1252 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
PALU’DA SEÇİMLER YENİLENEBİLİR!..
PALU’DA SEÇİMLER YENİLENEBİLİR!
31 Mart tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde Ak Parti’den Belediye Başkanlığına seçilen Efrayim Ünalan şahsına ait Sosyal Medya Hesabından yapmış olduğu paylaşımda mazbatasının YSK tarafından talihsiz bir kararla alındığını duyurdu. 
 
SEÇİMLERİN TEKRARI MERAK KONUSU OLDU 
 
31 Mart 2019 tarihinde Ak Parti’den Belediye Başkanlığına seçilen Efrayim Ünalan kendine ait sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda devam eden bir davasının olmasına rağmen YSK’nın talihsiz bir karar alarak mazbatasını iptal edip halkın iradesine ipotek koyduğunu iddia etti. Efrayim Ünalan’dan boşalan Belediye Başkanlığına şimdilik Belediye Meclisinden bir üyenin başkanlık yapacağı öğrenilirken ceza tarihinin seçimlerden 10 gün önce kesinlik kazanmasından dolayı seçimlerinin yenilip yenilenmeyeceği Palu’da merak konusu oldu.
 
Şahsına ait sosyal medya hesabından halkın iradesine YSK’nın ipotek koyduğu iddiasında bulunan Efrayim Ünalan aynı paylaşımında halkla gelenin halkla gitmesi gerektiğini savundu.
 
YSK HALKIN İRADESİNE İPOTEK KOYMUŞTUR
 
31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti’den Palu Belediye Başkanlığına seçilen  ancak hakkındaki 2 Yıl 6 Aylık hapis cezasının seçimlerden 12 gün önce Yargıtay 11’nci Ceza Dairesi tarafından onanmasının ardından 4 Nisan 2019 günü mazbatasını alan Efrayim Ünalan’ın mazbatası yapılan itirazlar üzerine YSK tarafından iptal edilerek Belediye Başkanlığı düşürüldü. Mazbatası iptal edilen Efrayim Ünalan YSK’nın kendisine haksızlık ederek halkın iradesine ipotek konulduğunu iddia ederek alınan karara tepki gösterdi.
 
Halkla gelenin halkla gideceğini savunan Efrayim Ünalan şahsına ait sosyal medya hesabı üzerinden tepkisini Palu halkına seslenerek şöyle dile getirdi: "Değerli Palulu vatandaşlarım, çok kıymetli dava arkadaşlarım, genç ve hanım kardeşlerim, bana destek verdiniz, gönül verdiniz hepinize ayrı ayrı Şükranlarımı sunuyorum. 
 
ŞER ODAKLARINA KARŞI ZAFER KAZANDIK
 
Bilindiği üzere bütün şer odaklarına karşı durarak zorlu bir süreç geçirerek büyük bir zafere sizinle beraber imza attık. Birileri seçimle alamadıklarını Bizans oyunlarına başvurarak elde etmeye çalıştılar. Halkımızın öğreneceği ve gün yüzüne çıkaracağımız çok şeyler var aslında ama gerek Yok demiştik. Seçimde olanlar orada kalır diye düşünüyorduk ama hazmedemediler.”
 
DEKONTLAR ELİMİZDE İSTEYEN MALİYEDEN SORABİLİR
 
Yaptığı paylaşımda kendileriyle çok uğraşıldığını iddia eden Ünalan, bu haksız cezanın kendisine 17 – 25 Aralıkta verildiğini iddia ederek bazı mikraklara göndermelerde bulundu. Terörden cezaevinde olan hakimlerin ettikn olduğu imasında bulunan Ünalan; “Bizimle çok uğraştılar terör örgütünden içerde olan hakimler bu davaya gönül verdiğimiz için adeta gözünün üstünde kaşın var diyerek bu haksız cezayı 17- 25 Aralık’ta verdiler.” diyerek 2013'ten beri bu davanın Yargıtay’da olduğunu ve suç başlığının vergi usulsüzlüğü olduğunu, bütün vergi dekontlarını ödediklerini ve isteyenin Palu Vergi Dairesinden sorgulayabileceğini söyledi.
 
YÜKSELEN SİYASİ KARİYERİMİZİ ZEDELEMEK İÇİN
 
YSK tarafından alınan kararla mazbatası elinden alınan Ünalan yaptığı paylaşımda bir komplaya kurban gittiğini ima ederek; “Yükselen siyasi kariyerimizi zedeleyip halkın gözünde küçük düşürüp leke sürmeye çalıştılar yargı sürecimiz devam ediyor. Bu davadan da alnımızın akıyla çıkacağız, yeniden yargılama süreci başlamış bir davanın hükmü olmamasına rağmen, YSK böyle talihsiz bir karar almıştır.” dedi.
 
“KAZANSAN DA ELİNDEN ALACAĞIZ DEMİŞLERDİ”
 
Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında “Halkım müsterih olsun, mazbatamız encümenlerimizden birine gidecek olsa da biz yine Palu’nun bütün sorunlarını ve projelerini daha çok çalışarak yapacağız. Bu halkı ve bu meydanı boş bırakmayacağız.” diyen Efrayim Ünalan açıklamasında şu ifadelere de yer verdi: Birileri seçimi kaybettiğini anlayıp bizim özel dosyalarımızla uğraşırken “kazansan da elinden alacağız” dediğinde fikirlerinin bu olduğunu seçim atmosferinde anlayamamıştık. Olsun, Rabbim bize neyi nasip etmişse onu göreceğiz, Palu halkı bizi utandırmamıştır, bizde onları utandırmayacağız. Seçimden 10 gün önce onaylanan bir dava düşündürücü ve bir o kadar da manidardır." 
 
HUKUKÇULAR: SEÇİMLER YENİLENMELİ
 
YSK’nın mazbatayı iptal kararından sonra Palu’da gündem yeniden hareketlendi. İstanbul seçimlerini emsal olarak benimseyen Palulular, ceza onanma tarihinin seçim tarihinden 12 gün önce olmasından dolayı seçimlerin yenilenmesi gerektiğini savundular. Konuyla ilgili görüştüğümüz bazı hukukçular ise onanan cezanın seçim tarihinden önce olması zaten Ünalan’ın aday olma selahiyetinin olmaması anlamına gelir ki bu da seçimlerin yenilenmesini gerektirir dediler. 
 
 
 
 
 
 
 
19 Mayıs 2019 Pazar, 14:59
1252 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
PALU’DA SEÇİMLER YENİLENEBİLİR!