Beldesindeki arazinin ise tarım ve hayvansal amaçlı kullanıldığına vurgu yapan Rektör Demirdağ, "Burası sulu bir arazi. Tarım arazisi. Talep edenler de zaten bu amaçla talep ediyor. Ben şunu her zaman derim; Hesapları buraya göre yapmasınlar. Burası devletimizin malı, hepimizin doğal hakkı var ama bundan önce biz yetenekli insan yetiştiriyoruz. Nitelikli insan uygulamayla yetişir. Alanlarda yetişir. Bugün sadece oraları boş görüp üniversitemizin, şehrimizin, ülkemizin geleceğini dar kalıplara sokmayalım." şeklinde konuştu. 
 
BÜTÜN ALANLARDA HİZMET VERİYORUZ
 
Fırat Üniversitesi'nin çalışmaları hakkında da bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, "1975 yılında Üniversite olarak tescillenen ve bugüne kadar yüksek öğrenimde ön lisans, lisan, yüksek lisans ve doktora düzeyinde nitelikli insan kaynağı yetiştiren üniversitemizde bugüne kadar 130 Binin üzerinde öğrenci mezun olmuştur. Bu insanlar ülkemizin ve dünyanın birçok yerinde kendi alanlarında topluma hizmet vermektedirler. Üniversitemizde 16 fakülte, 3 Yüksek Okul, 24 araştırma merkezi, 9 Meslek Yüksek Okulu olmak üzere bütün alanlarda eğitim öğretim faaliyetini sürdürmekteyiz. Üniversitemizde şuanda 46 Bin 300 öğrencimiz eğitim görmektedir. Fırat Üniversitesi ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim öğretim vermekle kalmıyor, aynı zamanda toplumun, bölgenin, şehrin, ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda güncel programlarını yenileyerek nitelikli insan kaynağı yetiştiriyor." şeklinde konuştu. 
 
FIRAT ÜNİVERSİTESİ BİRÇAK BAŞARIYA İMZA ATTI
 
Fırat Üniversitesi'nin elde ettiği başarılarla Türkiye'deki üniversiteler arasında ilk 20, Dünyadaki üniversiteler arasında ise ilk 1000'de yer aldığına vurgu yapan Rektör Demirdağ, şöyle konuştu. "Üniversitemiz Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biridir. Altyapısı Türkiye standartları içinde en iyi olan üniversiteler arasında yer alıyor. Dünyadaki kuruluşlar arasında değerlendirildiğinde Türkiye'de okuyabileceğiniz en iyi üniversiteler içerisinde Fırat Üniversitesi her zaman yerini alıyor. Üniversitemiz, Türkiye'deki 207 üniversite arasında, alanlarına göre 15-20. sırada yer almaktadır. Mühendislik alanında 5 -10. sıra arasında yer almaktadır. Fırat Üniversitesi girişimci, yenilikçi üniversite içerisinde yer alıyor. Yine teknoloji transfer ofisini bireysel genç girişimci programlarına alan, Teknokent, organize sanayi veya Ticaret odasıyla programları hayata geçiren bölgedeki tek üniversite. Bu yıl da yine teknoloji transfer ofisi için TÜBİTAK programına başvurduk. İnşallah bunu da sağlayacağız. Yine Şangay kriterleri kapsamında dünyanın ilk 1000'e giren üniversiteleri sıralanıyor. Bu sıralamada Türkiye'den 12 üniversite ilk 1000'e girdi. Bu üniversitelerden biri de Fırat Üniversitesi'dir. 
 
Bu açıdan baktığımızda her zaman en iyi sıralarda yer alıyoruz. Mühendislik, Veteriner, Tıp Fakültelerimiz akredite fakülteler. Yani ulusal ve uluslararası düzeyde olan fakültelerdir. Diğer fakültelerimiz de akreditasyon kapsamında çalışmalarını devam ettiriyorlar. "
 
"ÖNEMLİ YATIRIMLAR YAPTIK"
 
Fırat Üniversitesi'nde son 7 yıl içerisinde altyapı, üst yapı ve Ar-Ge çalışmaları noktasında önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Rektör Demirdağ, "Biz her yıl 15-20 Milyon Lira araştırma Geliştirme faaliyetlerine kaynak aktarıyoruz. Bunun dıyında yine TÜBİTAK, AB ve Bakanlıklarımızdan ciddi şekilde kaynak almaya gayret gösteriyoruz. Bu kaynaklarla da ciddi projeler yapmaya çalışıyoruz. bu noktada Milli Savunma Bakanlığımız ile işbirliği içerisinde Yapay Zeka konusunda proje çalışmamız var. Yine askeri fabrikalarla robotik konusunda ciddi çalışmalarımız var. Kalkınma Bakanlığında elektrik makinaları, robotik, anti bilişim gibi konularda 5 tane projemiz var. Bu projelerin her biri 10-25 Milyon Lira bütçesi olan projelerdir. bunların birkaç tanesini geçirirsek ceddi Ar-Ge faaliyetlerini yürütmüş olacağız.  Bunun yanısıra üniversitemizin bütün altyapısını yeniledik. Kaldırımından elektrik hatlarına, yolundan, parkından, bahçesine bütün altyapımızı yeniledik." dedi. 
 
