202 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Periler’de Hedef İlk 8
Periler’de Hedef İlk 8
Elazığ İl Özel İdare Kadın Basketbol Takımı Şube Sorumlusu Muhammed Can Çağlar, Süper Lig’deki hedefleri, transferÖzgür YILDIRIM-ÖZEL HABER
 
İlimizin basketboldaki gururu İl Özel İdarespor Bayan Basketbol Kulübü, Süper Lig’de adından sözettirmek adına işi sıkı tutuyor. Yeni sezon çalışmaları, Süper Lig’de hedefleri ve transfer çalışmaları konusunda özel açıklamalarda bulunan Basketbol Şube Sorumlusu Muhammed Can Çağlar gelecek sezonu ilk 8 takım arasında tamamlamayı hedeflediklerini söyledi…
 
Transfer çalışmaları konusunda kulübün bütçesi ve menfaatleri doğrultusunda ince eleyip sık dokuduklarını ve yerli ve yabancı oyunculardan oluşan transferlerle takımın kimyasını uyacak takviyeleri yapmak istediklerinden bahseden Çağlar, iç transferde geçen sene takımın 2.Kaptanı olan Nihan Demirkol ve Luaren Ervın ile yeniden anlaşmaya vardıklarını belirterek,  Lauren’ın yanı sıra 2 Avrupalı ve bir kıta aşırı yabancı oyuncu ile temas halinde olduklarını kaydetti.
 
Daha önce Basketbol Federasyonunun almış olduğu karar gereği 2019-2020 Sezonu’nda Süper Lig’de 14 olan takım sayısını 12’ye ve 4 takımın küme düşeceğine vurgu yapan Muhammed Can Çağlar bu durumun diğer takımlarla birlikte kendileri içinde bir dezavantaj olduğunun altını çizdi.
 
Yeni sezon öncesi ilimizde büyük takımlardan bir tanesinin de içinde yeralacağı sezon öncesi 4’lü bir hazırlık turnuvası planladıklarını ve bu kapsamda kulüplerle görüşmelerin devam ettiğini anlatan Basketbol Şube Sorumlusu Muhammed Can Çağlar’ın gazeteniz günışığı’na yaptığı özel röportajdan derlediğimiz satır başları şunlar;
 
Takım sayısı 12’ye düşüyor…
 
“Süper Lig’e çıkmış olduğumuz için tabi çok memnunuz. Kayseri’nin Doğusunda bölgede sadece Süper Lig’de mücadele edecek olan kulüp olmaktan dolayı Elazığ adına ve bölgemiz adına çok mutluyuz. Süper Lig bizim daha önce bulunduğumuz liglerden çok farklı bir ortam. Çok farklı bir ambiyans. Burada transferlerimizin yaparken diğer kulüplere oranla açıkçası ligin acemisiyiz. Süper Lig’de normalde takım sayısı 14’tü ancak bu sezon takım sayısını 12’ye düşürecekler. Takım sayısı düştüğü için küme düşecek takım sayısı 4 oldu. Bu durum bizim için dezavantaj. Çünkü 4 tane takım düşüyor ligden. Normalde 2 takım düşüyordu. 4’e çıkınca takımlar için handikap oldu. Bu durum bizim içinde handikap olacak. Bu yüzden transfer çalışmalarımızı çok ince eleyip ve sık dokuyoruz. Bütçeyle de alakalı bir durum transfer işleri biliyorsunuz. Dolayısıyla hem ekonomik olarak kulübün bütçesine uygun olan hemde şehrimizi düzgün temsil edecek oyunculara bakıyoruz. Bu kapsamda geçen sene hem takımımızda 2.Kaptan olan Nihan Demirkol’u takımızda tuttuk. Bizim için çok değerli bir oyuncu. Tekrar aramızda olduğu için çok memnunuz ve mutluyuz.  Bununla birlikte devre arasında kadromuza kattığımız Lauren Ervin hakikaten takıma adapte olduktan sonra kalitesini gösterdi. Play-Off’larla birlikte çok muazzam bir seri yakaladık. Şampiyonlukta emeği ve katkısı çok fazlaydı. Lauren’in sözleşmesinde zaten kulüp isterse sözleşme yenileme hakkı vardı. Bizde bu yenileme hakkını kullandık.”
 
