4842 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ÖZTÜRK: ELAZIĞ’I ŞAHA KALDIRACAĞIM”
ÖZTÜRK ELAZIĞ’I ŞAHA KALDIRACAĞIM
25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri’nde Ak Parti’den Elazığ Milletvekilliği Aday Adaylığını açıklayan Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk; Elazığ Basın ve Medya Cemiyetini ziyaret etti.
 
“ÖNCELİĞİM ELAZIĞ OLACAK”
 
Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti’nde Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Koca ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Ak Parti Elazığ Milletvekili Aday Adayı Selçuk Öztürk; Elazığ’ın tespit ettiği sorunlarından bahsederek, seçilmesi halinde önceliğinin memleketi Elazığ olacağını ve Elazığ için büyük çaba sarf ederek şaha kaldıracağını söyledi.
 
 “ELAZIĞ’IN 2 SORUNU VAR”  
                             
Elazığ’ın tanıtım ve yatırım sorununun çözülmesinin şehrin kaderini değiştireceğini vurgulayan Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Öztürk;  Elazığ’da maalesef tespit ettiğimiz iki sorun var, biri tanıtım ikincisi yatırım. Eğer bir şehri tanıtamamışsanız buraya yatırım gelmez. Eğer biz Karakoçan’daki Golan Kaplıcaları’nı tanıtamamışsak bu kaplıcalara işletmeciler yatırım yapmaz. Şehrimizin içindeki insanlar bile Golan Kaplıcası’nı bilmiyor. Oysaki Golan Kaplıcaları’ndaki kaynar suyumuz jeotermal olarak Türkiye’deki ilk 10 kaplıca içerisine girebilir şifa mahiyetinde. Bunu biz başaramamışız o yüzden yatırım gelmez. 
 
“ELAZIĞ’DA TANITIM SORUNU VAR”
 
Karakoçan’da demir madeni var. Bunu biz çıkaramamışsak, ifşa edememişsek, yansıtamamışsak yatırım gelmez. Palu’da Palu Kalesi’ni biz tanıtamamışsak, oradaki evliyaları tanıtamamışsak oraya inanç turizmi gelmez. Biz Harput’ta Mollakendi’de evliyalarımızı tanıtamamışsak oraya inanç turizmi seyahatleri yapılmaz. Malatya’da bir tane mübarek insanımız var Somuncu Baba. Somuncu Baba’da tesis yapılmış, Türkiye’ye tanıtılmış. Sadece bir tane ziyaret var orada ve Somuncu Baba için yüzlerce otobüs geliyor ve Somuncu Baba’yı ziyaret ediyor. İnsanlar Malatya’da konaklıyor inanç turizmiyle oradan Adıyaman üzerinden Urfa’ya gidiyor. 
 
“YETERLİ TANITIM YATIRIMCI ÇEKER”
 
Bizim bu inanç turizmini mutlaka tanıtımla yatırım üzerinden Harputumuza, Mollakendimize, Palumuza çekmemiz lazım. Bu seyahate gelecek insanların Elazığ katma değerine ekonomik bir yansıması olacaktır. Eğer biz Hazarbaba Dağımızı, Hazar Gölümüzün ki dünyada ikinci başka örneği yok; bir İsviçre’de var bir buçuk kilometre kayak pisti ve altında krater gölü olan bir doğa harikası. Bu doğa harikası bir İsviçre’de var İsviçre’yi dünya tanıyor bir de Elazığ’da var fakat Hazababa Dağımızı Hazarbaba Gölümüzü Türkiye’de kimse tanımıyor. Eğer biz orayı yeterince tanıtırsak hem hükümetimiz oraya yatırım yapar hem özel müteşebbis yatırım yapar ve bu bizi şaha kaldırır. 
 
“ÜZÜM, TEK FABRİKANIN TEKELİNDE”
 
Geçiyorsunuz Baskil’e Malatya kayısısı rekoltesinin yüzde 37’sini Baskil sağlıyor. Malatya’yı dünya konuşuyor, Baskil’i Türkiye’de tanıyan yok. Tanıtmamız lazım yatırımın getirilmesi lazım. Keban’da dünyanın en büyük kurşun madeni var. Dünyanın en güzel tabii zenginliklerinden biri olan o kurşun madenini eğer biz faaliyete geçiremezsek kimse tanımaz. Ağın’da dünya kadar üzüm bağlarımız var üzümü meşhur ve dünya kadar insanımız oraya yatırım yapmış. Eğer biz oraya mevcut fabrikanın haricinde bir meyve suyu fabrikası ekstra fabrikalar getirirsek köylünün elindeki ürün değere biner ama maalesef tekelleşme var. Kayısıda Malatya’nın tekeli var, üzümde tek fabrikanın tekeli var. 
 
“BAKIR MADENİNE SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM”
 
Maden’de bir bakır maden işletmesi var ve şu anda sefalet halinde. Orayı alan özel müteşebbis de şu anda ekonomik sıkıntı içerisinde ve orayı çalıştıramıyor. Siyasi olarak orayı bizim takip etmemiz lazım. O işadamının sorununu çözebilme gücüne haiz olmamız lazım. O işadamımızı hükümetimiz ve bankalar bazında destekleyip tekrar bakır madenini ciddi bir şekilde faaliyete geçirmemiz lazım. Bakır madeni geçmişte çalıştığı yıllarda Maden’de tenis kortları varmış fakat bugün Maden maalesef atıl durumda kalmış. O madene sahip çıkmamız lazım. Alacakaya ilçemizde dünyaya tanıtımı yapılmış olan mermer işletmemiz var. Oraya ciddi manada yine yatırımcı götürülmesi lazım. Farklı işletmeciler ve yatırımcılar gelecek ve oraya çok farklı boyutta değerler gelecek. 
 
“GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCU”
 
Arıcak ilçemiz de aynı 16 bin nüfuslu bir yer. Orada bir amatör spor kulübü var fakat bir semt sahaları yok. Eğer bir siyasi mekanizma olarak oraya bir semt sahası götürememişsek bunlar bizim eksiklerimiz ve bunları siyasi mekanizma içerisinde çözmemiz şart. Amatör takımı olan bir ilçeye bir semt sahası kurarsanız orada en az 300 tane gencin enerjisini boşaltırsınız. Oradaki o gence sahip çıkamazsak Allah muhafaza işte gider dağa çıkar. Bizim o gençlerimize sahip çıkmak boynumuzun borcu. İstanbul’daki yatırımcı bizi sıradan terör eylemleri yapılan il gibi görüyor.” dedi.
 
“BAKIN BİZ ELAZIĞSPOR DEDİK”
 
Elazığspor’un süper ligdeyken Elazığ’a çok şey kattığını fakat lig’den düşmesiyle de Elazığ’ın çok şey kaybettiğine dikkat çeken Öztürk; Bakın biz Elazığspor dedik. Belli kesimler Elazığspor’a sahip çıkmadı maalesef bizim gücümüz de bir yere kadardı ve maalesef süper ligden düştük. Elazığspor süper ligdeyken Çin’deki, Japonya’daki futbolu takip eden bir insan Elazığspor’u biliyordu ve internetten inceliyordu. Çin’deki Japonya’daki adam süper ligdeki takımlara iddia oynuyor çünkü. 
 
Dünya’da bir iddia gerçeği var, devlet hükümet iddia oynatıyor. Bunu Çin’deki, Japonya’daki, Kıbrıs’taki, İngiltere’deki, İstanbul’daki adam oynuyor ve diyorlar ki bir Elazığspor var. Batı insanı meraklı bizim gibi değil giriyorlar internete acaba Elazığ’da ne var ne yok inceliyorlar. Şimdi biz bu inceleme karşısında Elazığ’da aktif bir reaksiyon oluşturamazsak, Elazığ’ı tanıtamazsak, Elazığ’ın aktifliklerini ön plana geçiremezsek bakacaklar ki sıradan bir şehir. Dinamikleri çalıştırırsak yarın Çin’deki, Japonya’daki insan gelir Elazığ’a. 
 
 “TANITIMI AKTİF HALE GETİRMEMİZ LAZIM”
 
Bunu yapamadık maalesef Elazığspor’a sahip çıkamadık. Ben bunu hep iddia ediyorum. Resmi kurumlarımız 10 milyon bütçe koysunlar ortaya 5 tane ulusal kanal getirebiliyorlar mı Elazığ’ın tanıtımı için? Ama bir Elazığspor süper ligdeyken 30 tane ulusal kanal geliyordu ve buranın kameramanı muhabiri Elazığ’da yiyor içiyor, Elazığ’ın reklamını yapıyorlardı. Biz hep Harput’a götürdük mesela gittiklerinde Harput’u anlattılar. Ben Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ı Harput’ta ben konuşturdum televizyonlara. İşte tanıtım. Biz maalesef bu konuda geri kalmışız. Bunu bir şekilde aktif hale getirmemiz lazım.” şeklinde konuştu. 
 
Ak Parti Elazığ Milletvekili seçilmesi halinde önceliğinin memleketi Elazığ olacağına vurgu yapan Selçuk Öztürk; Elazığ’ın makus talihini memleketinin doğal zenginlikleriyle ve yatırımcılarla yeneceğini söyleyerek kafasındaki ilk projesini şöyle anlattı:
 
 “TEŞVİKTE GERİDEYİZ”
 
Bakın Elazığ’da yüzlerce maden ocakları ruhsatları alınmış ve bu ruhsatları alanlar bugüne kadar hiçbir girişim yapmamışlar. Niye? Gitmişler Maden Tetkik Arama’dan biz bu işletmeciliği yapacağız diyerek maden ruhsatlarını kapatmışlar ama ondan sonra o ruhsatlar ceplerinde başkalarına satmaya kalkmışlar. Çünkü o ruhsatları alanların o işi yapacak güçleri yok. Cumhurbaşkanı bir kanun çıkarttı ve bu ruhsatların hepsi iptal oldu. Artık kanun değişti o ruhsatları alanların hepsi en kısa sürede o madeni işletmek zorunda ve bir sürü opsiyonu var. Eğer biz bu maden ocaklarını faaliyete geçirirsek Elazığ’da en az 5 bin insan ekmek yer ve Elazığ ekonomisi şaha kalkar. Sadece krom madeni Ferro-Krom ocaklarında yok. Dünya kadar sahalarda krom var. Bu kromların bir kısmı şu anda çıkarılıyor ama ham olarak satılıyor. Çünkü o ocakları işletenlerin bunu cevhere çevirmek için ekonomik gücü yok. Ham olarak alıp çıkarıp satıyor. Bizim birkaç tane daha krom varsa kurşun varsa demir varsa bakır varsa ciddi yatırımcılar getirerek Elazığ’ı şaha kaldırmamız lazım. Bunlar için de tanıtım tanıtım tanıtım. İstanbul’daki yatırımcı Elazığ’ı halen daha terör bölgesi olarak görüyorsa yatırıma gelmez. Teşvikte gerideyiz. Bunları sürekli anlatmamız lazım. Bunları tüccar mantığıyla anlatmamız lazım. Ticaret erbabı mantığıyla anlatacaksınız.”           
 
 
03 Mart 2015 Salı, 19:15
4842 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ÖZTÜRK ELAZIĞ’I ŞAHA KALDIRACAĞIM