"DAHA İLERİYE GİTMEK İSTİYORUZ"
 
Rektör Demirdağ, "Amacımız hep aynı yerde kalmak değil. Daha ileriye, daha öteye gitmek için gayret gösteriyoruz. Bunun için de yaptığımız en önemli şey insanları motive etmek, insanları kendi alanlarına yönlendirmek. Bana gelen arkadaşlarıma 'bana farkındalıkla gelin' diyorum. Bu farkındalık ideolojiniz veya cinsiyetiniz değil, 'patentle gelin, proje ile gelin' diyoruz. Amacımız insanları ayrıştırarak değil, insanları kendi alanlarına döndürerek hizmet etmeyi amaçlıyoruz." dedi. 
 
"DİŞ FAKRÜLTESİ İÇİN YENİ BİNA YAPILACAK"
 
Demirdağ, "Göreve geldiğimizde Diş Hekimliği Fakültesi için çok yoğun bir şekilde çalıştık. Bugün itibariyle 5. sınıfa yaklaştık. Eğitim öğretim ve topluma hizmetimiz devam ediyor. Burada bina sıkıntımız var. Biz 40 öğrenciye göre planlamamızı yapmıştık. Şuan öğrenci kapasitesi 100'e yaklaştı. Burada bir mekan sıkıntımız var. Yatırım programına bu sene koyduk. İnşallah kaynak bulabilirsek 1-2 yıl içinde modern binasını tamamlayarak hem eğitim ve öğretime hem de insanlarımıza hizmet vereceğiz." ifadelerine yer verdi. 
 
HUKUK, ECZACILIK VE ZİRAAT FAKÜLTESİ İÇİN BAŞVURU YAPILDI
 
Fırat Üniversitesine yeni fakülteler kazandırmayı hedeflediklerini belirten Rektör Demirdağ, "Fırat Üniversitesi bünyesinde Hukuk fakültesi ve Ziraat fakültesi kurulması için Yüksek Öğretim Kurulu'na (YÖK) talepte bulunduklarını aktaran Demirdağ, "Ziraat Fakültesi için daha önce red kararı alınmıştı. Bunu uygulamalı bilimler fakültesi şeklinde bir çıkarım yaptık. Hukuk ve Eczacılık fakülteleri için YÖK'de duruyor. Hukuk ve Eczalık Fakültesini kurulması noktasında biz hazırlıklarımızı tamamladık. İnşallah bu fakültelerimizi de üniversitemize kazandırırız." dedi.
 
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR
 
Organize Sanayi Bölgesinde açılan Meslek Yüksek Okulunda, işletmelerin taleplerine göre eğitim verdiklerini belirten Rektör Demirdağ, "OSB'deki okulumuz, Türkiye'de örnek gösterilen yüksek okullardan biridir. Bu noktada üniversite sanayi işbirliği başarılı bir şekilde devam ediyor. Şehrimizdeki sanayi kapasitesini göz önünde bulundurduğumuzda oldukça iyi durumdayız. Üniversite olarak Valilik, Belediye, KOBGEB, OSB, Ticaret ve Sanayi Odası ile ciddi ilişkilerimiz var." ifadelerine yer verdi. 
 
FIRAT ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI DÜZEYDE BİR ÜNİVERSİTE
 
Rektör Demirdağ, Uluslararası ikili programlara da önem verdiklerine değinerek, "Ülog bunlardan biri. Yazılım mühendisliği var. Endüstride bunu yapmaya çalışıyoruz. Bir iki bölümde daha uluslararası ikili programları yapmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda uluslararası öğrenci sayımız 2 Bin 500'e yaklaştı. Yeni Giden tutun, Nijerya'ya kadar 40'ın üzerinde ülkeden yabancı öğrencimiz var. Bu da bize Fırat Üniversitesi'nin uluslararası düzeyde bir üniversite olduğunu gösteriyor. Bu öğrenciler ileride bizim fahri elçimiz olacak, fahri elçimiz olacak. Şehrimizi ülkemizi tanıtacak, anlatacaklar." dedi. 
 
 
 
12 Kasım 2019 Salı, 17:52
894 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Rektör Demirdağ Fırat Üniversitesi Uluslararası Düzeyde Bir Üniversite