4 Yabancı oyuncu oynatma hakkımızı kullanacağız…
 
“Süper Lig’de 4 tane yabancı oyuncu kadroda olabiliyor. 3 tane sahada bir tanesi yedek kulübesinde olmak üzere. Biz transferde 4 yabancıyı hedefliyoruz. Kararımız bu yönde. Tabi bunların yerli oyuncularla olan kimyası çok önemli bizim için. Hangi pozisyonlara yabancı, hangi pozisyonlara yerli oyuncuları alacağız. Bu yüzden çok ince eleyip sık dokuyoruz. Bizim amaçladığımız, hedeflediğimiz pozisyonlar şunlar. 3 numara pivot pozisyonunda bir tane yabancı oyuncu almayı hedefliyoruz. Tabi bu pozisyona alacağımız oyuncu büyük ihtimalle Avrupalı olacak gibi görünüyor. Çünkü Süper Lig’de şöyle bir kriter var. Alınan yabancı oyunculardan sadece 2 tanesi kıta aşırı olabiliyor. Diğer 2 oyuncunun ise Avrupalı olması gerekiyor. Dolayısıyla Lauren ile bir tane kıta aşırı oyuncu almış olduk. Şuan sadece 1 tane alabiliyoruz. Şimdi 4 taneden bir tanesini de kıta aşırı veya Afrika’dan alırsak mecburen 2 tane Avrupalı almak zorundayız. Dolayısıyla 5 numara pozisyonuna bir Avrupalı oyuncu transfer etmeyi düşünüyoruz kısmet olursa. Zaten 4 numarada Lauren olacak. Bunun dışında böyle store özelliği olan iyi bir yabancı bakıyoruz. 2 ve 3 numara pozisyonlarına 2 tane daha yabancı oyuncu alacağız. 5 numaralı pozisyona Avrupalı geçersek, 2 ve 3 numaralı pozisyonlara bir tane Amerikalı yada kıta aşırı diyelim, yada 1 tane Avrupalı oyuncu alacağız.”
 
Hem ülkemizi hem şehrimizi Euro Cup’ta temsil etmek istiyoruz…
 
“Size özel bir transfer ismi vermek isterim ama transferde anlık değişmeler olabiliyor. Şuan tam belirginleşmediği için ama şöyle söyleyelim, muhtemelen 3 numara pozisyonuna bir tane Avrupalı alacağız. Böyle yaparsak eğer şimdi geriye kalan 4 tane oyuncuyu almış olacağız. Nihan’la 5 olacak. Geriye kalan 7 tane oyuncuyu da geçen seneki oyuncularımızdan değerlendireceğiz. Süper lig tecrübesi olan oyuncularda alacağız diğer takımlardan. Bizim bu sene hedefimiz inşallah ilk 8’de kalmak. Bu sene Süper Lig’de ilk 8’de kalırsak Ocak Ayı’nda hem Türkiye Kupası’na katılma hakkı elde edeceğiz hemde sene sonunda yine amacımız ulaşırsak önümüzdeki senede hem ülkemizi hem şehrimizi Euro Cup’ta temsil etme hakkı elde edeceğiz. Böyle bir amacımız ve hedefimiz var. İnşallah sene sonunda bu hedefimize ulaşmış oluruz.”
 
Salonumuzu büyütmek önceliğimiz…
 
“Süper Lig’e çıktıktan sonra hedeflerimizden bir tanesi de salonumuzu büyütmekti. Salonla ilgili gerekli projelerimizi hazırladık. Spor Toto Daire Başkanlığı’na yazımızı yazdık. Salonu büyütmek ile ilgili projelerimizi gönderdik. Onlardan bu konuda biraz destek alabilirsek, ekonomik olarak salonumuzu büyütmeyi hedefliyoruz. Biran önce buna başlamamız gerekiyor ki yeni sezon çalışmalarına salonumuzu yetiştirebilelim. Yoksa o anlamda biraz sıkıntı yaşayacağız. Şuan öncelikli konularımızdan biri de bu.”
 
19 Ağustos’ta yeni sezon çalışmalarına başlamayı planlıyoruz…
 
“Yeni sezon çalışmalarımıza Kurban Bayramı’ndan sonra hemen hemen 19-20 Ağustos tarihlerini kapsıyor. 19-20 Ağustos’ta sezonu açtıktan sonra inşallah şehrimizde bir hazırlık turnuvası düzenlemeyi düşünüyoruz. Süper Lig takımlarının katılacağı, belki büyük takımlarımız da olursa bir tanesinin de içerisinde olduğu 4’lü bir turnuva düzenlemeyi hedefliyoruz. Bununla ilgili de çalışmalarımızı yapıyoruz. Takımlarımızla da görüşüyoruz.”
 
Taraftarımızla aile gibiyiz…
 
“Sağolsunlar taraftarlarımız play-off süreci ile birlikte takımımızın yanında oldular. Çok güzel bir aile ortamı oluşturduk taraftarımızla birlikte. İnanın biz çok mutlu olduk. Öğretmenler öğrencileriyle, bir işveren ise çalışanlarıyla, aileler eşleri ve çocuklarıyla birlikte maçlarımıza geldiler. Play-Off’la birlikte salonlarımız doldu. Oturacak yer bulamıyordu vatandaşlarımız. O yüzden salonumuzu bu anlamda büyütmemiz gerekiyor. Onların o yoğun ilgisine cevap vermek adına. Süper Lig’de taraftarlarımızı yanımızda görmekten onur ve mutluluk duyarız. Bu takım Elazığ’ın takımı. Onların takımı. Birlikte yeni başarılara inşallah imza atarız. Özellikle bu süreçte kulübümüze olan desteklerinden dolayı yazılı ve görsel basınımıza da çok çok teşekkür ediyoruz. Bizler hep birlikte birer paydaşız. Siz olmadan biz olamayız. Eksik kalır bir yanımız. Bu anlamda sizlerin de desteğinden dolayı çok teşekkür ederiz.” çalışmaları konusunda Spor Müdürümüz Özgür Yıldırım’a değerlendirmelerde bulundu…
18 Haziran 2019 Salı, 09:06
202 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Periler’de Hedef İlk 8