1467 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Palu Sallantıda, İşte Tüm Detaylar
Palu Sallantıda İşte Tüm Detaylar
Ak parti: Bir sıkıntı yok belediye başkanımız görevinin başında
 
MHP: Palu Belediye Başkanı Mevcut Durumda Hükümsüz Sayılmaktadır
 
31 Mart’ta yapılan seçimlerde 2 Bin 679 oy alarak, belediye başkanlığına seçilen ve mazbatasını alan, Ak Parti Adayı Efrayim Ünalan Hakkında onanmış mahkeme kararı olduğu iddia edildi.
 
31 Mart yerel yönetim seçimlerinde Elazığ’ın Palu ilçesinde Ak Parti belediye başkan adayı Efrayim Ünalan oyların yüzde 49.95 ini alarak belediye başkanlığına seçildi. Ünalan 8 Nisan’da Mazbatasını alarak görevine başladı.
 
MHP’nin Palu belediye başkan adayı Muhammed Septioğlu ise yüzde 47.68 oy oranı ile seçimi ikinci sırada tamamlamıştı.
MHP Tarafından gündeme getirilen, Palu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 28.11.2013 tarihinde Efrayim Ünalan’nın Sahte Fatura düzenlediği gerekçesiyle açılan kamu davasında,19.03.2019 tarihinde oy birliği ile onandığına karar verildiği öğrenildi.
Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, belediye başkanlarının görevi başında olduğunu ifade ederek,”  2010’dan önce özel iş yeri ile ilgili açılan bir dava, yargılama devam ediyor. Bir sıkıntı yok belediye başkanımız görevinin başında. Karar daha kendilerine tebliğ edilmedi, bunun itiraz süreci ve temyiz, süreci var. Şu anda bir sıkıntı yok Belediye başkanımız görevinin başında” Diye konuştu.
 
PALU BELEDİYE BAŞKANI MEVCUT DURUMDA HÜKÜMSÜZ SAYILMAKTADIR
 
MHP Elazığ il başkanı Semih Işıkver konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada,”  Palu ilçesinde belediye başkanlığını kazanan Efrayim Ünalan’a ait Yargıtay’dan onanarak kesinleşmiş bir mahkeme ilamı var. Ama bu ceza mahkemesi ilamını suç teşkil edecek biçimde, kasten ve hileli bir biçimde gizli tutarak ilamı yasal yetkili mercilere bildirmeyerek mahalli idareler seçimleri bakımından bir kanunsuzluk, hukuka aykırı bir işlem yapılmış. Biz bu işlemden kendi imkânlarımızla haberdar olduk bu fiili ve hukuki engellemeler sebebiyle başvuruda bulunduk. Tam bir kanunsuzluk sebebiyle seçim tarihi itibariyle seçilme yeterliliği olmadığını, belediye başkanlığının düşürülmesi gerektiğini ve en çok oy alan Muhammed Septioğlu’nun da Ünalan’ın yerine atanmasına dair bir itirazda bulunduk.
 
Ya Muhammed Septioğlunu belediye başkanı olarak atayın dedik, ya da seçim sonuçlarına etki eden bu durum sebebiyle seçimleri yenilenmesine karar verin dedik. YSK’a ya başvurduk bu günde (Dün) ek itirazımızı yaptık. Şu anki durum bu. Kesin olan bir şey var, Palu Belediye başkanı bir ceza almıştır 3 ayın 19’un da Yargıtay’da onanmıştır, Palu belediye başkanı mevcut durumda hükümsüz sayılmaktadır. YSK’nın vereceği kararı bekliyoruz.” Diye konuştu. 
 
Palu Asliye ceza mahkemesinin kararı
Palu Asliye Ceza Mahkemesi 28.11.2013
Sanık hakkında 2008 takvim yılında sahte fatura düzenleme ve kullanma suçlarından açılan kamu davasında, ayrıntıları Yargıtay ceza genel Kurulu’nun 05.03.2002 gün ve 28/179 sayılı kararında açıklandığı üzere her bir takvim yılında sahte fatura kullanma ve düzenleme eylemlerinin bir birinden ayrı ve bağımsız suçlar oluşturduğu, her bir takvim yılı içinde farklı zamanlarda birden fazla sahte fatura kullanma ve düzenleme eylemlerinden TCK’nın 43/1. Maddesindeki zincirleme suç hükümlerinin uygulanması gerektiği gözetilmeden yazılı şekilde TCK’nin 43/1maddesi uygulanmaksızın, tek hüküm kurulması suretiyle eksik ceza tayini aleyhe temyiz olmadığından bozma nedeni yapılmamış.  5237 sayılı TCK’nin 53. Maddesinin uygulanmasında, Anayasa Mahkemesinin 08.10.2015 tarih ve 2014/140-2015/85 E-K sayılı iptal kararının infaz aşamasında gözetilmesi mümkün görülmüştür.
 
Yapılan yargılamada toplanan deliler karar yerinde incelenip yüklenen suçun sübutu Kabul, soruşturma ve kovuşturma sonuçlarına uygun şekilde vasfı tayin, cezayı azaltıcı sebebin nitelik ve derecesi takdir kılınmış, incelenen dosyaya göre verilen hükümde eleştiri dışında bir isabetsizlik görülmemiş olduğundan, sanık müdafinin yerinde görülmeyen temyiz itirazının reddiyle hükmün ONANMASINA 19.03.2019 tarihinde oy birliği ile karar verildi.
19 Nisan 2019 Cuma, 18:56
1467 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Palu Sallantıda İşte Tüm Detaylar